جستجو
Generic filters
Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
  زبان نامفهوم هوش مصنوعی هنگام تولید تصویر مطابق با گفته کاربران

 زبان نامفهوم هوش مصنوعی هنگام تولید تصویر مطابق با گفته کاربران

زبان نامفهوم هوش مصنوعی، هنگام تولید تصویر مطابق با گفته کاربران، اخیراً به وجود آمده است؛ یک برنامه هوش مصنوعی، زبانی را تولید کرده است که برای هیچ‌کس دیگری قابل فهم نیست.

شرکت OpenAI سیستم‌های هوش مصنوعی را توسعه می‌دهد. برنامه‌های این شرکت را می‌توان مصداق بارز ابررایانش دانست؛ با این حال، همیشه موارد استثنائی هم به چشم می‌خورند.

جدیدترین سیستم هوش مصنوعی OpenAI به نام DALLE-E2، با دریافت توصیفات متنی از کاربر، تصاویر هنری یا واقع‌گرایانه ارائه می‌دهد.

خلق DALLE-E2 حاکی از پیشرفتی بزرگ در دنیای یادگیری ماشینی است. به گزارش وبسایت OpenAI، این برنامه توانسته است رابطه‌ بین تصاویر و متون توصیف‌کننده آن‌ها را بیاموزد.

تولید تصویر

در نسخه‌ آنلاینی که برای رونمایی از DALLE-E2 منتشر شده است، کاربران می‌توانند با استفاده از کلمات تعاملی، تصویر تولید کنند، به نحوی که انتخاب کلمات مختلف به ایجاد تصاویر، سبک‌ها و موضوعات گوناگون می‌انجامد.

اما سیستم رفتار عجیبی از خود نشان داده است: طبق مشاهدات، سیستم با ترکیب حروف تصادفی، زبان خاص خودش را ساخته است، زبانی که پژوهشگران هنوز موفق به درکش نشده‌اند. تولید زبان نامفهوم هوش مصنوعی، هنگام تولید تصویر منطبق با گفته کاربران، ابهامات فراوانی ایجاد کرده است.

جیانیس داراس، دانشجوی دکتری علوم کامپیوتر دانشگاه تگزاس، زبان غیرقابل توضیح DALLE-E2 را با جزئیات توضیح داده است.

داراس به DALLE-E2 گفت از «چندین کشاورز که در مورد سبزیجات صحبت می‌کنند» تصویری خلق کند. برنامه همین کار را انجام داد، اما در پاسخ به «گفت‌وگوی کشاورزان» کلمه‌ «vicootes» را تحویل داد که مخصوص خودش است و در زبان ما معنایی ندارد.

سیستم DALLE-E2 در پاسخ به «گفت‌وگوی کشاورزان» کلمه‌ی «vicootes» را تحویل داد که در زبان ما معنایی ندارد.

تولید تصویر

داراس کلمه «vicootes» را به سیستم DALLE-E2 بازگرداند و در مقابل، تصویری از سبزیجات دریافت کرد. وی توضیح می‌دهد: «وقتی کلمه Apoploe vesrreaitars را به سیستم می‌دهیم، تصویری از پرندگان دریافت می‌کنیم. به نظر می‌رسد کشاورزان در مورد پرندگان صحبت می‌کنند که به سبزیجات‌شان آسیب می‌رسانند.» زبان نامفهوم هوش مصنوعی، هنگام تولید تصویر مطابق با گفته کاربران، از نظر این دانشجو با تفسیر تصاویر دریافتی، قابل توضیح است.

داراس و همکارانش، در مقاله‌ای که در مورد «واژگان نهفته DALLE-E2» نوشته‌اند، نتیجه‌ مطالعات خود را این‌طور جمع‌بندی می‌کنند: «وقتی به DALLE-E2 می‌گوییم تصویری از کلمات تولید کند، سیستم معمولاً متنی نامفهوم و عجیب تحویل می‌دهد. وقتی این متن نامفهوم را به سیستم پس بدهیم، تصویر هواپیما را دریافت می‌کنیم. همین رویه نشان می‌دهد DALLE-E2 چطور با زبان دیگری، متفاوت از زبان ما، با خودش فکر و صحبت می‌کند.»

زبان نامفهوم هوش مصنوعی، هنگام تولید تصویر مطابق با گفته کاربران، به عقیده‌ برخی از پژوهشگران، صرفاً نوعی «نویز تصادفی» است.

در هر حال، امیدواریم روزی که کار از کار گذشته است، متوجه نشویم زبان دوم DALLE-E2 یک نقص امنیتی بوده است که پیش‌تر باید درست می‌شد.

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

مقاله ما چطور بود؟

میانگین امتیاز / ۵. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.