دارویار
اخبار

دارویار؛ طرحی در راستای هوشمندسازی دارو در کشور

0
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

دکتر محمدباقر قالیباف درباره طرح دارویار بیان کرد: مبحث دارو در کشور بسیار مهم و اساسی است، متاسفانه بحث‌هایی درباره ارز ترجیحی دارو عنوان می‌شود که  طبق آن می‌گویند ارز ترجیحی از دارو حذف خواهد شد و این غلط‌ترین حرفی است که می‌زنند.

وی تصریح کرد: مردم ما باید بدانند ما در بخش یارانه دارو و یارانه‌ها به هیچ عنوان، ظرفیت ارز را حذف نکرده و نخواهیم کرد، در واقع در حال حاضر یارانه‌ها به صورت مستقیم به مردم پرداخته می‌شود و شرکت‌های بیمه‌گذار این یارانه را به مردم می‌دهند لذا جامعه باید آرامش داشته باشد که ارز دارو تحت هیچ شرایطی حذف نخواهد شد. مردم بدانند که نه قانون‌گذار و نه دولت تحت هیچ شرایطی این چنین سیاستی را دنبال نمی‌کند و نخواهدکرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ضمانت اجرای این طرح هوشمندسازی است و اگر خلاء و کمبودی در زمینه هوشمندسازی باشد و این کار در اجرای طرح دارویار رخ  ندهد، قطعا مردم اذیت می‌شوند. علاوه بر این افراد فاسد که در حوزه‌‌های دارو سود می‌بردند به صورت ریالی سود خواهند برد.

قالیباف ضمن یادآوری اینکه سال گذشته و امسال در تبصره (هفت) قانون بودجه استفاده از نسخ الکترونیکی را در قانون بودجه لحاظ کردیم، افزود: نسخه و نسخه‌پیچی در داروخانه‌ها باید به شکل الکترونیکی صورت بگیرد و پرونده الکترونیکی سلامت ایرانیان باید کامل شود. این مسئله به همان اندازه اجرای طرح دارویار حائز اهمیت است و ما در مجلس به صورت جدی اجرای دقیق این موضوع را پیگیری می‌کنیم.

دارویار

وی ادامه داد: اگر فردی در کشور تحت پوشش بیمه نباشد، نمی‌تواند از این امکان بهره ببرد پس هیچ ایرانی نباید وجود داشته باشد که تحت پوشش بیمه سلامت یا تأمین اجتماعی و بیمه‌های دیگر  قرار نگرفته باشد. امسال در مجلس برای سه دهک پایین جامعه که شامل حدودا پنج میلیون و ۳۰۰ هزار نفر، بود پوشش بیمه‌ای انجام خواهد گرفت. بر اساس آخرین آمار تا پایان خرداد ماه پنج میلیون و ۹۲ هزار نفر به صورت غیرحضوری تحت پوشش بیمه قرار گرفته‌اند. امید داریم تا جمعیت باقی مانده نیز که بیشتر مشکل هویتی داشتند، سریعا تحت پوشش بیمه قرار بگیرند. وظیفه داریم تا در این زمینه از وزارت بهداشت تقدیر کرده و مراتب تشکر را به جا آوریم.

نرم‌افزاری که نمایش همزمان تصاویر ساختار بافت را امکان‌پذیر می‌سازد

قالیباف تصریح کرد: اجرای طرح تحول سلامت تجربه‌ای پیش روی ما است که برای اجرای هرچه بهتر طرح دارویار به ما کمک می‌کند. او افزود: اجرای طرح تحول سلامت مانند یک تابلوی تمام عیار است که برای اجرای درست و دقیق طرح دارویار در اختیار ماست. البته لازم به یادآوری است که  اجرای آن علاوه بر نقاط مثبت و قابل تقدیر همراه با نقاط ضعفی بود که چنانچه این ضعف‌ها در اجرای طرح دارویار نیز تکرار شود هزینه‌های اضافی به بیت‌المال تحمیل خواهد کرد و سود آن به مردم نمی‌رسد.

وی تصریح کرد: انتقال پول از بیمه‌ها به داروخانه‌ها پنج الی شش ماه زمان می‌برد، حتی در برخی موارد هشت الی ۹ ماه زمان برده است. خواهشمندم تا سازمان برنامه و وزارت بهداشت با تکمیل پرونده الکترونیک سلامت، پول مختص به بیمه دارو را صرف هزینه های دیگری که در قانون هم پیش‌بینی شده، کنند. به عبارت دیگر پول مربوط به دارو باید پول رنگی باشد و دقیقا همان پول، طبق قانون به صورت برخط به داروخانه‌ها واریز شود. این ارقام ماهانه معادل سه تا پنج هزار میلیارد تومان تخمین زده شده است.

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
[کل: ۱ میانگین: ۵]

دستیابی به سوختی مشابه نفت سیاه با هوشمندسازی پسماند‌ در کشور

مقاله قبلی

گسترش چشمگیر هوش مصنوعی در دندان پزشکی

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

بیشتر در اخبار

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.