اهمیت علوم پایه
اخبارهوش مصنوعی در ایران

اهمیت علوم پایه و ارتباط آن با هوش مصنوعی از زبان استاد ریاضی دانشگاه تهران

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  روابط عمومی دانشگاه تهران در گفتگویی با استاد گروه ریاضی این دانشگاه، درباره اهمیت علوم پایه، ریاضیات و ارتباط آن با تکنولوژی گفتگو کرده است.

  به گزارش هوشیو به نقل از وبسایت روزنامه اطلاعات، دکتر مجید سلیمانی دامنه، استاد تمام دانشگاه ریاضی، آمار و علوم کامپیوتر پردیس علوم دانشگاه تهران و دارای دکترای ریاضی کاربردی است. او در حال حاضر استاد گروه ریاضی دانشکده ریاضی، آمار و علوم کامپیوتر است.

  وی علاوه بر تالیف چندین مقاله در مجلات معتبر خارجی و داخلی، ریاست دانشکده ریاضی، آمار و علوم کامپیوتر و معاونت پژوهشی و فناوری پردیس علوم را نیز در کارنامه دارد.

  او در این گفتگو ابتدا توضیحی درباره ریاضیات کاربردی داده است: «به بخشی از ریاضیات گفته می‌شود که خاستگاه هر مساله تحقیقاتی در آن یک مساله واقعی و کاربردی است. به عبارتی هر مساله تحقیقاتی در ریاضیات کاربردی از چالشی در یک مساله عملی در دنیای واقعی پدید می‌آید.»

  دکتر سلیمانی درباره کاربرد ریاضی در پزشکی هم این‌طور توضیح داده است: «در سال‌های اخیر استفاده از ریاضیات و علوم کامپیوتر در پزشکی و سلامت، رشد چشمگیری داشته است. هوش مصنوعی و یادگیری ماشین که سنگ‌بنای آن ریاضیات است، به عنوان ابزارهایی کلیدی برای تشخیص بیماری‌های پیچیده و پیش‌بینی پاندمی‌ها  و شیوع بیماری‌های ناشی از ویروس‌ها بوده‌اند.»

  دکتر سلیمانی معتقد است توجه بیش از حد به برخی رشته‌ها که به قیمت نادیده گرفته شدن برخی رشته‌های دیگر تمام شده، سیگنالی غلط به جامعه فرستاده و دانش‌آموزان و خانواده‌ها را نسبت به رشته‌های پایه بی‌میل کرده است: «بی‌توجهی به علوم پایه دیر یا زود گریبان جامعه را خواهد گرفت. علوم پایه قوی ذخیره‌ای ارزشمند برای روزهای تنگنا و سختی است. امروز که بیماری ناشی از ویروس کووید_۱۹ شیوع پیدا کرده، چشم همه به دست زیست‌شناسان و سایر پژوهشگران مرتبط است تا بشریت را برای غلبه بر این بیماری و گرفتاری یاری کند.»

  وی همچین مثالی دیگر درباره اهمیت علوم پایه زده است: «هوش مصنوعی و علوم داده که پایه آن‌ها ریاضیات است، به شدت در حال رشد هستند و کشورهای پیشرفته، سرمایه‌گذاری وسیعی بر روی تحقیقات بنیادی و اصیل این حوزه‌ها انجام داده‌اند. اقبال نداشتن دانش‌آموزان مستعد برای ورود به رشته ریاضیات در آینده دست کشور را در داشتن محققین و پژوهشگران سرآمد در این زمینه‌های مهم و اثرگذار خالی خواهد گذاشت. امیدوارم تا دیر نشده تدبیری در این راستا اندیشیده شود.»

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  دو هزار نیاز فناورانه به شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه شد

  مقاله قبلی

  مرکز داده کاوی و هوش مصنوعی در سلامت برای اولین بار توسط جهاد دانشگاهی راه‌اندازی شد

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.