هوش مصنوعی در ایران

شرکت هوش ماندگار شایا ؛ توسعه‌دهنده ابزارهای تحلیل زبان فارسی

0
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

شرکت هوش ماندگار شایا از سال ۱۳۹۴ فعالیت خود را با هدف توسعه ابزارهای تحلیل زبان فارسی، تحلیل مه داده و ارایه ابزارهایی برای دسترسی سریع‌تر به محتوای آنلاین فارسی و گزارشات تحلیلی برای کسب‌وکارها آغاز کرد. ‌این شرکت دانش‌بنیان در سه بخش پردازش زبان طبیعی،‌ پردازش صوت و تصویر و استخراج و تحلیل محتوای آنلاین مشغول به فعالیت است. ‌این گروه از بسترهای مختلف اعم از وب، تلگرام، توییتر،‌اینستاگرام، رادیو، تلویزیون و غیره، محتوا را استخراج، ذخیره و پردازش می‌کند و به صورت دسته‌بندی شده و در قالب  API‌های گوناگون در اختیار محصولات محتوایی قرار می‌دهد. گروه شایا در حال حاضر با سه محصول ادتریس (برای پایش تبلیغات موبایلی)، کاوان (برای تحلیل شبکه‌های اجتماعی) و موتور هوش‌مصنوعی که زیرساخت شایا است فعالیت می‌کند.

ادتریس

پس از تحریم ‌ایران و رفتن پلتفرم‌هایی مانند ادجاست از کشور، نیاز به پلتفرم اتریبیوشن بومی به وجود آمد و گروه شایا به فکر راه‌اندازی معادل ‌ایرانی آن و پر کردن خلا بازار افتاد. اردیبهشت ۱۳۹۸ اولین نسخه کامل پلتفرم ادتریس به بهره‌برداری رسید. ویژگی ‌این محصول، تمرکز بر روی اتریبوشن بود. حل مشکل اعتماد استارتاپ‌های بزرگ (حفظ حریم خصوصی داده‌ها) به پلتفرم‌های بومی نیز چالش دیگری بود که ادتریس با متن‌باز کردن پلتفرم خود سعی در برطرف کردن آن داشت. ادتریس به صورت متن‌باز (open-source) است که به دو شیوه Device Matching و Finger Print اتریبیوشن‌ها را انجام می‌دهد.

بر‌این اساس اپلیکیشن‌ها و صاحبان کسب‌و‌کار می‌توانند مشخص کنند ادتریس به چه اطلاعاتی دسترسی داشته باشد. مساله‌ای که کاربران بزرگ و معتبری مانند همراه اول،‌ ایزی‌پی، همراه کارت، پات، پیام رسان سروش پلاس و استارتاپ‌هایی مانند آچاره متمایل به استفاده از ادتریس کرده‌است. ادتریس همچنین به واسطه یکپارچگی با قسمت تبلیغات جست‌و‌جو کافه بازار و گوگل ادز (به روش‌های دیگر محاسبه می‌شود) امکان اتریبیوشن دقیق‌تری برای اپلیکیشن‌ها فراهم کرده‌است.

نکته دیگر در زمینه ادتریس ‌اینکه پرداختی که در آن صورت می‌گیرد به ازای هر نصب غیر ارگانیک بوده و تمامی خدمات مربوط به اتریبیوشن‌ صورت گرفته به ازای هر نصب غیر ارگانیک حساب می‌شود. ‌این در حالی است که در استفاده از خدمات ادجاست کسب‌و‌کار‌ها در تعداد نصب‌های پایین باید از پیش پکیج‌ اتریبیوشن را خریداری کنند.

کاوان

کاوان به عنوان محصولی از هوش ماندگار شایا، ابزاری برای جمع آوری محتوای فارسی از وب سایت‌ها و صفحات شبکه‌های اجتماعی و دسته بندی و تحلیل آن‌ها است .‌این محصول می‌تواند کمک موثری برای روابط عمومی و بازاریابی آنلاین محسوب شود. از جمله ویژگی‌های ‌این سرویس می‌توان به دریافت لحظه‌ای صدها هزار مطلب فارسی وب سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی، استخراج موضوع، کلمات کلیدی، جهت‌گیری محتوا، هشدار رویدادهای وب سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی به برندها و شرکت‌ها، تحلیل رسانه‌ها و روندهای خبری و شناسایی موثرترین ابزارهای روابط عمومی در موضوعات مختلف اشاره کرد.


هوش ماندگار شایا در یک نگاه


ما فهرستی از شرکت‌های فعال در حوزه پردازش زبان طبیعی را گردآوری کرده‌ایم تا در اختیار علاقه‌مندان و مخاطبان این حوزه قرار دهیم. در صورتی که شما نیز اطلاعات تکمیلی در خصوص این شرکت‌ها یا کسب‌وکارهای دیگری که از قلم افتاده‌اند دارید می‌توانید از طریق صفحه تماس با ما ارسال نمایید و ما را در تکمیل این فهرست یاری نمایید.
هوشیو به عنوان پایگاه جامع هوش مصنوعی در ایران، ارائه‌دهنده به‌روزترین اخبار و مقالات این حوزه است.
این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

تجهیز نیروی دریایی ارتش با فناوری هوش مصنوعی

مقاله قبلی

آزمایش بیزی AB ــ قسمت دوم: درآمد

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.