آزمایشگاه علوم شناختی
اخبارهوش مصنوعی در ایران

دانشگاه شیراز صاحب آزمایشگاه علوم شناختی شد

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  روز چهارشنبه دوم تیرماه، آزمایشگاه علوم شناختی دانشگاه شیراز با حضور تعدادی از مسئولان دانشگاهی و استانی افتتاح شد.

  در رشته‌های تجربی و عملی چون علوم شناختی داشتن آزمایشگاهی مجهز از امکانات ضروری و اولیه این رشته‌هاست. دکتر فضیلت‌پور، مسئول آزمایشگاه علوم شناختی دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی دانشگاه شیراز، درباره میزان بودجه صرف‌شده برای ساختن و تجهیز این آزمایشگاه به خبرنگاران گفت: «این آزمایشگاه با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و سیصد میلیون تومان ساخته شده است»

  آزمایشگاه علوم شناختی

  در ساخت آزمایشگاه‌‌ ‌‌علوم شناختی مجمع خیران نخبه‌پرور استان فارس و یکی از شرکت‌های تولید مواد غذایی شیراز مشارکت داشته‌اند.

  دستگاه ردیاب حرکات چشم، دستگاه ثبت امواج مغزی (EEG) و سیستم‌های تشخیصی و توان‌بخشی عصب‌شناختی از جمله تجهیزاتی است که در آغاز کار برای این آزمایشگاه فراهم شده است.

  در مراسم افتتاح این آزمایشگاه، دکتر نورالله محمدی، رئیس دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی دانشگاه شیراز، از اهمیت شناخت کارکردهای مغزی و تاثیر این شناخت بر ابعاد مختلف حیات انسانی گفتند.

  محمدی درباره اهمیت داشتن چنین مراکزی نیز گفت: «ما نیاز داریم که یک مرکز یا مؤسسه علوم شناختی داشته باشیم که در آن سایر رشته‌ها را به وجود بیاوریم و با جذب دانشجویان ارشد و دکتری، گفتمان شناختی ترتیب دهیم»

  آزمایشگاه علوم شناختی

  یکی دیگر از سخنرانان مراسم افتتاح آزمایشگاه علوم شناختی، دکتر نادگران، رئیس دانشگاه شیراز بود. نادگران هدف دانشگاه شیراز را بدل شدن به دانشگاهی کارآفرین و جامعه‌محور دانست که حل مشکلات اجتماعی را وظیفه خود می‌داند و برای آن برنامه‌ریزی می‌کند.

  گفتنی است علوم شناختی شاخه علمی بین‌رشته‌ای است که به بررسی کارکردهای شناختی مغز می‌پردازد. از موضوعات موردعلاقه دانشمندان علوم شناختی می‌توان به بررسی فرایندهای تفکر، ادراک، حافظه، استدلال اشاره کرد.

  این شاخه علمی از یافته‌ها و ابزارهای رشته‌های چون روان‌شناسی، فلسفه ذهن، عصب‌شناسی، زبان‌شناسی، هوش مصنوعی و علوم کامپیوتر استفاده می‌کند.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  رفتار هوش مصنوعی به شکل ترسناکی شبیه انسان‌ها شده است!

  مقاله قبلی

  هوش مصنوعی سریع‌تر از انسان می‌تواند آتش سوزی جنگل ها را تشخیص دهد

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.