جستجو
Generic filters
Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 هوش مصنوعی انسان نما چیست و چه ایده‌هایی برای به‌کارگیری آن وجود دارد

هوش مصنوعی انسان نما چیست و چه ایده‌هایی برای به‌کارگیری آن وجود دارد

هوش مصنوعی عمومی (AGI) یا هوش مصنوعی انسان نما، یک مفهوم فرضی است که بر اساس تعریف ارائه شده در ویکی‌پدیا عبارت است از:
توانایی یک عامل هوشند برای درک یا یادگیری مسائل عقلانی و منطقی که انسان می‌تواند آن‌ها را درک کند.
برخی به چنین هوش مصنوعی، هوش مصنوعی نامحدود (Strong AI) می‌گویند. اما امروزه حتی پیشرفته‌ترین ماشین‌ها و الگوریتم‌های هوش مصنوعی ما در دسته هوش مصنوعی محدود یا ضعیف (Weak AI)قرار می‌گیرند؛ به این معنا که در انجام یک کار عملکرد بسیار خوبی دارند، اما قادر به انجام همه کارهایی که یک انسان می‌تواند در آن واحد انجام دهد، نیستند.

برای مثال، درحال‌حاضر الگوریتم‌های هوش مصنوعی داریم که عملکرد بهتری از پزشکان دارند، اما به تازگی توانسته‌ایم هوش مصنوعی توسعه دهیم که بتواند تصویر کیک مافین را از سگی با نژاد چی‌واوا تشخیص دهد.

هوش مصنوعی انسان نما

درهرحال حتی همین هوش مصنوعی محدود نیز می‌تواند در خیلی از مسائل زندگی از دستیارهای مجازی در خودروهای خودران گرفته تا شناسایی تومورهای بدخیم و غیره به ما کمک کند.

هوش مصنوعی انسان نما

در این نوشتار با هم به بررسی کاربردهای احتمالی هوش مصنوعی عام و مزایایی که کشف چنین الگوریتم قدرتمندی برای ما به همراه خواهد داشت، می‌پردازیم.

من فرض را بر این می‌گذارم که هوش مصنوعی عام الگوریتمی است که می‌تواند مسائل مختلف را مثل انسان و حتی کمی بهتر از وی یاد بگیرد. این یعنی هوش مصنوعی عام قادر خواهد بود درست همانطور که ما در مدرسه مهارت کسب می‌کنیم، در حوزه‌های مختلف تخصص پیدا کند. ایده‌های من اغلب بر این فرض بنا شده‌اند که الگوریتم‌های هوش مصنوعی عام در رباتی انسان‌نما تعبیه خواهند شد یا قادر خواهند بود کارهای فیزیکی را درست مثل یک انسان انجام دهند.

هوش مصنوعی انسان نما

۱. حوزه سلامت

اگر AGI ظاهری شبیه به انسان داشته باشد خواهد توانست از افرادی که در بیمارستان یا خانه به کمک آن نیاز دارند، مراقبت کند. زیرا یک ربات انسان‌نما یا باید خودش با پای خودش به مکانی که باید در آن خدمات موردنیاز را ارائه دهد، برود یا باید به آن‌جا برده شود.

درهرحال، حتی اگر AGI توانایی حرکت یا ظاهری شبیه به انسان نداشته باشد نیز به لطف وجود تلفن‌های هوشمند، ساعت‌های هوشمند و دستگاه‌هایی که می‌توانند برای برقراری ارتباط با آن استفاده شوند، مفید واقع خواهد شد و می‌تواند در مورد نحوه انجام کارها به دیگران کمک کند و دستورالعمل‌های لازم را به آن‌ها بدهد.

این الگوریتم برای پرستاران و پزشکان حرفه ای نیز مفید خواهد بود. زیرا اگر آنها مطمئن نباشند که در یک موقعیت چه کاری باید انجام دهند یا به دنبال تأیید باشند، AGI می‌تواند در این زمینه به کمک آن‌ها بیاید.

۲. کارهای خانه

پس از یک روز کاری طولانی انجام کارهای خانه طاقت‌فرسا به نظر می‌رسد. بعضی روزها حتی فکر کردن به این واقعیت که باید

غذا بخورید و در نتیجه باید آشپزی کنید یا به رستوران بروید نیز دشوار است.

یک هوش مصنوعی انسان نما می‌تواند در چنین موقعیتی به کمک شما بیاید. یک ربات را تصور کنید که همه کارهای خانه را انجام می‌دهد، هنگامی که از خانه خارج می‌شوید شروع به شستن ظرف‌ها و شستن و اتو کردن لباس‌ها می‌کند، برای خرید مواد خوراکی به فروشگاه می‌رود و همه کارهایی باید انجام شوند را انجام می‌دهد و سپس در خانه با یک غذای گرم که خودتان انتخابش کردید به انتظار شما می‌نشیند.

هوش مصنوعی انسان نما

۳. مکانیک

فرض کنید دوستی دارید که به همه کارهایی که یک فرد حرفه‌ای برای انجام وضایفش نیاز دارد رسیدگی می‌کند. برای مثال، به ماشین‌تان رسیدگی می‌کند تا در این زمینه با مشکلات کمتری روبرو شوید، لوله‌های ترکیده زیر سینک ظرفشویی را عوض می‌کند و اگر یادتان رفته باشد که ماشین خود را در گاراژ پارک کنید آن را به داخل گاراژ می‌آورد و غیره.

از آنجا که ما فرض کردیم AGI می‌تواند هر کاری که انسان قادر به یادگیری آن است را انجام دهد و یاد بگیرد، پس اگر این ربات عضوی از یک خانواده باشد، تمامی خدمات آن نسبتاً رایگان خواهند بود!

۴. معلم

این هوش مصنوعی می‌تواند فرایند آموزش که پایه و اساس آینده ما است را کارآمدتر کند. AGI می‌تواند دانش‌آموزان بی انگیزه یا غیرمتمرکز را به سرعت شناسایی کرده و به آنها هشدار دهد تا حواس‌شان را روی یادگیری متمرکز کنند.

علاوه بر این، AGI می‌تواند با توضیح دادن مباحث درسی به روش‌های دیگر یا ارائه چندین مثال مختلف،‌ مشکلات دانش‌آموزان را حل کند.

این هوش مصنوعی می‌تواند به طور هم‌زمان مباحث مختلفی را آموزش دهد. این کار در ابتدا به آموزش مهارت‌های خواندن، نوشتن، ریاضیات مقدماتی، دستور زبان در سطح ابتدایی محدود است، اما با پیشرفت فناوری، این الگوریتم‌ها حتی می‌توانند جایگزین معلمان دبیرستان شوند، یا در پیشرفته‌ترین حالت خود، مدرک دکترا گرفته و در دانشگاه تدریس کند.

۵. هر چیز دیگری!!

کسانی که می‌توانند هر چیزی را تصور کنند ، می‌توانند غیرممکن را ممکن سازند.

– آلن تورینگ

به نظر من، با گذشت زمان هیچ کاری وجود نخواهد داشت که ما بتوانیم آن را انجام دهیم ولی یک هوش مصنوعی انسان نما نتواند!

برای مثال، این واقعیت را در نظر بگیرید که انسان برای زندگی در فضا ساخته نشده است، اما رایانه‌هایی که در یک ربات تعبیه می‌شوند، تقریباً هیچ محدودیتی ندارد و حتی می‌توانند روی سیارات دیگر مثل مریخ یا ماه زندگی کنند. این ربات‌ها برای کسب انرژی موردنیاز خود تنها به پنل‌های خورشیدی و باتری نیاز دارند. بنابراین از آن‌جا که به نوشیدن آب شیرین، تنفس اکسیژن یا خواب نیازی ندارند، می‌توانند هر کاری که می‌خواهند و یا ما از آن‌ها می‌خواهیم را انجام دهند.

وقتی حرف از اخلاقیت در دنیای هوش مصنوعی به میان می‌آید سوالات جالبی مطرح می‌شود. برای مثال، هوش مصنوعی چه حق و حقوقی دارد یا ندارد؟ آیا هوش مصنوعی باید از حقوق برابر با ما برخوردار باشد؟ و آیا “مالک” یک ربات بودن به این معناست که فرد مالک یک برده است؟ که در مقالات دیگر به این مسائل نیز خواهیم پرداخت.

هوش مصنوعی انسان نما

سخن‌آخر

کاربردها و موارد استفاده از یک موجودیت انسان‌نما بی‌شمارند. تنها چیزی که ما را محدود می‌کند تخیل یا تفکر و درحال‌حاضر، سطح فناوری امروز ماست.

انواع کاربردهای هوش مصنوعی در صنایع مختلف را در هوشیو بخوانید

مقاله ما چطور بود؟

میانگین امتیاز / ۵. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.