جستجو
Generic filters
Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 ریشه‌یابی عدم توسعه متوازن هوش مصنوعی در کشور

ریشه‌یابی عدم توسعه متوازن هوش مصنوعی در کشور

به گزارش تحریریه هوشیو و به نقل از خبرگزاری ایرنا، مرتضی تقوایی حسین‌زاده، مدیر عامل یکی از شرکت‌های مجری پروژه‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی به وسیله هوش مصنوعی، در ارتباط با مشکل عدم توسعه متوازن گفت: اغلب مسئولان سیاست‌گذار در سطوح استانی و حتی کشوری با فواید هوش مصنوعی در جهان امروز آشنا نیستند. بر این اساس ضرورت دارد تا در قالب یک تور موقت ایشان را به درستی با هوش مصنوعی آشنا ساخت.

به گفته ایشان در جلساتی که با برخی از مدیران داشتند، با توجه به کاربردی که هوش مصنوعی در حوزه مسئولیتی ایشان داشت، عنوان شد که هوش مصنوعی می‌تواند به طور سالانه بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان بهره‌وری داشته باشد. اما پاسخی که دریافت کردند آن بود که اگر این موضوع حقیقت داشته باشد چرا به ذهن خودمان نرسیده است. حسین‌زاده این دست از اظهار نظرها و برداشت‌ها درباره هوش مصنوعی را ناشی از فهم نادرست مسئولان کشور از هوش مصنوعی می‌داند.

ایشان در شرح این موضوع عنوان می‌کند که بسیاری هوش مصنوعی را همان اتوماسیون اداری می‌دانند که اعضای یک اداره اطلاعات خود را برای ورود و خروج در آن وارد می‌کنند. در حالی که این برداشت‌ها باید از طریق آموزش‌های لازم تصحیح شود.

هوش مصنوعی ایران

پژوهشکده‌های مطالعاتی

علاوه بر این، ایشان تأکید کردند که در حال حاضر شرکت‌های دانش‌بنیان در حال تبدیل شدن به پژوهشکده‌های مطالعاتی هستند. هر کدام با توجه به خدماتی که به بخش دولتی و خصوصی ارائه می‌دهند از نظر مالی روی پای خود ایستاده‌اند. حسین‌زاده بر این عقیده است که این پژوهشکده‌ها راهکاری جز فعالیت پروژه محور ندارند و باید بتوانند توانشان را به کارفرماها نشان دهند.

ایشان ضمن اشاره به عدم توسعه متوازن هوش مصنوعی، ادامه می‌دهد ذهن انسان بر اساس ماهیت طبیعی خود نمی‌تواند داده و شاخصه‌های متفاوت را به صورت یکپارچه تحلیل کند. از طرفی در صنایع مادر با توجه رشد داده‌ها باید بتوانیم به کمک هوش مصنوعی تحلیل‌های یکپارچه و تصمیم‌گیری‌های بدون نقصی داشته باشیم. به بیان دیگر در جایی که بشر توان محاسبه ندارد، باید از هوش مصنوعی استفاده شود. این موضوع در کنار بهره‌وری عظیمی است که هوش مصنوعی به دنبال دارد می‌تواند نظر کارفرمایان را برای استفاده از فناوری جلب کند. به طور مثال در یک پروژه، بهره‌وری به بیش از ۱۵ میلیارد تومان رسید که رقم قابل وجهی است.

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید.

مقاله ما چطور بود؟

میانگین امتیاز / ۵. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها