جستجو
Generic filters
Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 نحوه قیمت گذاری هوش مصنوعی: فناوری هوش مصنوعی چقدر برای شرکت‌ها هزینه در بر دارد؟

نحوه قیمت گذاری هوش مصنوعی: فناوری هوش مصنوعی چقدر برای شرکت‌ها هزینه در بر دارد؟

فناوری هوش مصنوعی به تمامی حوزه‌ها از جمله سیستم‌های تحلیل داده و روبات‌های سخنگو راه پیدا کرده و به کسب‌وکارهای سراسر دنیا در ایجاد تجارب شخص‌سازی‌ شده و در نتیجه افزایش میزان فروش به مصرف‌کنندگان و خریداران تجاری  کمک می‌کند و حال سوالی که پیش می آید این است که نحوه قیمت گذاری هوش مصنوعی برای کسب و کارهای مختلف به چه صورت است.

قیمت گذاری هوش مصنوعی

طبق پیش‌بینی تحلیل‌گران ظرف چند سال آینده ارزش سیستم‌های هوش مصنوعی به تقریباً ۵۸ میلیارد دلار خواهد رسید. برای استفاده از فناوری هوش مصنوعی شرکت‌ها متحمل چه هزینه‌هایی می‌شوند؟ این سؤالی است که ذهن تمامی شرکت‌ها با هر اندازه‌ای (از بنگاه اقتصادی گرفته تا کسب‌و‌کارهای نوپا) را به خود مشغول کرده است. خبر خوب این است که مقاله پیش‌رو به تمامی سؤالات شما در خصوص قیمت فناوری هوش مصنوعی، از جمله نرخ میانگین و عوامل تأثیر‌گذار بر قیمت آن، پاسخ خواهد داد. برای اطلاع از میانگین قیمت گذاری هوش مصنوعی تا پایان این گزارش با ما همراه باشید.

نحوه قیمت گذاری هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۰

در سال ۲۰۲۰، قیمت نرم‌افزار هوش مصنوعی از ۰ دلار تا بیش از ۳۰۰۰۰۰ دلار خواهد بود و شرکت‌ها می‌توانند با پرداخت هزینه آن را خریداری کنند. این نرم‌افزار ممکن است سیستمی باشد که از سوی ارائه‌دهندگان شخص ثالث [۱] عرضه شده و یا پلتفرمی سفارشی باشد که گروهی از متخصصین علوم داده شرکتی و یا مستقل آن را توسعه داده اند.

جدول قیمت گذاری هوش مصنوعی

اگر شرکتی از یک نرم ‌افزار هوش مصنوعی شخص ثالث ، مانند روبات سخنگوی از پیش ساخته‌شده، استفاده کند احتمالاً برای استفاده از این نرم‌افزار مجبور شود سالانه تا ۴۰۰۰۰ دلار هزینه کند.  در برخی موارد ممکن است کسب‌و‌کاری یک روبات‌ سخنگو رایگان پیدا کند که پاسخ‌گوی تمامی نیازهای آن باشد؛ استفاده از این نوع نرم‌افزارها بیشتر مناسب ایده‌‌های کارآفرینی است.

در مقابل، بهای سیستم‌های سفارشی هوش مصنوعی Custom AI solutions از ۶۰۰۰ دلار تا بیش از ۳۰۰۰۰۰ دلار است.  این قیمت هزینه توسعه نرم‌افزار و عرضه آن را نیز شامل می‌شود. به طور کلی  قیمت خدمات مستمر هوش مصنوعی، همچون مشاوره، کمتر است و بستگی به این دارد که مشاور به ازای هر ساعت مشاوره چقدر دریافت می‌کند. اکثر مشاوران هوش مصنوعی به ازای هر ساعت مشاوره بین ۲۰۰ دلار تا ۳۵۰ دلار دریافت می‌کنند.

عوامل تأثیر‌گذار در قیمت فناوری هوش مصنوعی

عوامل متعددی بر قیمت نرم‌افزارهای هوش مصنوعی اثر می‌گذارند. این‌که شرکتی ترجیح‌ می‌دهد از سیستم‌های سفارشی استفاده کند و یا از سیستم‌های از پیش ساخته‌شده و یا این‌که به چه نوع سیستم هوش مصنوعی، برای مثال دستیار مجازی و ‌سیستم‌های تحلیل Analysis systems نیاز دارد و عوامل زیاد دیگری بر هزینه‌هایی که کسب‌و‌کارها برای استفاده از فناوری هوش مصنوعی متحمل می‌شوند، تأثیر دارد.

در ادامه به بحث‌ و گفت‌و‌گو راجع به تعدادی از عواملی خواهیم پرداخت که بیشترین تأثیر را بر قیمت فناوری هوش مصنوعی دارند:

نوع سیستم هوش مصنوعی

شرکت‌ها می‌توانند از میان نرم‌افزارهای متعدد هوش مصنوعی یکی را انتخاب کنند، برخی از نرم‌افزارهای هوش مصنوعی عبارتند از:

روبات‌های سخنگو

روبات‌های سخنگو به کسب‌و‌کارها در افزایش کارایی، خودکارسازی و ارتقای کیفیت خدمات پشتیبانی مشتریان کمک می‌کنند. کسب‌و‌کارها می‌توانند از روبات‌های سخن‌گو در وب‌سایت‌های خود و یا رسانه‌های اجتماعی همچون فیسبوک استفاده کنند. کسب‌و‌کارها با استفاده از روبات‌های سخنگوی سفارشی و یا از پیش‌ ساخته‌شده می‌توانند محصولاتی به مشتریان خود و یا خریدارن تجاری پیشنهاد کنند، جدیدترین و تازه‌ترین محصولات را سفارش دهند و حتی فرایند خرید محصول را برای مشتریان و خریداران تجاری آسان کنند.

سیستم‌های تحلیل‌

سیستم‌های تحلیل‌‌ به کسب‌و‌کارها کمک می‌کنند حجم بالایی از داده‌ها را تفسیر کنند و مطابق با آن‌ اقدامی انجام دهند. کسب‌و‌کارها می‌توانند با استفاده از سیستم‌های تحلیل‌، بر مبنای داده‌ها، راجع به فرایند فروش و روند بازاریابی خود همچون تبلیغات پولی Paid advertising و بهینه‌سازی موتوزهای جستجو Search engine optimization (SEO) تصمیم‌گیری کنند. این فرایند داده‌محور به شرکت‌ها در کاهش هزینه‌های تبلیغات و بازاریابی و افزایش بازده کمک می‌کند.

علاوه بر این، سیستم‌های تحلیل‌ به حوزه نگارش نیز راه پیدا کرده است:

برای مثال شرکت‌ها با استفاده از سرویس‌های هوش مصنوعی تولید محتوا SEO AI SEO content writing services می‌توانند بهینه‌سازی صفحات را ارزیابی کنند و پیشنهاداتی کارآمد دریافت کنند؛ برای مثال تعداد کلمات یک متن چه تعداد باید باشد و از چه برچسب و عنوانی برای یک محتوا می‌توان استفاده کرد. علاوه بر این کسب‌و‌کارها می‌توانند با استفاده از این سرویس‌ها، صفحاتی کاملاً جدید ایجاد کنند. این‌گونه سرویس‌ها و سیستم‌های تحلیل‌ برای کسب‌و‌کارها به ازای هر صفحه ۶۰۰ دلار هزینه دارد.

دستیاران مجازی

دستیاران مجازی در انجام امور کلی و روزانه و صرفه‌جویی در زمان به کسب‌و‌کارها کمک می‌کنند. از جمله مشهورترین دستیاران مجازی می‌توان به Cortana، Siri و Google Assisstant اشاره کرد. با این وجود برخی کسب‌و‌کارها به دستیاران مجازی سفارشی نیاز دارند که برای پاسخ‌ دادن به سؤالات و درخواست‌های کارمندان و مشتریان از داده‌های شرکت استفاده کنند.

دستیاران مجازی

نوع سیستم هوش مصنوعی‌ای که انتخاب می‌کنید، خواه روبات‌ سخنگو باشد، خواه دستیار مجازی یا سیستم‌های تحلیل داده می‌تواند بر مقدار هزینه‌ای که برای استفده از هوش مصنوعی متحمل می‌شوید، تأثیر بگذارد. برای مثال نرخ روبات‌های سخنگو از ۶۰۰۰ دلار شروع می‌شود. در مقابل، قیمت یک سیستم تحلیل داده که به صورت سفارشی ساخته‌شده از ۳۵۰۰۰ دلار شروع می‌شود.

نوع پروژه

شرکت‌ها می‌توانند از سیستم‌های سفارشی و یا از پیش ساخته‌شده هوش مصنوعی استفاده کنند. برای مثال اگر قصد دارید در وب‌سایت خود از یک روبات سخنگو استفاده کنید، ممکن است یک روبات از پیش‌ساخته‌شده همچون Drift، HubSpot یا TARS را انتخاب کنید. همان‌گونه که انتظار می‌رود، قیمت سیستم‌های از پیش‌ساخته‌شده کمتر از سیستم‌هایی است که به صورت سفارشی ساخته شده‌اند.

برای مثال هزینه استفاده از Drift به ازای هر ماه ۴۰۰ دلار تا ۱۵۰۰ دلار و هزینه استفاده از TARS به ازای هر ماه ۹۹ دلار تا ۴۹۹ دلار است. در مقابل، هزینه توسعه یک روبات‌ سخنگوی سفارشی از ۶۰۰۰ دلار شروع می‌شود و تا ۱۵۰۰۰ دلار افزایش پیدا می‌کند. البته این به این معنا نیست که شرکت‌ها نباید از سیستمهای سفارشی استفاده کنند. بلکه به این معناست که شرکت‌ها و مدیران آن‌ها باید در هنگام انتخاب نوع سیستم هوش مصنوعی به این عوامل توجه داشته باشند. چنان‌چه تصمیم دارید از یک سیستم سفارشی استفاده کنید (و یا به آن نیاز دارید) ، بودجه بیشتری نسبت به سیستم‌های از پیش‌ ساخته‌شده باید برای آن در نظر بگیرید.

ویژگی‌های هوش مصنوعی

این‌که در سیستمهای هوش مصنوعی به دنبال چه نوع ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی هستید نیز در قیمت هوش مصنوعی تأثیر می‌گذارد. حتی اگر بخواهید از یک سیستم از پیش ساخته‌شده استفاده کنید، ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی که آن سیستم باید داشته باشد بر هزینه‌ای که متحمل می‌شوید، تأثیر دارد. اگر به روبات سخنگویی نیاز دارید که بتوانید آن را در نرم‌افزار مدیریت روابط مشتری تعبیه کنید، ممکن است لازم باشد بودجه بیشتری برای آن در نظر بگیرید.

و یا اگر به یک سیستم تحلیل داده سفارشی نیاز دارید که از بهترین نرم‌افزارهای هوش مصنوعی موجود همچون IBM Watson استفاده می‌کند، احتمالا مجبور به استفاده از نرم‌افزارهای گران‌تر هوش مصنوعی خواهید شد. البته به یاد داشته باشید که در این حالت، فناوری‌ هوش مصنوعی نوعی سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود. اگر نیاز دارید که داده‌ها با دقت و سرعت بالا تحلیل شوند، به یک پلتفرم هوش مصنوعی نیاز دارید که مورد اعتماد حوزه فعالیت شما باشد.

عوامل دیگری که در هنگام سرمایه‌گذاری در سیستم‌های هوش مصنوعی باید به آن‌ها توجه داشته باشید، عبارتند از:

  • قالب داده Data format
  • ذخیره‌سازی دادهذخیره‌سازی داده Data storage
  • ساختار داده (ساختارنیافته یا ساختاریافته)
  • سرعت پردازش داده
  • حداقل نرخ دقت برای پیش‌بینی‌ها
  • دیداری‌سازی داده‌ها
  • الزامات داشبورد
  • و غیره

هرچند هنگام ملاقات با شرکت‌های توسعه‌دهنده فناوری هوش مصنوعی و متخصصین علوم داده می‌توانید حداقل‌های مورد انتظار در یک سیستم هوش مصنوعی را تعیین کنید ولی بهتر است پیش از تحقیق راجع به ارائه‌دهندگان فناوری هوش مصنوعی نیازها و انتظارات‌تان از یک سیستم هوش مصنوعی را مشخص کنید.

مدیریت فناوری هوش مصنوعی

چگونگی توسعه، راه‌اندازی و مدیریت فناوری هوش مصنوعی نیز بر هزینه‌ای که برای استفاده از هوش مصنوعی و نحوه قیمت گذاری هوش مصنوعی متحمل می‌شوید، تأثیر می‌گذارد.

مدیریت شرکتی فناوری هوش مصنوعی

زمانی‌که فناوری هوش مصنوعی را در سطح شرکتی مدیریت کنید، تمامی مسئولیت‌های آن بر عهده شما است. تیم شما سیستم هوش مصنوعی را توسعه، راه‌اندازی، مدیریت و به‌روز رسانی می‌کند. به بیانی دیگر شما در شرکت خود یک تیم از متخصصین علوم داده و توسعه‌دهندگان در اختیار دارید.

هزینه مدیریت شرکتی هوش مصنوعی در مقایسه با مدیریت برون‌سپاری‌شده بیشتر است. هزینه مدیریت شرکتی فناوری هوش مصنوعی به این دلیل بیشتر است که شما باید یک تیم تشکیل دهید و تشکیل تیم شامل پرداخت حقوق و مزایا و سایر هزینه‌های استخدامی است. برای مثال، میانگین حقوق متخصصین علوم داده ۹۴۰۰۰ دلار است. توسعه‌دهندگان نیز سالانه تقریباً ۸۰۰۰ دلار حقوق دریافت می‌کنند.

یکی از مزیت‌های مدیریت شرکتی این است که شرکت‌ها می‌توانند تیمی باتجربه تشکیل دهند که با کسب‌و‌کار، نام تجاری و کاربران شما آشنایی دارد. علاوه بر این این تیم می‌داند که شرکت از یک سیستم هوش مصنوعی، خواه روبات سخنگو باشد، خواه سیستم تحلیل‌گر یا دستیار مجازی، چه انتظاراتی دارد.

مدیریت برون‌ سپاری‌شده هوش مصنوعی

مدیریت برون‌سپاری‌شده این امکان را برای شرکت‌ها فراهم می‌کند که مسئولیت هوش مصنوعی را به فرد دیگری واگذار کنند. شریک شما، خواه یک آژانس باشد، خواه یک نیروی مستقل و یا پیمان‌کار، سیستم هوش مصنوعی مورد نیاز شما را توسعه، راه‌اندازی و مدیریت و نگهداری می‌کند. هزینه مدیریت برون‌سپاری‌شده هوش مصنوعی نسبت به مدیریت شرکتی کمتر است. هزینه مدیریت برون‌سپاری‌شده به این دلیل کمتر است که لازم نیست شرکت شما هزینه‌ای برای استخدام نیرو پرداخت کند. شرکت شما به صورت ماهانه و یا یکجا هزینه سیستم هوش مصنوعی را پرداخت می‌کند و باقی کارها، خواه ساخت یک روبات سخنگو باشد، خواه تحلیل داده‌ها یا حل و رفع خطای سیستم، به عهده دیگری خواهد بود. علاوه بر این، برون سپاری هوش مصنوعی  امکان برقراری ارتباط میان شرکت شما و متخصصین علوم داده و شرکت‌های هوش مصنوعی باتجربه را فراهم می‌کند. شرکت شما می‌تواند بدون اینکه مجبور باشد هزینه‌ای برای استخدام نیروهای متخصص در شرکت پرداخت کند، به نیروهای حرفه‌ای دسترسی داشته باشد. علاوه بر این می‌توانید برای انجام امور پیچیده با  افراد متخصص و حرفه‌ای کار کنید.

چه به صورت شرکتی هوش مصنوعی را مدیریت می‌کنید و چه به صورت برون‌سپاری‌شده، باید بدانید که تصمیم شما بر هزینه‌هایی که برای استفاده از نرم‌افزار هوش مصنوعی متحمل می‌شوید تأثیر می‌گذارد. اگر تصمیم دارید هوش مصنوعی را در سطح شرکتی مدیریت کنید ممکن است نیاز باشد هزینه‌های مازاد را مد نظر قرار دهید. و در صورتی‌که مدیریت برون سپاری‌شده هوش مصنوعی را انتخاب کنید، کمی در هزینه‌های‌ شما صرفه‌جویی خواهد شد.

مدت زمان پروژه

مدت زمان توسعه فناوری هوش مصنوعی نیز از جمله عوامل تأثیرگذار بر قیمت گذاری هوش مصنوعی به شمار می‌رود. برای مثال، اگر تصمیم دارید به جای سه ماه، ظرف دو ماه سیستم تحلیل هوش مصنوعی خود را بسازید، هزینه بیشتری متحمل می‌شوید. به بیانی دیگر، شرکت ارائه‌دهنده هوش مصنوعی باید توسعه‌دهندگان و هم‌چنین ساعات بیشتری را به ساخت سیستم مورد نظر شما اختصاص دهد. در صورتی‌که بخواهید سیستم را در سطح شرکتی توسعه دهید، ممکن است نیاز باشد نیروهای بیشتری استخدام کنید.

در بسیاری موارد، توسعه یک سیستم هوش مصنوعی پیشرفته‌تر زمان بیشتری می‌برد و در نتیجه هزینه‌های آن نیز افزایش می‌یابد. برای مثال، ممکن است یک سیستم تحلیل هوش مصنوعی در چندین مرحله از حداقل محصول قابل عرضه Minimum viable product (MVP) تا عرضه کامل محصول، توسعه داده شود. این فرایند در برخی موارد ممکن است تا یک سال به طول بینجامد. برای مثال ساخت یک MVP و قیمت گذاری هوش مصنوعی معمولاً شش ماه به طول می‌انجامد.

هم‌زمان با تحقیق راجع به قیمت نرم‌افزار هوش مصنوعی مورد نیاز برای کسب‌و‌کار خود، بازه زمانی توسعه و راه‌اندازی سیستم را نیز مد در نظر قرار دهید. البته این به این معنا نیست که شرکت شما باید به تیم شرکت و یا تیمی که توسعه هوش مصنوعی به آن‌ها برون‌سپاری شده فشار وارد کند تا هر چه زودتر سیستم هوش مصنوعی را توسعه دهند. یا می‌توانید ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی را انتخاب کنید که کسب‌و‌کار شما بیشتر به آن‌ها نیاز دارد. در عوض شما باید بدانید که مدت زمان توسعه یک سیستم هوش مصنوعی بر قیمت آن تأثیر می‌گذارد و مطابق با آن بودجه‌ای به آن اختصاص دهید.

آیا می‌توان هوش مصنوعی را ارزش‌گذاری کرد؟

بستگی دارد.

فناوری هوش مصنوعی مزایای بی‌شماری دارد و تمامی شرکت‌ها باید تلاش کنند تا از مزایای آن بهره‌مند شوند. با بهره‌گیری از فناوری هوش مصنوعی می‌توانید فرایند‌ها را تسریع بخشید، از داده‌های شرکت ارزش‌آفرینی کنید و تجارب بهتری برای مشتریان خود به ارمغان بیاورید. فناوری هوش مصنوعی به افزایش فروش و بازده کمک می‌کند.

ارزش گذاری هوش مصنوعی

هزینه‌های بکارگیری هوش مصنوعی متحمل می‌شوند ممکن است موجب شود شرکت‌ها در استفاده از این فناوری تردید به خود راه دهند. به خاطر داشته باشید که لازم نیست کسب‌و‌کار شما حتماً از یک سیستم سفارشی استفاده کند. شما می‌توانید از یکی از سیستمهای از پیش ساخته‌شده استفاده کنید. روبات‌های سخنگو یکی از رایج‌ترین نمونه‌های هوش مصنوعی هستند که شرکت‌های می‌توانند بدون صرف هزینه زیاد از آن‌ها استفاده کنند.

علاوه بر روبات‌های سخنگو سیستم‌های هوش مصنوعی دیگر از جمله سیستم‌های تحلیل وجود دارد. برای مثال، MarketingCloudFX فناوری هوش مصنوعی (به ویژه IBM Watson) و یادگیری ماشین ارائه می‌دهند تا بینش‌های عملی و رهنمون‌هایی برای بازاریابی به شما ارائه دهد. MarketingCloudFX می‌تواند فروش و محتوای خبری وب‌سایت شما را به وسیله AI content analysis and writing برای بهینه‌سازی موتور جست‌و‌جو ارزیابی کند.

شما می‌توانید از مزایای پلتفرم‌هایی همچون MarketingCloudFX ، بدون صرفه هزینه زیاد برای توسعه یک سیستم سفارشی، بهره‌مند شوید. با توجه به انواع گوناگون سیستم‌های هوش مصنوعی که وجود دارد می‌توانید فناوری هوش مصنوعی را به یک سرمایه‌گذاری ارزشمند برای کسب‌و‌کار خود تبدیل کنید.

نحوه قیمت‌گذاری هوش مصنوعی در صنایع مختلف

کسب‌و‌کارهای صنایع مختلف از خرده‌فروشی تا تولید می‌توانند از مزایای فناوری هوش مصنوعی بهره‌مند شود. با بهره‌گیری از فناوری هوش مصنوعی می‌توانید بدون این‌که مجبور شوید فشار زیادی به تیم خود وارد کنید، قیمت‌گذاری هوش مصنوعی به شکل پویا داشته باشید، کیفیت خدمات مشتری یا فرایندهای بازاریابی اینترنتی را ارتقا دهید

هرچند ممکن است هوش مصنوعی بسته به اندازه شرکت، اهداف و الزامات، هزینه‌های زیادی به همراه داشته باشد، در همان حال مزایای بسیاری نیز به همراه دارد. کسب‌و‌کار شما به عنوان یک کاربر نخستین می‌تواند از رقبای خود پیشی بگیرد و مزایای هوش مصنوعی را به نوعی سرمایه تبدیل کند و برای مثال با استفاده از قیمت‌گذاری پویا بازده را افزایش دهد.

 

مقاله ما چطور بود؟

میانگین امتیاز / ۵. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.