تشخیص چهره
اخبارکاربردهای هوش مصنوعی

استفاده از هوش مصنوعی برای تشخیص چهره سالمندان گمشده

0
زمان مطالعه: ۲ دقیقه
پلیس چین قصد دارد تا در آینده‌ای نزدیک از هوش مصنوعی برای تشخیص چهره‌ سالمندان گمشده استفاده کند؛ این کار با کمک دوربین‌های نظارتی و امنیتی که در سراسر کشور وجود دارند، عملی خواهد شد. دوربین‌های نظارتی و امنیتی، اغلب برای ایجاد امنیت و آسایش شهروندان کاربرد دارند که البته استفاده از آن‌ها برای پیدا کردن افراد آسیب‌پذیر جامعه می‌تواند کمکی بالقوه برای دولت باشد. در حال حاضر بر اساس آمار منتشره، در حدود ۵۰۰ هزار سالمند در هر سال در کشور چین گم می‌شوند؛ یعنی روزی ۱۳۷۰ نفر. حدود ۷۲ درصد از این  افراد، مشکلات ذهنی دارند و همین مسئله موجب شده است تا پلیس تلاش بیشتری برای شناسایی و برگرداندن آن‌ها به خانه داشته باشد.


کشور چین از جمله کشورهایی است که دارای تعداد زیادی شرکت پیشگام و فعال در زمینه‌ی تشخیص چهره است. سال گذشته شرکت SenseTime در چین بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری را بر روی استارت‌آپ‌های فعال در زمینه‌ی هوش مصنوعی در سطح جهان داشته است. بخشی از جذابیت سرمایه‌گذاری در شرکت SenseTime ناشی از همکاری با دولت چین برای کاربردهای هوش مصنوعی در شبکه نظارتی وسیع این کشور است. سیستم Viper SenseTime شرکت SenseTime در حال حاضر در حال پردازش و تجزیه‌وتحلیل بیش از ۱۰۰ هزار سیگنال هم‌زمان از دوربین‌های راهنمایی و رانندگی، دستگاه‌های خودپرداز و …است که از آن‌ها برای برچسب‌زنی و تشخیص چهره افراد استفاده می‌کند. با وجود اینکه SenseTime بزرگ‌ترین و معتبرترین کمپانی فعال در زمینه تشخیص چهره در چین است، با این حال خواهان ایجاد استانداردهای تشخیص چهره برای ایجاد صنعتی سالم‌تر است. در میان مردم عدم اعتماد به سیستم‌های تشخیص چهره نیز بالاست. بر اساس گزارشات اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا سیستم تشخیص چهره آمازون  هنگام تطبیق افراد با عکس‌ها، به اشتباه کسانی را که دارای رنگ پوست تیره‌تری هستند بیشتر به عنوان مجرم تشخیص می‌دهد.

کاربردهای هوش مصنوعی در محیط زیست

بر اساس گزارشی دیگر، آزمایش‌هایی که از مایکروسافت، ++Face و IBM به عمل آمده است، نشان می‌دهد که در تمامی تشخیص چهره‌هایی که از زنان سیاه‌پوست به عمل آمده است، دقت تشخیص چهره در حدود ۶۵.۳ درصد بوده است. بعد از این یافته‌ها، IBM اعلام کرد که الگوریتم‌های تشخیص چهره خود را بهبود می‌بخشد. طی ارزیابی مجدد، این میزان از ۶۵.۳ درصد به ۸۳.۵ درصد افزایش پیدا کرد. کمپانی ++Face پروژه شهر هوشمند به نام Wisdom Community را در منطقه Haidian پکن اجرایی کرد که با استفاده از آن می‌توان به آسانی به شناسایی و ردیابی افراد سالمند که مفقود شده‌اند نیز اقدام کرد. این فناوری کمپانی ++Face در سایر مناطق کشور چین نیز برای پیدا کردن موارد مفقود شده کمک کرده است. به عنوان مثال در اکتبر سال گذشته مردی مسن که دچار بیماری آلزایمر بود در ایستگاه پلیس چانگل واقع در منطقه شینچینگ شناسایی شده و در کمتر از یک ساعت به خانه بازگردانده شد.

با وجود اینکه نگرانی‌های بسیاری پیرامون مسائل مرتبط با فناوری تشخیص چهره وجود دارد، با این حال استفاده از این فناوری توسط پلیس برای یافتن افراد آسیب‌پذیر، یک استفاده‌ی مثبت از این فناوری محسوب می‌شود که می‌تواند جان افراد بسیاری را نجات داده و آن‌ها را به جمع خانواده‌شان بازگرداند.

این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

فراخوان مشارکت در پروژه‌ های هوش مصنوعی

مقاله قبلی

برگزاری کارگاه پردازش تصویر

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

بیشتر در اخبار

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.