جستجو
Generic filters
Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 ضرورت توجه خودروسازان داخلی به هوش مصنوعی

ضرورت توجه خودروسازان داخلی به هوش مصنوعی

دکتر علی پارسا، مؤسس و مدیر مرکز پژوهشی چیتا در دانشگاه تهران، در مصاحبه با برنامه «گفتگوی علمی» در رادیو گفتگو با ذکر کارکردهای هوش مصنوعی در خودروسازی، بر ضرورت توجه خودروسازان داخلی به هوش مصنوعی تأکید کرد.

پارسا که دارای مدرک دکتری مهندسی برق از دانشگاه صنعتی شریف و فوق دکتری در زمینه‌ خودروهای متصل و خودران از مودنای ایتالیاست و مرکز پژوهشی وسایل نقلیه هوشمند و خودران چیتا به همت وی در دانشگاه تهران تأسیس شده است گفت: تحقیقات وسایل نقلیه هوشمند و خودران در بیشتر کشورهای دنیا مورد توجه قرار گرفته و صنعت خودرو را دیگرگون کرده است.

طبق اظهارات پارسا هرچند در جهان خودروهای خودران، دارای پنج سطح هستند و در سطح پنجم هوش مصنوعی به طور کامل جایگزین راننده می‌شود، در ایران تنها تا سطح چهارم خودروهای خودران موجود است. با این‌همه از نظر وی برای بهره بردن از هوش مصنوعی در خودروسازی ایران، پای مشکل فناورانه در میان نیست. به گفته پارسا: بخشی از مشکلات خودروسازان ما جنبه فنی دارد و برای اطمینان پیدا کردن از کارکرد دقیق قطعات است. هزینه زیاد قطعات و بازار خودوری ایران نیز روی این روند اثرگذار است؛ ولی متاسفانه باید گفت گاهی برخی ویژگی‌های اصلی خودروها را نیز در ایران آپشن و امکانات ویژه تلقی می‌کنند.

از نظر پارسا با وجود فعالیت استارتاپ‌های گوناگونی که قطعاتی را در داخل کشور تولید می‌کنند لازم است مجموعه‌ای برای سامان بخشیدن به کوشش‌های فعالان این حوزه و بهره‌برداری از نتایج مساعی آنان ایجاد شود.

این متخصص حوزه خودروسازی مبتنی بر هوش مصنوعی با اشاره به پیشرفته‌تر شدن عیب‌یابی خودرو به کمک هوش مصنوعی، توضیح داد: امروزه راننده حتی قبل از بروز اشکال در خودروی خود نیز می‌تواند آن را به تعمیرگاه ببرد. این امر تأثیر بسزایی در سالم نگه داشتن خودرو و جلوگیری از ایجاد اشکال در سیستم خودرو دارد.

مدیر مرکز تحقیقات چیتا در دانشگاه تهران افزود: در کارخانه‌های خودورسازی، هوش مصنوعی در مراحل تولید و فروش ومدیریت مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. در مرحله ساخت نیز مراکز پژوهشی برای افزودنِ ویژگی‌هایی به خودرو تلاش می‌کنند. کاربرد گسترده‌تر اپلیکیشن‌های مسیریاب در خودروها نیز می‌تواند کاهش‌دهنده حجم ترافیک باشد که این نیز از مواهب استفاده از هوش مصنوعی است.

دکتر پارسا بر ضرورت توجه خودروسازان داخلی به هوش مصنوعی و لزوم ایجاد همگرایی سازمان‌های مختلف برای بهره بردن از این فناوری کارآمد تأکید کرد و ابراز داشت: در نحوه اجرا، میان دانشگاه و صنعت خلأهایی دیده می‌شود. ما باید تمهیداتی بیندیشیم تا تحقیقایی که در مراکز آموزش عالی و دانشگاه‌های سطح کشور به انجام می‌رسد در عرصه صنعت نمود پیدا کند. اگر در نگاه کلان صنعت خودروسازی چنین دیدگاهی وجود داشته باشد و همکاری بین دانشگاه و بخش صنایع قوی‌تر شود موفقیت‌های بسیاری نصیب خودروسازان خواهد شد.

این متخصص خودروهای متصل و خودران به اهمیتِ توجه بیشتر دانشگاه‌ها به فناوری نوین و هوش مصنوعی نیز اشاره کرد و گفت: بسیاری از نخبگان داخلی در زمینه هوش مصنوعی فعالیت می‌کنند و باید ضمن گسترش دادن این دانش در سطح دانشگاه‌ها از دستاورد پژوهشگران و نخبگان دانشگاهی در صنعت استفاده کنیم تا خروجی مطلوبی از هوش مصنوعی به دست بیاید. هرچه سریع‌تر برای ورود به این حیطه اقدام کنیم، جبرانِ عقب‌ماندگی‌های صنعت خودروسازی کشور زودتر میسر می‌گردد.

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

مقاله ما چطور بود؟

میانگین امتیاز / ۵. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.