جستجو
Generic filters
Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 توسعه نرم‌افزارهای گوناگون به یاری هوش مصنوعی

توسعه نرم‌افزارهای گوناگون به یاری هوش مصنوعی

محققان حوزه فناوری و هوش مصنوعی با درک ضرورت تحول و پیشرفت دست به تولید نرم‌افزارهای متعدد در این زمینه زده‌اند و دستاوردهای جدید و ارزشمندی را در اختیار مؤسسات و ادارات قرار داد‌ه‌اند.

بر اساس گزارش‌های اعلام‌شده در حوزه هوش مصنوعی فعالان این عرصه تا کنون توانسته‌اند به تولید ۶۵ نرم‌افزار و توسعه فناوری دستیار هوشمند داخلی یاری برسانند.

توضیح اینکه دستیارهای مجازی و هوشمند معمولاً بر اساس فضای ابری طراحی می‌شوند و در انجام دادن اموری مانند جستجوی اینترنتی، مسیریابی و جز آن به یاری کاربران می‌آیند.

در طول مدتی که پیشرفت هوش مصنوعی شتاب بیشتری گرفته است در کشور نرم‌‌افزارهایی همچون «نویسه‌خوان هوشمند زبان فارسی»، «ماژول نرم‌افزاری تشخیص لبخند»، «نرم‌افزار ارتباط صدا و تصویر و نوشتار از میان بستر اینترنت»، «سامانه هوشمند کنترل و ردیابی اجسام ثابت و متحرک»، «خبرجو»، «اعلام فارسی نام تماس گیرنده»، «الگوریتم شناسایی سرقت علمی در زبان فارسی»، «دستیار صوتی دایان»، «دستیار صوتی هوشمند نوا»، «رصد و آنالیز شبکه‌های اجتماعی»، «بات دستیار شخصی دایان» و جز آن به بهره‌برداری رسیده است.

محصولات تولیدی یادشده در این حوزه که با توسعه خود قادر به ارائه خدمات ویژه‌ای به کاربران شده‌اند، در گشودن گره‌ها و رفع نیازهای بسیاری مفید و مؤثرند و درباره کارایی هر یک می‌توان گزارش‌هایی مفصل به دست داد. جالب اینکه اغلب محصولات داخلی با وجود کیفیت قابل رقابت با نمونه‌های بزرگ و مشهور خارجی، قیمت به مراتب پایین‌تری از این نمونه‌ها دارند. در اینجا برای نمونه از سامانه نویسه‌خوان فارسی یاد می‌کنیم که وظیفه‌ آن استخراج متن از تصاویر است.

به گفته علیرضا نوریان، مدیرعامل شرکت طراح سامانه نویسه‌خوان فارسی، این سامانه هوشمند که به عنوان سامانه الفبا نامگذاری شده است، از هوش مصنوعی استفاده می‌کند تا متون مختلف را از تصاویر استخراج کند. این سامانه قادر به استخراج متن تصاویر یا اسناد اسکن‌شده به زبان‌های فارسی، انگلیسی و عربی است.

این سامانه با استفاده از هوش مصنوعی متن موجود در اسناد، فایل‌های پی دی اف و یا اسناد اسکن‌شده را پردازش و استخراج می‌کند. با بهره‌گیری از سامانه نویسه‌خوان فارسی، اسناد اسکن‌شده و فایل‌های پی دی اف، قابل جستجو، ویرایش و پردازش می‌شوند. نویسه‌خوانی را می‌توان درگاه ورود به دیجیتال‌سازی و پردازش اطلاعات در بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ها به شمار آورد.

نوریان اظهار کرد: نویسه‌خوان هوشمند الفبا در هر کجا که اسناد متنی به شکل تصویر یا اسکن‌شده وجود دارند، کاربرد دارد. این سامانه در موارد مختلفی از جمله در موتورهای جستجو، اتوماسیون‌ اداری، سامانه‌های آرشیو اسناد،  کتابخانه‌ها و نیز سامانه‌های مالی به کار می‌آید.

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

مقاله ما چطور بود؟

میانگین امتیاز / ۵. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.