جستجو
Generic filters
Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 تشخیص بیماری آلزایمر به کمک الگوریتم‌های یادگیری ماشین

تشخیص بیماری آلزایمر به کمک الگوریتم‌های یادگیری ماشین

پژوهشگرانِ مستقر در واحد بهداشت عمومی ( بخشی از شرکت بهداشت و درمان McCann، واقع در ژاپن) سه الگوریتم ساخته‌اند که با گوش دادن به مکالمات تلفنی بیماران، به تشخیص بیماری آلزایمر کمک می‌کند.

این پژوهشگران در مقاله‌ای به معرفی این سه الگوریتم‌ و بررسی میزان اثربخشی آن‌ها پرداخته‌اند. متن این مقاله در وب‌سایت PLOS ONE در دسترس است.

فرایند تشخیص بیماری آلزایمر به کمک الگوریتم‌های ML
فرایند تشخیص بیماری آلزایمر به کمک الگوریتم‌های ML

علیرغم تلاش‌ بشر، هنوز درمانی برای بیماری آلزایمر کشف نشده است. میلیون‌ها نفر در سراسر جهان به این بیماری مبتلا هستند و شمار آن‌ها در ایالات متحده به ۸/۵ میلیون نفر می‌رسد. پژوهشگران پزشکی توانسته‌اند سرعت پیشروی این بیماری را کاهش دهند و به همین دلیل ضرورت تشخیص زودهنگام این بیماری بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود. از این روی، دانشمندان برای شناسایی افرادی که احتمالاً در آینده به این بیماری مبتلا خواهند شد به روش‌های نوینی روی آورده‌اند. پژوهشگران واحد بهداشت عمومی شرکت McCann در اقدامی جدید، برای تشخیص بیماری آلزایمر، آن هم به صورت زودهنگام، به سراغ الگوریتم‌های یادگیری ماشین رفته‌اند.
به طور معمول، از کند شدن تَکَلُم و وقفه بیش از حد میان صحبت‌ها به عنوان علائم آلزایمر یاد می‌شود. در حال حاضر، پژوهش‌هایی برای تشخیص این اختلالات گفتاری در حال انجام است. برای مثال، گروهی از پژوهشگران ژاپنی، برای حل این مشکل آزمون مصاحبه تلفنیِ تشخیص وضعیت شناختی (TICS-J) را انجام می‌دهند؛ در این آزمون، مکالمات تلفنی ثبت و بررسی می‌شوند و محققان در آن‌ها به دنبال نشانه‌هایی مبنی بر کند شدن سرعت تکلم و یا وقفه‌های گاه و بی‌گاه می‌گردند. محققان شرکت McCann در پژوهش جدید خود، برای گوش دادن و تحلیل مکالمات تلفنی (به جای انسان) از کامپیوتری مجهز به الگوریتم‌های یادگیری ماشین کمک گرفته‌اند.
این پژوهشگران، سه الگوریتم یادگیری ماشین برای مطالعه و بررسی الگوهای گفتاری طراحی کرده‌اند. این سه الگوریتم به گونه‌ای آموزش دیده‌اند که با گوش دادن و تحلیل مکالمات ضبط‌شده، علائم ابتلا به آلزایمز را تشخیص می‌دهند. پژوهشگران عملکرد این الگوریتم‌ها را بر مبنای سایر مکالمات ضبط‌شده می‌سنجند. آن‌ها متوجه شدند عملکرد این الگوریتم‎ها به طور میانگین هم‌سطح و یا کمی بهتر از TICS-J است و در نتایج‌شان مثبت کاذب نیز به چشم نمی‌خورد. این پژوهشگران معتقدند الگوریتم‌های آن‌ها می‌توانند جایگزین ارزان‌تر و بهتری برای تست‌های تشخیص بیماری آلزایمر باشند.

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

مقاله ما چطور بود؟

میانگین امتیاز / ۵. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.