جستجو
Generic filters
Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 از هوش مصنوعی برای رشد کسب و کار خود استفاده کنید

از هوش مصنوعی برای رشد کسب و کار خود استفاده کنید

طی چند سال گذشته هر بار که صحبت از چگونگی پیشرفت فناوری به میان می‌آید، یک نکته همواره مطرح می‌شود. فناوری در همه صنایع، مشاغل، حتی مسئولیت‌های روزانه و هر جای دیگری که فکرش را بکنید، حضور دارد و حتی می‌تواند برای رشد کسب و کار هم مفید باشد.

به وفور فناوری در حال حاضر، پیشرفت‌های زیادی در فناوری‌های موجود رخ داده است که خود منجر به بهبود فرایند توسعه و پیشرفت دنیا شده است. هوش مصنوعی یکی از فناوری‌هایی است که اهمیت آن را در همه جای این سناریو احساس می‌‌شود.

از آنجا که هوش مصنوعی بر سایر فناوری غالب شده است، توسعه نرم‌افزارهای مجهز به هوش مصنوعی فرصت‌‌های زیادی را در حوزه‌‌ها و شرکت‌‌هایی که نیاز‌های شناختی دارند، فراهم آورده است. آنچه ما می‌خواهیم بگوییم این است که هوش مصنوعی در آن دسته از صنایع نویدبخش قرار می‌گیرد که در آن کل گردش کار یا بخش‌‌هایی از برخی رویه‌‌های خاص نیاز به شبیه‌سازی دارد و مشابه فرایند‌های فکری انسان است.

رشد کسب و کار

این صنایع عمدتاً شامل صنایع تولیدی، بانکی و خرده‌فروشی می‌شوند‌. دلیل آن نیز این است که ارائه راه‌حل‌‌های نوآورانه برای این حوزه‌ها، یعنی بازارهایی که رقابت در بالاترین حد خود قرار دارد و تمایز در جلب نظر مشتریان بسیار مهم شده است، نیازمند ساعت‌ها کار و تلاش می‌باشد.

بنابراین جای تعجبی نیست اگر این شرکت‌ها میلیاردها دلار برای پیدا کردن راه‌حل‌های شناختی و مبتنی بر هوش مصنوعی برای ارائه خدمات و شناسایی تهدیدات سرمایه‌گذاری کنند.

هوش مصنوعی شناختی و نقش آن در خودکارسازی مشاغل

تنها یک تفاوت عمده بین هوش مصنوعی و هوش مصنوعی شناختی وجود دارد: هوش مصنوعی از روش‌‌های جدید برای حل مسائل به شیوه انسانی استفاده می‌کند، اما هوش مصنوعی شناختی برای حل مشکلات زیاد سخت نمی‌گیرد و اقدامی را در پیش می‌گیرد که اگر انسان نیز در آن شرایط قرار گیرد، دست به همان اقدام خواهد زد.

امروزه هوش مصنوعی شناختی عمدتاً بر روی ابزارها و نرم‌افزارهای مختلف کار می‌کند و به کسب‌وکار‌‌ها این امکان را می‌دهد تا در یک اکوسیستم تجاری پیچیده تصمیمات آگا‌هانه و هوشمندانه بگیرند. به طور خلاصه، هوش مصنوعی شناختی را می‌توان پیاده‌سازی عملی هوش مصنوعی در فرایند‌های تجاری دانست؛ اقدامی که موجب رشد کسب و کار خواهد شد.

فناوری‌‌های هوش مصنوعی شناختی به دسته‌‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که راه را برای سرویس‌های توسعه نرم‌افزارهای هوش مصنوعی هموار می‌کنند، این دسته‌های عبارتند از:

۱- یادگیری ماشین آماری

تکنیک‌‌هایی که در این دسته قرار می‌گیرند از الگوریتم‌‌های یادگیری ماشین برای خودکارسازی فرایند مدل‌سازی استفاده می‌کنند، به شرکت‌‌ها کمک می‌کنند تا رفتار مشتری را تشخیص دهند، تقلب‌‌ها و کلاه‌بردای‌ها را تشخیص دهند و حتی امکان ارائه پیشنهادات را نیز فراهم می‌آورند.

۲- اتوماسیون فرآیند رباتیک

این تکنیک به کاهش بار کارهای کم‌‌اهمیت و خودکارسازی آن‌ها کمک می‌کند تا نیروی کار دستی بتواند روی کار‌های دیگر متمرکز شود.

۳- یادگیری عمیق شبکه‌‌های عصبی

یادگیری عمیق در مسائل تشخیص اشیاء و دسته‌بندی تصاویر، به همه مسائل پیچیده‌ای که با بخش‌‌هایی مانند بازی‌‌های آنلاین، اتومبیل‌‌های خودران و دسته‌بندی محصولات مرتبط هستند، رسیدگی می‌کند.

بزرگترین مزیت این فناوری‌‌های هوش مصنوعی در این است که سرعت عمل را افزایش و هزینه‌‌ها را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهند و این یعنی کارایی. از اتوماسیون فرآیندها گرفته تا فراهم آوردن بینش و اطلاعات درست نسبت به دیتاست‌های بزرگ، همه کاربردهای این فناوری‌ها به بهبود عملکرد کلی کسب‌وکار کمک می‌کنند.

چرا هوش مصنوعی شناختی؟

امروزه شرکت‌‌ها به دنبال راه‌‌هایی هستند که نه فقط با کاهش هزینه‌‌ها، بلکه با تولید محصولات جدید، درآمد خود را افزایش داده و موجبات رشد کسب و کار خود را فراهم کنند. راه‌حل‌‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین و همچنین یادگیری عمیق برای این شرکت‌ها راه‌‌هایی هستند که می‌توانند منجر به تولد مجدد یک کسب‌وکار و تحول مدل‌‌های کسب‌وکار موجود شوند.

برخی از ابزارها برای ساخت نرم‌افزارهای شناختی مجهز به هوش مصنوعی به شرح زیر هستند:

IBM Cloud

این ابزار یک سامانه ابری کامل است که فضایی برای توسعه و مدیریت نرم‌افزارها از طریق اکوسیستم‌‌های مختلف توسعه نرم‌افزار فراهم می‌آورد. همچنین به راحتی می‌توان محل قرارگیری این نرم‌افزارها در فضای ابری را پیدا کرد.

فضای ابری Watson Developer Cloud

بر روی این بستر ابری، دیتاست‌های عظیم ‌به درستی مرتب شد‌ اند و استفاده از آن‌ها بسیار آسان است. با استفاده از این ابزار ابری، می‌توانید به سرعت عوامل مجازی و چت بات‌‌ها را در چندین کانال و سیستم عامل توسعه داده و مستقر کنید.

سخن پایانی

مطمئناً مدت زیادی طول خواهد کشید تا هوش مصنوعی به دنیای تجارت وارد شود، اما استفاده بهینه از آن در تجارت چیزی است که باید به آن عادت کرد. در پیش گرفتن مسیر به کارگیری فناوری‌های شناختی، کسب‌وکار  شما را به رشد مطلوب و سازگار خواهند ‌رساند.

شرکت Consagous Technologies شرکتی پیشرو در زمینه توسعه نرم‌افزار هوش مصنوعی است که بیش از یک دهه است که راه‌حل‌‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین ارائه می‌دهد. اگر به دنبال بهره مندی از مزایای هوش مصنوعی هستید، بدون شک باید به سراغ این شرکت بروید.

انواع کاربردهای هوش مصنوعی در صنایع مختلف را در هوشیو بخوانید

مقاله ما چطور بود؟

میانگین امتیاز / ۵. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها