سند
اخبار

سند وظایف حاکمیت برای توسعه هوش مصنوعی تنظیم می‌شود

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  به گزارش تحریریه هوشیو و به نقل از خبرگزاری مهر، امیر خوراکیان، معاون حقوقی مرکز ملی فضای مجازی کشور اظهار داشت که در حال تدوین پیش‌نویس سند چشم‌انداز هوش مصنوعی کشور هستند.

  طبق گفته این مقام مسئول، پیش‌نویس این سند پس از تنظیم شدن، برای تصویب و ابلاغ به شورای‌عالی فضای مجازی ارائه خواهد شد. به گفته خوراکیان این مرکز همواره به هوش مصنوعی و الزامات قانونی آن برای توجه کافی داشته است. اما با تأکید رهبر معظم انقلاب بر لزوم پیشرفت سریع در این حوزه، تلاش‌های این مرکز برای تدوین نسخه نهایی این پیش‌نویس و تنظیم سند الزامات قانونی و دستگاهی توسعه هوش مصنوعی دوچندان شد.

  این مقام مسئول در رابطه با تبیین وظایف این مرکز، در رابطه با توسعه هوش مصنوعی اذعان داشت که رسالت مرکز ملی فضای مجازی شامل تهیه اسناد مورد نیاز کشور، رصد دقیق تحولات روز دنیا در عرصه فناوری، انجام مراحل مطالعاتی، جلسات متعددی با کنشگران و فعالان حوزه هوش مصنوعی، بخش خصوصی و مسئولان ذی‌ربط در این زمینه و در نهایت تدوین یک پیش‌نویس جامع به عنوان سند توسعه هوش مصنوعی خواهد بود. سپس، همان‌طور که گفته شد این سند بعد از تصویب در شورای‌عالی فضای مجازی، جنبه الزامی به خود می‌گیرد.

  بررسی شش جنبه

  خوراکیان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری مهر تصریح کرد که طی سلسله‌نشست‌های تخصصی که پیرامون هوش مصنوعی با فعالان این حوزه برگزار شده است، پیرامون پدیده هوش مصنوعی و فناوری‌های مرتبط با آن، شش جنبه مورد بررسی قرار گرفته است. نخست، اسناد راهبردی موجود در این زمینه بررسی شده است. دوم، اسناد مرتبط با سند توسعه هوش مصنوعی یازده کشور خارجی مورد ارزیابی قرار گرفته است. سوم، اسناد بالادستی داخلی موجود بررسی شده است. چهارم، اسناد داخلی که جنبه الزام‌آور دارند و مربوط به حوزه فناوری هستند مورد بررسی قرار گرفت است. پنجم، رویکردهای آینده‌پژوهانه در رابطه با این پدیده بررسی شده است و در نهایت از جنبه ششم، انتظاراتی که در ابعاد آموزش و پرورش، کشاورزی، صنایع و حوزه سلامت از هوش مصنوعی وجود دارد نیز به بحث گذاشته شده است.

  به گفته این مقام مسئول، سند توسعه هوش مصنوعی، پس از بررسی‌های مفصل کارشناسی تدوین شده و همان‌طور که عنوان شد، برای تصویب و تبدیل شدن به قانون لازم‌الاجرا به شورای‌عالی فضای مجازی ارسال خواهد شد.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  مدل‌های زبانی بزرگ NVIDIA در دسترس کسب‌وکارها قرار می‌گیرند

  مقاله قبلی

  روش تعامل ربات با انسان ؛ چگونه با ربات‌ها کنار بیاییم؟

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.