جستجو
Generic filters
Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 رانندگی شجاعانه با ماشین های خودران

رانندگی شجاعانه با ماشین های خودران

اگر راننده‌ای محتاط هستید باید بدانید که رانندگی شجاعانه با ماشین های خودران امکان‌پذیر خواهد بود. اگر در هنگام رانندگی دستیاری داشته باشید که به طور هوشمند مراقب شما و ماشین‌تان باشد، رانندگی دلچسب‌تر و امن‌تر خواهد بود. الگوریتم‌های طراحی شدۀ هوش مصنوعی می‌توانند داده‌های مربوط به خیابان را از طریق دوربین‌های ماشین یا صفحۀ دیدن خیابان در گوگل، ببینند و خطرات احتمالی را پیش‌بینی کنند. همچنین فرایندهای تصمیم‌گیری انسان در این الگوریتم‌ها شبیه‌سازی می‌شود و هوش مصنوعی در موقعیت‌های خطر قادر به خنثی کردن آن است.
در واقع این الگوریتم‌ها در موقعیت‌های مختلف عکس‌العمل‌های متفاوتی نشان می‌دهند. در سال‌های اخیر هوش مصنوعی در فرایند طراحی و ساخت خودرو باعث تحول این حوزه شده است و نتیجۀ آن تولید ماشین های خودران و اتوماتیک است که به طور کلی صنعت ماشین‌سازی را متحول و فرایند سنتی تولید ماشین را تحت تأثیر قرار داده است. یکی از مهم‌ترین و معروف‌ترین شرکت‌های خودروسازی در این زمینه تسلا می‌‍‌باشد. در ادامه ببینیم ماشین های خودران از چه قابلیت‌هایی برخوردارند و چگونه دستیاری هوش مصنوعی رانندگی شجاعانه را میسر می‌کند.
از سال ۲۰۱۸ اولین خودروهای خودران شکل گرفتند. خودروهایی که بدون نیاز به راننده حرکت میکنند و اگر راننده خود از آن‌ها، اختیار ماشین را بخواهد در کمتر از سی ثانیه خواسته‌اش محقق خواهد شد. هرچند استفاده از چنین خودروهایی هنوز فراگیر نشده اما اختراع آن نوید کاربرد گستردۀ آن را در آینده خواهد داد.

تعریف ماشین های خودران

ماشین خودران یا اتوماتیک وسیله نقلیه‌ای است که از تعداد متفاوتی از سنسورها، رادارها، دوربین‌ها و هوش مصنوعی برای سفر به مقاصد بدون نیاز به راننده انسانی استفاده می‌کند. بسیاری از شرکت‌ها شروع به تولید ماشین های خودران کرده‌اند، مانند تسلا، آئودی، بی ام و، فورد و ….. این شرکت‌ها وسایل نقلیه خود را تحت آزمایش‌های زیادی قرار می‌دهند تا از واجد شرایط بودن آن‌ها برای حضور در جاده‌ها بدون هیچ گونه خطایی اطمینان حاصل کنند. یک خودرو باید مسیرهایی را به مقصد از پیش تعیین شده، بدون هیچ گونه دخالت انسانی طی کند، تا به عنوان یک خودروی کاملاً خودمختار واجد شرایط شود. در چنین شرایطی رانندگی شجاعانه با ماشین های خودران میسر خواهد شد.
تعریف ماشین های خودران

دستورالعمل عملکرد ماشین‌های خودکار

در زیر چند دستورالعمل اساسی در مورد نحوه عملکرد ماشین خودران آورده شده است:

  • راننده یک مقصد را تعیین می‌کند. نرم افزار ماشین یک دوره را پیش‌بینی و مشخص می‌کند.
  • یک حسگر چرخشی لیدار که روی پشت بام نصب شده است، برد ۶۰ متری اطراف خودرو را نمایش می‌دهد و یک راهنمای پویای سه بعدی (۳D) از محیط فعلی خودرو می‌سازد.
  • یک سنسور در سمت چپ تایر عقب، توسعه یک طرفه را نشان می‌دهد تا موقعیت خودرو را در مقایسه با راهنمای سه بعدی شناسایی کند.
  • چارچوب‌های رادار به سمت سپرهای جلو و عقب، فاصله تا موانع را مشخص می‌کنند.
  • برنامه‌نویسی هوش مصنوعی در خودرو با هر یک از حسگرها مرتبط است و داده‌ها را از نمای خیابان گوگل و دوربین‌های فیلمبرداری داخل خودرو جمع‌آوری می‌کند.
  • هوش مصنوعی چرخه‌های ادراکی و پویایی انسان را با استفاده از الگوریتم‌های یادگیری عمیق بازآفرینی می‌کند و فعالیت‌ها را در چارچوب‌های کنترل راننده، مانند فرمان و ترمز، کنترل می‌کند.
  • نرم افزار وسیله نقلیه، نقشه‌های گوگل را برای اطلاع رسانی زودهنگام از مواردی مانند نقاط توریستی، علائم راهنمایی و رانندگی و چراغ‌ها و سایر موانع راهنمایی می‌کند.
  • یک عملکرد نادیده گرفته می‌شود تا انسان بتواند مسئولیت وسیله نقلیه را بپذیرد.

به این وسیله راننده میتواند با اتکا به هوش مصنوعی رانندگی کند و رانندگی شجاعانه با ماشین های خودران محقق خواهد شد.
دستورالعمل عملکرد ماشین‌های خودکار

ویژگی‌های دیگری که ماشین های خودران دارند

پروژه Waymo گوگل یک ماشین خودران را نشان می‌دهد که در بیشتر موارد اتوماتیک است اما هنوز نیاز به یک راننده انسانی دارد که در دسترس باشد و در عین حال احتمالاً در مواقع حیاتی، چارچوب را جایگزین کند. این ماشین به معنای کامل خودران نیست. با این حال، می‌تواند ماشین را به صورت ایده‌آل رانندگی کند و از درجه استقلال انکارناپذیری برخوردار است. تعداد قابل توجهی از وسایل نقلیه که امروزه در دسترس خریداران هستند، از سطح استقلال پایین‌تری برخوردارند، اما در عین حال، دارای ویژگی‌های اصلی ماشین های خودران هستند.
ویژگی‌های دیگری که ماشین های خودران دارند
ویژگی‌های ماشین‌های تولیدی که تولید آن‌ها از سال ۲۰۱۹ شروع می‌شود، موارد زیر را شامل می‌شوند: وسیله نقلیه نیاز بدون دست‌های راننده روی چرخ تمرکز می‌کند. راننده هنوز نیاز به تمرکز دارد. کروز کنترل همه‌کاره (ACC)، تا توقف به طور خودکار یک جدایی قابل انتخاب بین ماشین خودران و ماشین جلویی را حفظ می‌کند. هنگامی که راننده با فشار دادن ماشین به سمت معاینه مسیر مخالف، از خط کشی‌های مسیر عبور می‌کند، فرمان، معطوف به خط واسطه می‌شود. همه موارد که برشمرده شد، امنیت راننده را تأمین می‌کنند و امکان رانندگی شجاعانه را با هوش مصنوعی محقق می‌سازند.

مزایا و معایب ماشین های خودران

مزیت اصلی که از طریق طرفداران ماشین خودران ترویج می‌شود، امنیت است. یعنی ویژگی که به رانندگان قدرت رانندگی شجاعانه با ماشین های خودران را می‌دهد. بخش حمل و نقل ایالات متحده (DOT) و NHTSA پیش‌بینی دقیق تلفات ترافیکی برای سال ۲۰۱۷ را اعلام کرد. آن سال ۳۷۱۵۰ نفر در تصادفات خودروی موتوری جان باختند. NHTSA ارزیابی کرد که ۹۴٪ از تصادفات واقعی به دلیل خطاهای انسانی یا تصمیم‌گیری ضعیف مانند راننده مست یا حواس پرت است. ماشین های خودران این عوامل خطر را از این شرایط حذف می‌کنند؛ با این حال، ماشین های خودران در برابر متغیرهای مختلف مانند مسائل مکانیکی که باعث تصادف می‌شوند، ناتوان هستند.
مزایا و معایب ماشین های خودران
اگر استفاده از ماشین های خودران فراگیر شود، مشکل ترافیک حل می‌شود. در ماشین‌های کاملاً مکانیزه، سرنشینان می‌توانند تمرینات مفیدی را در حین رانندگی به محل کار انجام دهند. افرادی که به دلیل محدودیت‌های واقعی نمی‌توانند رانندگی کنند، می‌توانند از طریق ماشین‌های خودگردان، خودمختاری جدیدی پیدا کنند و این شانس را دارند که در زمینه‌هایی کار کنند که نیاز به جابجایی دارند. رانندگی شجاعانه با ماشین‌های خودکار ضمن تأمین امنیت راننده، امکان استراحت در زمان حرکت را نیز می‌دهد؛ ضمن اینکه ممکن است برخی از رانندگان بتوانند به کارهای جانبی مانند غذا خوردن و یا حتی خوابیدن نیز در ماشین های خودران بپردازند.

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

مقاله ما چطور بود؟

میانگین امتیاز / ۵. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.