حفاظت از کودکان در فضای مجازی
اخبار

طرح صیانت از اینترنت کودکان در فضای مجازی

0
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

کودکان در فضای مجازی، روزانه با هزاران اطلاعات ناخواسته، روبرو می‌شوند که ممکن است از لحاظ ذهنی و روانی برای آنها چالش‌برانگیز باشد، این موضوع ضرورت اندیشیدن به حفاظت از کودکان را در این فضا ایجاد می‌کند؛ به همین دلیل زیرساخت حفاظت از کودکان در فضای مجازی توسط وزارت ارتباطات، آماده شده و از اینترنت کودک تا دوهفته دیگر رونمایی می‌شود.

به گزارش هوشیو به نقل از مهر، سخنگوی وزارت ارتباطات، مهدی سالم در خصوص وظایف این زیرساخت گفت: «سند صیانت از کودکان در فضای مجازی بر عهده وزارت ارتباطات قرار دارد و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای اینترنت کودکان و نوجوانان برعهده این نهاد است.»

پیاده‌سازی اینترنت کودکان، طرحی است که اندیشیدن به آن از دی ماه سال گذشته کلید خورده و با فعال‌سازی آن، تا کنون دو میلیون کاربر از آن استفاده کرده‌اند. مهدی سالم با اشاره به اینکه اینترنت کودک به وسیله دو اپراتور تلفن همراه فراهم شده است، افزود: «فعال‌سازی این اینترنت با کد دستوری ممکن می‌شود و رونمایی از آن، طی مراسمی با حضور وزیرارتباطات تا دوهفته دیگر برگزار خواهد شد.»

مشاور وزیر ارتباطات، با بیان اینکه طرح صیانت از کودکان در فضای مجازی به عهده وزارت ارتباطات است بیان داشت: «این صیانت با رده‌بندی دسترسی به محتوا ممکن می‌شود و وزارت ارتباطات، زیرساخت لازم برای اجرایی شدن چنین طرحی را ایجاد کرده است.»

در راستای اجرای چنین طرحی «نشان دوستدار خانواده» نیز در اختیار پلتفرم‌ها و ارائه‌دهندگان خدمات سایبری امن، قرار می‌گیرد. سالم در خصوص چگونگی تحقق این طرح گفت: «سیم‌کارت‌های اختصاصی کودک و نوجوان ایجاد شده که دسترسی کودک را به اینترنت، محدود به سایت‌ها و محتواهای از پیش تعین‌ شده می‌کند. همچنین تبدیل سیم‌کارت عادی به سیم‌کارت‌های کودک و نوجوان از طریق ارسال کد دستوری ممکن است و والدین می‌توانند با انتخاب این کد، میزان دسترسی کودکان به اینترنت را نیز کنترل کنند.»

یادگیری پیوندی در سیستم‌های جدید هوش مصنوعی

مشاور وزیر ارتباطات در ادامه بیانات خود افزود: «نرم‌افزارهایی که برای مدیریت زمان استفاده از اینترنت طراحی شده اند؛ نحوه دسترسی کودکان به سایت‌ها و برنامه‌های کاربردی نیز در آن‌ها قابل کنترل است. همچنین تبلت مخصوص کودکان از دیگر محصولاتی است که در راستای طرح صیانت اینترنت کودکان پدید آمده است. این تبلت‌ها نیز امکان مدیریت، نظارت و تنظیم نحوه استفاده از اینترنت توسط کودکان و سطح دسترسی آن‌ها را به وجود می‌آورند.»

مهدی سالم در انتهای سخنان خویش گفت: «وزارت ارتباطات مشغول آماده‌سازی زیرساخت خط تماس اضطراری ویژه کودکان و نوجوانان جهت بهره‌برداری نیروی انتظامی جمهوری اسلامی است و آمادگی همکاری با نهادهایی مانند بهزیستی و بخش‌های غیردولتی را در این خصوص دارد.»

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

مباحث پایه برنامه‌نویسی کامپیوتر و الگوریتم های کوآنتومی

مقاله قبلی

هوش مصنوعی زمین‌خواران را در یزد زمین‌گیر می‌کند

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

بیشتر در اخبار

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.