بازار هوش مصنوعی
اخباراینفوگرافیکرسانه‌هاهوش مصنوعی در جهانویدیو

کتاب بوم‌شناسی هوش مصنوعی؛ هر آنچه که درباره بازار هوش مصنوعی در ایران باید بدانید

  9
  مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

  تحقیقات بازار از ضروری‌ترین بخش‌ها در آغاز هر کسب‌وکاری است. بدون داشتن تصویری از وضعیت بازار هدف احتمال اشتباه و نهایتاً شکست کسب‌وکار بسیار بالاست. این مسئله درباره‌ی بازار هوش مصنوعی نیز صدق می‌کند. بدون شناخت امکان‌های این حوزه، مشتریان بالقوه و بالفعل، شرکت‌های رقیب و دیگر ابعاد این حوزه نمی‌توان راهبرد درستی تدوین کرد.

  به همین دلیل، اغلب کسب‌وکارهای هوشمند و چابک همواره در کنار تیم تخصصی، بخش تحقیقات بازار نیز دارند که کارش رصد بازار و جمع‌آوری اطلاعات کمی و کیفی درباره‌ی مشتریان بالقوه و بالفعل است.

  شرکت‌ها نمی‌توانند همیشه با آزمون و خطا پیش بروند تا راهبردشان را در بازار پیدا کنند. چرا که این شیوه بسیار هزینه‌بر است. بنابراین توجه به بخش تحقیقات بازار بسیار ضروری است.

  اما متاسفانه در ایران بازار کسب‌وکارهای مربوط به هوش مصنوعی نیز از ضعف کلی داده‌های آماری مربوط به حوزه‌های مالی و تجاری برکنار نمانده است و ضعف‌های شدیدی در این حوزه احساس می‌شود. فقدان اطلاعات درباره شرکت‌های فعال در هوش مصنوعی یکی از مهم‌ترین مشکلات این حوزه است.

  نبود دسترسی به اطلاعات شرکت‌های هوش مصنوعی کار پیمایش و جمع‌آوری اطلاعات این شرکت‌ها را بسیار دشوار کرده است. یکی از شرکت‌هایی که سعی کرده با تلاش‌هایش ضعف‌های تحقیقات بازار هوش مصنوعی در کشور را پوشش دهد، مرکز تحقیقات هوش مصنوعی پارت است.

  این مرکز، به‌عنوان یکی از زیرمجموعه‌های شرکت پردازش اطلاعات مالی پارت، از همان روزهای اول شروع به کارش، در کنار پژوهش‌های گسترده‌ی علمی در حوزه‌ی هوش مصنوعی، تحقیقات بازار را نیز آغاز کرده است. مرکز تحقیقات هوش مصنوعی پارت، که یکی از قوی‌ترین و بزرگ‌ترین شرکت‌های فعال در حوزه‌ی هوش مصنوعی ایران است، توانسته است با اتکا به دانش متخصصان خود سرویس‌های زیادی را توسعه دهد و به دستاوردهای چشمگیری برسد. این شرکت با کمک همین پشتوانه‌ی قدرتمندی که دارد گام‌های بزرگی را در جهت جمع‌آوری اطلاعات شرکت‌های هوش مصنوعی در ایران برداشته است.

  پژوهش‌های مرکز تحقیقات هوش مصنوعی پارت درباره‌ی وضعیت اکوسیستم هوش مصنوعی در ایران از سه سال پیش آغاز شده است. حاصل پژوهش‌های این مرکز از همان سال نخست در قالب کتابی با عنوان بوم‌شناسی هوش مصنوعی منتشر می‌شود.

  از آنجایی که بازار هوش مصنوعی هر سال تغییرات بسیاری را از سر می‌گذارند، کتاب بوم‌شناسی هوش مصنوعی نیز هر سال با افزودن اطلاعات جدید به‌روزرسانی می‌شود. آخرین نسخه از کتاب، ویراست سوم آن است که در مرداد ۱۳۹۹، با حضور آقای  دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، رونمایی شد.

  بازار هوش مصنوعی

  خلاصه‌ای از کتاب

  همان‌طور که پیش از این گفتیم ویراست سوم کتاب در تابستان ۱۳۹۹ منتشر شده است. عنوان کتاب بوم‌شناسی هوش مصنوعی است. بر روی جلد، زیرعنوان «ویژه‌نامه بررسی رخدادها و روندهای هوش مصنوعی» نیز به چشم می‌خورد. در صفحات آغازین کتاب پیشگفتاری به قلم آقای دکتر علی‌ رسولی‌زاده، مدیرعامل شرکت پردازش اطلاعات مالی پارت، آمده است.

  کتاب بوم‌شناسی هوش مصنوعی در شش فصل تدوین شده است. فصل نخست با دلایل تدوین کتاب آغاز می‌شود و قرار است نیازی را که در حوزه‌ی «تحقیقات یکپارچه‌ی بازار هوش مصنوعی در ایران» احساس می‌شود پوشش دهد.

  فصل دوم کتاب بیشتر به نمونه‌هایی از کاربرد هوش مصنوعی می‌پردازد. در این فصل می‌توان اطلاعاتی درباره‌ی کاربردهای هوش مصنوعی در حوزه‌هایی چون بهداشت‌ودرمان، حمل‌ونقل، و مواردی از این دست، یافت.

  فصل سوم دورنما و چشم‌اندازی است از رخدادها و روندهای هوش مصنوعی در سطح جهانی. در این فصل تصویری دقیق از وضعیت هوش مصنوعی در کشورهای چون آمریکا، آلمان، کانادا و ایتالیا ترسیم شده است.

  فصل چهارم را می‌توان از مهم‌ترین فصل‌های کتاب دانست. این فصل پاسخی است عینی و آماری به مسئله‌ی وضعیت شرکت‌های هوش مصنوعی در ایران. در این فصل اطلاعات بیش از صد شرکت فعال در حوزه‌های گوناگون هوش مصنوعی گردآوری شده است. پایان‌بخش فصل چهارم بحثی است درباره‌ی روش بررسی و نحوه‌ی جمع‌آوری اطلاعات شرکت‌ها. با استفاده از اطلاعات این فصل، در ویدئو زیر به بررسی روند‌های هوش مصنوعیِ ایران در یک سال گذشته پرداخته‌ایم.

   

  فصل پنجم به ابعاد دیگر بازار هوش مصنوعی می‌پردازد. شاید جالب‌ترین بخش‌های این فصل «مقایسه‌ی تطبیقی وضعیت هوش مصنوعی در ایران و جهان» باشد. در این بخش به‌صورت تطبیقی وضعیت آموزش، تعداد مقالات و میزان اشتغال در حوزه‌ی‌ هوش مصنوعی در ایران با دیگر کشورهای جهان مقایسه شده است.

  فصل ششم به‌عنوان فصل پایانی کتاب، به آینده‌ی هوش مصنوعی و چالش‌های پیش روی آن می‌پردازد.

  از نقاط قوت کتاب علاوه بر ارائه‌ی دقیق و آماریِ اطلاعات شرکت‌های فعال در ایران، جامع بودن آن است. فصل‌بندی کتاب به‌گونه‌ای است که سعی شده تصویری جامع از وضعیت هوش مصنوعی در جهان و البته ایران برای خواننده تصویر شود.

  مخاطبان کتاب

  با توجه به گستردگی موضوعات مطرح شده در کتاب بوم‌شناسی، طیف مخاطبان کتاب نیز بسیار وسیع است. به‌طورکلی، این کتاب برای هر کسی که به‌نوعی با هوش مصنوعی و بازارش در ارتباط است می‌تواند مفید باشد. در ادامه به برخی از مهم‌ترین مخاطبان بالقوه‌ی کتاب اشاره می‌کنیم.

  کتاب بوم‌شناسی هوش مصنوعی برای کسب‌وکارهایی که کارشان را به‌تازگی در بازار هوش مصنوعی آغاز کرده‌اند بسیار مناسب است؛ چرا که کسب‌وکارهای نوپا باید در ابتدا تاریخ فعالیت شرکت‌های هم‌حوزه، موفقیت‌ها، محصولات و جایگاه هر شرکت‌ را در بازار بدانند تا بتوانند به بازار رقابت یا همکاری با این شرکت‌ها پا بگذراند.

  این کتاب همچنین با گردآوری به‌روزترین اطلاعات درخصوص بازار هوش مصنوعی ایران کمک می‌کند تا سیاست‌گذاران و تصمیم‌گیران با نگاهی به گذشته، آینده را بهتر برنامه‌ریزی کنند. بدون تطبیق هوش مصنوعی با نیازها و توانمندی‌های کشور نمی‌توان در هوش مصنوعی رشد کرد. کتاب بوم‌شناسی هوش مصنوعی با گردآوری اطلاعاتی در این خصوص، امکان مقایسه توانمندی‌ها، ظرفیت‌ها و خلا‌های موجود در میان کلیه‌ی شرکت‌های فعال در این حوزه را فراهم آورده است. برنامه‌ریزی درست و منطقی برای آینده از دل همین تحلیل‌ها بیرون می‌آید.

  اما همان‌طور که گفتیم، مخاطبان این کتاب صرفاً به کسب‌وکارهای نوپا و سیاست‌گذاران هوش مصنوعی محدود نمی‌شود.  امروز کمتر حوزه‌ای را می‌توان یافت که به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم با هوش مصنوعی در ارتباط نباشد.

  به‌ همین دلیل، روزبه‌روز بر تعداد سرمایه‌گذارانی که تمایل دارند در حوزه‌ی هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری کنند افزوده می‌شود. اطلاعاتی که درباره‌ی وضعیت بازار هوش مصنوعی در ایران و جهان در این کتاب آمده است به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند با درک درست از امکان‌ها و محدودی‌های بازار هوش مصنوعی داشته باشند و با توجه به نیازهایی که اکنون در کشور در هوش مصنوعی احساس می‌شود برنامه‌ی سرمایه‌گذاری خود را پیش برند.

  دانشجویان، محققان و اساتید دانشگاه از دیگر مخاطبان  این کتاب‌ هستند. متخصصان هوش مصنوعی می‌توانند با اطلاعاتی که در این کتاب گردهم آمده دانسته‌های خود را از دانش روز جهان با اطلاعات بومی درباره وضعیت تخصصشان در ایران تلفیق کنند.

   

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  تنسورفلو یا پای تورچ ؟

  مقاله قبلی

  شاهکار بخش هوش مصنوعی فیس بوک: جهشی در حوزه بینایی کامپیوتر

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  9 نظرات

  1. سلام ممکنه خواهش کنم یک پست درمورد وضعیت آموزش، تعداد مقالات و میزان اشتغال در حوزه‌ی‌ هوش مصنوعی در ایران با دیگر کشورهای جهان بنویسید

   1. سلام و درود
    بله حتما
    از مدتی قبل در دستور کار قرار گرفته و به زودی در مقاله‌ای به طور مفصل به این موارد خواهیم پرداخت

  2. سلام
   از کجا میتونیم این کتاب رو تهیه کنیم؟

  3. سلام، چطور میتونم کتاب بوم شناسی هوش مصنوعی رو تهیه کنم؟

  4. سلام، وقتتون بخیر
   برای یادگیری هوش مصنوعی باید سابقه کد زنی و برنامه نویسی داشته باشیم؟

   1. سلام، ممنون دوست عزیز
    در مقاله «شروع یادگیری هوش مصنوعی؛ راهنمایی برای تازه‌کاران» مفصلا به این موضوع پرداخته شده است.

  5. سلام. لطفا در مورد وضعیت اشتغال افراد در حوزه هوش مصنوعی در ایران مطلبی قرار دهید

   1. سلام
    در بخش آموزش سایت که در منو آورده شده، مقاله «شروع یادگیری هوش مصنوعی؛ راهنمایی برای تازه‌کاران» رو مطالعه کنید. در این مطلب لینک های مفید زیادی برای شما قرار داده شده

  6. سلام .
   لطفا فصل پنجم کتاب را به صوزت خلاصه بیان کنید مخصوصا قسمت وضعیت هوش مصنوعی ایران را

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *