حمل‌ونقل
اخبار

دغدغه مسئولان کشور برای کاربست هوش مصنوعی در صنعت حمل‌ونقل

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  به گزارش تحریریه هوشیو و به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مسعود زارع، کارشناس امور وسایل نقلیه ریلی در گفتگو با خبرنگار این پایگاه خبری، در رابطه با برگزاری پنجمین نمایشگاه صنعت حمل‌ونقل اذعان داشت، کاربست هوش مصنوعی در صنعت حمل‌ونقل می‌تواند منجر به یکپارچه‌سازی، توسعه جامع و پایدار شود.

  این کارشناس در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، ضمن اینکه به تحقق اهداف سازمانی برگزاری نمایشگاه تأکید کرد، اشاره داشت موضوعی که می‌تواند به عملیاتی شدن هر چه بیشتر هدف بنیادین این صنعت، یعنی «توسعه زیرساخت‌ها، نوسازی ناوگان و حمل‌ونقل کارآمد» کمک کند، در نظر داشتن پاره‌ای از معیارهای مهم از سوی شرکت‌کنندگان و برگزارکنندگان این نمایشگاه است. یکی از این معیارهای مهم حضور شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی یا خارجی در این دست از نمایشگاه‌ها و عرضه فناوری‌ها و توانمندی‌هایشان در زمینه هوشمندسازی امور مربوط به حوزه حمل‌ونقل است.

  حمل‌ونقل

  ایشان در ادامه افزودند در حال حاضر حمل‌ونقل به‌عنوان یک صنعت مهم در سراسر دنیا در حال ادغام شدن با فناوری‌های نوظهور نظیر هوش مصنوعی، اینترنت اشیاء، اتوماسیون، سیستم‌های هوشمند و فناوری کلان‌داده است، اتفاقی که باید در صنعت ما نیز رخ دهد. این کارشناس در ادامه تأکید کرد در چند سال اخیر اقدامات جدی خوبی صورت گرفته است، اما نیازهای ضروری بسیاری داریم که باید به آن‌ها توجه شده و برنامه‌ریزی‌های لازم برایشان صورت گیرد.

  او ضمن تأکید بر اینکه صنعت حمل‌ونقل یکی از زیرساخت‌های اساسی در توسعه به‌حساب می‌آید، اظهار داشت که مجهز ساختن این صنعت به هوش مصنوعی و سایر فناوری‌های نوظهور، نیازمند مداخله دولت و مجلس و نیز تخصیص اعتبار کافی به آن‌ است. ایشان در ادامه افزودند، تحقق این موضوع نه‌تنها به توسعه و هوشمندسازی این صنعت منجر می‌شود، بلکه می‌تواند در امر اشتغال‌زایی گام مهمی به‌حساب بیاید.

  از دیگر نکاتی که مسعود زارع در رابطه با هوشمندسازی صنعت حمل‌ونقل مطرح کرد، مربوط به ضرورت تدوین قوانین موردنیاز بود. ایشان اشاره داشتند نخستین گام در این راه، تدوین قوانین موردنیاز برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی، تشویق آن‌ها و جلوگیری از هرگونه رقابت ناسالم بین آن‌ها است. به عقیده این کارشناس، در صورت تحقق نخستین گام و نیز به‌کارگیری مدیریت تخصصی می‌توان انتظار داشت که در آینده نزدیک شاهد تحول جدی در این صنعت باشیم.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  کنگره هوش مصنوعی به همت پردیس بین‌المللی کیش، دانشگاه شیراز و صنعتی شریف برگزار می‌شود

  مقاله قبلی

  فرایند تدوین سند ملی هوش مصنوعی آغاز شد

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.