پهپاد غزه
اخبارهوش مصنوعی در ایران

پهپاد غزه ؛ جهشی بزرگ در حوزه توان پهپادی ایران

  0
  زمان مطالعه: ۳ دقیقه

  پیش از معرفی پهپاد غزه به این جمله توجه کنید. «اعتراف گسترده ایران از پهپادهایی به اندازه‌های متوسط و کوچک به منظور شناسایی و حمله باعث شد که برای اولین بار از زمان جنگ کره، ما بدون برتری هوایی عملیات انجام دهیم». این اعتراف کنث فرانک مکنزی، سرکرده ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا است که در گزارشی مکتوب به کمیته خدمات مسلح نمایندگان آمریکا آن را تائید کرده است.

  به گزارش هوشیو به نقل از قدس آنلاین، توسعه زیرساخت‌ها و بهره‌گیری از هوش مصنوعی و فناوری‌های روز دنیا که در قالب شرکت‌های دانش‌بنیان احصا شده، باعث افزایش کمی و کیفی توان پهپادی ایران شده، به طوری که در سال‌های اخیر شاهد برگزاری رزمایش‌های بزرگ پهپادی توسط ارتش و سپاه بوده‌ایم.

  پهپاد غزه

   

  در ماه‌های اخیر اما نیروی هوافضای سپاه از جدیدترین دستاورد خود در حوزه پهپادهای تحت عنوان «غزه» رونمایی کرده است که با بررسی آن می‌توان گفت جهشی بزرگ در حوزه توان پهپادی کشور به ثمر رسیده است.

  غزه یکی از پهپادهای پهن‌پیکر است که توسط سپاه و با موتور توربوپراپ توسط نیروی هوافضای سپاه و با نام شاهد ۱۴۹ ساخته شده است. شاهد ۱۴۹ بزرگتر از شاهد ۱۲۹ است که به پاس پایداری و مقاومت مردم غزه در جنگ اخیرشان با رژیم صهیونیستی «غزه» نامگذاری شده است.

  پهپاد غزه

   

  این پهپاد شامل ۲۱ متر طول بال، ۳۵ ساعت مداومت پرواز، سقف پروازی ۳۵ هزار پا، بیشینه سرعت پروازی ۳۵۰ کیلومتر بر ساعت و توان حمل محموله تا ۵۰۰ کیلوگرم دارد. این موضوع باعث شده تا جهش قابل توجهی در این نوع به نسبت شاهد ۱۲۹ شاهد باشیم.

  پهپاد غزه

   

  در این پهپاد برای اولین بار به جای موتورهای پیستونی و دورانی معمول از موتور توربوپراپ استفاده شده است. استفاده از این نوع موتور به این دلیل که دارای توربین گاز هستند، می‌تواند در ارتفاعات بالاتر راندمان بهتری داشته باشد.

  پهپاد غزه

   

  پهپاد غزه بر روی بال خود نقاط سختی برای نصب بمب دارد، البته که در میان بدنه نیز یک محفظه برای حمل انواع محموله جنگ الکترونیک، رادار و غیره را دارد. همچنین در این محفظه می‌توان یک خشاب بمب چرخان قرار داد که توانایی حمل ۵ بمب را دارد.

  پهپاد غزه

   

  رادارهای SAR یا رادارهای دهانه مصنوعی نوعی از رادارها هستند که نقشه‌برداری از سطح زمین با استفاده از تاباندن امواج رادیویی با سرعت و فرکانس بالا به سطح مورد نظر وظیفه آن‌هاست. با این روش تصویر دوبعدی از محیط توسط کامپیوتر رادار تشکیل می‌شود. پهپاد غزه به این نوع از رادارها هم مجهز هستند. همچنین پهپاد غزه توان تصویربرداری و مخابره تصاویر در طیف‌های مختلف را هم دارد.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  دبیر ستاد توسعه علوم شناختی خبر داد: داده‌کاوی به توان شناختی به کمک حل مشکلات می‌آید

  مقاله قبلی

  اپلیکیشن های پولساز مبتنی بر هوش مصنوعی را بشناسید

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.