جستجو
Generic filters
Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 مقایسه عملکرد نسخه بتای اتومبیل خودران شرکت تسلا با تاکسی خودران وای‌مو

مقایسه عملکرد نسخه بتای اتومبیل خودران شرکت تسلا با تاکسی خودران وای‌مو

این اولین باری نیست که شاهد رقابت تنگا تنگ شرکت‌های سازنده فناوری اتومبیل خودران در دنیای واقعی هستیم. در مورد آینده اتومبیل‌های خودران مطالب بسیاری خوانده‌، تماشا کرده یا به اشتراک گذاشته‌ایم. اکثر مطالب پیرامون اتومبیل خودران شرکت تسلا (Tesla) است زیرا این شرکت اخیراً نسخه بتای فناوری تمام خودران را در اختیار گروه کوچکی از مالکان مورد اعتماد اتومبیل‌های خودرانِ قرار داده است. با این حال تعداد شرکت‌هایی که به دنبال دست یابی به این فناوری هستند کم نیست و «وای‌مو» یکی از معروف‌ترین آنها است.

به نظر شما اگر یکی از تاکسی‌های خودران شرکت وای‌مو به طور غیر رسمی در سطح شهر به رقابت با نسخه بتای اتومبیل خودران تسلا (FSD) بپردازد، چه پیش خواهد آمد؟

در ویدئوی زیر می‌توانید تاکسی خودران وایمو و اتومبیل خودران تسلا را مشاهده کنید. وقتی سرنشین وارد تاکسی وایمو می‌شود، خودرو از او می‌خواهد تا دستور شروع را بدهد و در ادامه مسیر را به او اعلام می‌کند. زمانی هم که به مقصد می‌رسد از سرنشین می‌خواهد تا هنگام خروج از خودرو مراقب محیط اطراف باشد.

اتومبیل خودران شرکت تسلا

قبل از هر چیز، مطرح نمودن چند نکته ضروری است. متخصصان صنعت خودروسازی معتقدند رویکرد تسلا نسبت به اتومبیل‌های خودران غلط است. با این وجود دیگران بر این باور هستند که تسلا تنها شرکتی است که رویکرد «درستی» نسبت به فناوری خودران اتخاذ نموده است. خبری هست؟

طبق معمول، شرکت تسلا رویکرد متفاوتی نسبت به مسائل اتخاذ کرده‌ است و در آینده مشخص ‌می‌شود آیا این رویکرد صحیح بوده است یانه. با این حال، معتقدیم رویکرد «متفاوت» تسلا در انجام امور این شرکت را به سمت جایگاهی مطرح در سطح جهانی در حوزه اتومبیل‌های الکترونیکی، فناوری باتری، نرم‌افزار و بسیاری از حوزه‌های دیگر سوق داده است.

مالک صفحه Whole Mars Catalog، هوادار پروپاقرص تسلا (و آزمایش کننده نسخه بتای FSD) اغلب اخبار مرتبط با محصولات و فناوری‌های این شرکت را منتشر می‌کند. در واقع این فرد ویدیوهای فراوانی از نسخه بتای FSD به اشتراک گذاشته است که با موفقیت و بدون مشکل مسیری را طی می‌کند. از طرفی این فرد اقرار می‌کند که این فناوری اگر چه این فناوری گاهی اوقات می‌تواند مشکل آفرین باشد، امّا روز به روز در حال پیشرفت است.

تسلا به تازگی نسخه بتا ۸.۲ اتومبیل تمام خودران خود را عرضه نموده است وگزارش‌های اولیه در مورد آن کاملاً رضایت بخش هستند. ایلان ماسک، مدیر عامل تسلا، اخیراً در توییتی خبر ساخت مدل بعدی FSD را منتشر نموده و اعلام کرده است نسخه ۹ این اتومبیل به زودی عرضه خواهد شد و احتمالاً به نمایش عموم در خواهد آمد.

احتمالاً جالب‌ترین مطلب به اشتراک گذاشته شده از نسخه بتای FSD همان ویدیویی باشد که درابتدای این خبر به نمایش گذاشتیم. در این ویدیو رقابت بین نسخه بتا FSD با تاکسی خودران وای‌مو به نمایش گذاشته شده است. دیدن تاکسی خودران وای‌مو که بدون راننده و به صورت خودکارهدایت می‌شود بسیار جالب است با این حال دقت داشته باشید که این اتومبیل‌ها تنها در محیط‌های کوچک و ژئوفنس (geofenced) امکان تردد دارند.

از طرف دیگر، اگرچه در اتومبیل خودران شرکت تسلا باید یک نفر در صندلی راننده بنشیند و به دقت عملکرد سیستم را زیر نظر داشته باشد و در صورت لزوم کنترل را بدست گیرد، تردد این اتومبیل‌ها (نسبت به اتومبیل‌های وای‌مو) محدود به مناطقی خاص نیست. به علاوه با تست اتومبیل‌های تسلا در شرایط واقعی (تست بتا)، راننده‌ها ایرادات سیستم را مشاهده و به تسلا گزارش می‌دهند. فناوری وای‌مو این قابلیت را ندارد.

در این تست، خودروی وای‌مو و تسلا با هم راه‌اندازی شدند و به سمت مقصد یکسانی به حرکت درآمدند. تاکسی خودران وای‌مو با احتیاط بیشتری رانندگی کرد و پس از ۸ دقیقه به مقصد رسید. اتومبیل بتای تمام خودران تسلا تقریباً سه دقیقه زودتر و طی پنج دقیقه و ۱۳ ثانیه به مقصد رسید.

.انواع کاربردهای هوش مصنوعی در صنایع مختلف را در هوشیو بخوانید

مقاله ما چطور بود؟

میانگین امتیاز / ۵. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها