هوش مصنوعی در پردازش تصویر
اخبارکاربردهای هوش مصنوعی

تحول هوش مصنوعی در پردازش تصویر: نگران کیفیت ویدئو‌ها نباشید

  0
  زمان مطالعه: ۳ دقیقه

  به دلیل مسائلی مانند لرزش دست یا نور ضعیف محیط، ویدئوهایی که با دوربین گوشی، دوربین عکاسی یا غیره می‌گیرید، ممکن است تار شود. بدتر این که امکان بیشتر کردن نور و بهینه‎سازی کیفیت تصویر و ویدئو وجود ندارد یا در صورت انجام این کار، کیفیت مطلوبی حاصل نمی‎شود. Adobe اما معتقد است هوش مصنوعی در پردازش تصویر کارآمد است و برطرف کردن این مشکل کار سختی نیست.

  هوش مصنوعی در پردازش تصویر

  این شرکت در کنفرانس Max 2020 در بخش مربوط به Sneaks از یک ویژگی آزمایشی به نام Sharp Shots رونمایی کرد و مدعی شد آن را توسط هوش مصنوعی Sensei توسعه داده است. این ویژگی از یادگیری ماشین برای رفع تاری هر فریم از ویدئو استفاده می‌کند. در کلیپ‌هایی که برای قرار گرفتن در YouTube فشرده می‎شوند، کیفیت چندان مطلوب نیست، اما باز هم بهتر از حالت فشرده نسخه اصلی است. همچنین در نسخه‌‎هایی که خود ادوبی منتشر کرده، تفاوت بسیار است و عکس یا ویدئویی که در حالت عادی تار است، با این ویژگی از شفافیت قابل قبولی برخوردار شده است. تصاویر زیر از روی ویدئو گرفته شده‌اند. تصاویر سمت چپ قبل و سمت راست بعد از استفاده از Sharp  Shots را نشان می‌دهد.

  هوش مصنوعی در پردازش تصویر

  همان‌طور که در تصویر بالا می‎بینید، دست دختری که در حال نواختن ساز است در دو تصویر تفاوت کیفیتی واضح دارد. همچنین وضوح تصویر پس‎زمینه  بعد از استفاده از Sharp  Shots بهینه شده است.

  هوش مصنوعی در پردازش تصویر

  در تصویر بالا می‎توانید تاثیر استفاده از Sharp  Shots را در کناره‌‌های جاده، سنگ‌هایی که در سمت راست قرار دارد و همچنین درخت‌های سمت چپ به خوبی ببینید.

  هوش مصنوعی در پردازش تصویر

  در تصاویر بالا هم کافیست به چهره فردی که لباس مشکی به تن دارد، طرح روی لباسش و همچنین لیوان روی میز دقت کنید تا به خوبی متوجه تفاوت آن با تصویر سمت چپ شوید.

  فراموش نکنید که شاید هیچگاه Sharp Shots را در هیچ یک از محصولات ادوبی نبینید، همان‎طور که قبلا هم دیده‎ایم شرکت‌های زیادی از تکنولوژی مبتنی بر هوش مصنوعی استفاده کردند و محصولاتشان را عرضه نکردند. برای مثال گوگل از کار روی یک ویژگی تصویربرداری خبر داد که به کاربر اجازه می‌‌داد اشیاء را از تصویر جدا کند؛ اما هرگز چنین ویژگی‎ای در دسترس قرار نگرفت.

  البته که ادوبی اعلام کرده به زودی برای توسعه برنامه‌های بیشتری از هوش مصنوعی استفاده می‌کند. برای مثال قرار است در فتوشاپ شرایطی ایجاد شود که کاربر بتواند تنوع زیادی از آسمان را در اختیار داشته باشد و از آن‌ها برای تصاویرش استفاده کند. استفاده از هوش مصنوعی در پردازش تصویر یکی از کاربردهای هوش مصنوعی است که مطمئنا در آینده بیشتر شاهد آن خواهیم بود.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید.

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  دستاورد جدید بخش هوش مصنوعی فیس‎بوک: حذف زبان واسط در فرایند ترجمه

  مقاله قبلی

  بودجه هوش مصنوعی علیرغم همه‌گیری کرونا در سال ۲۰۲۱ بیشتر می‌شود

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.