هوش مصنوعی در فوتبال
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعیاخباربینایی ماشین

هوش مصنوعی در فوتبال به اشتباه سر طاس داور را به جای توپ ردیابی کرد!

  0
  زمان مطالعه: ۳ دقیقه

  همان‌‌طور که جهان به تدریج کنترل همه چیز را به هوش مصنوعی واگذار می‌‌کند، همزمان نقص‌‌‌ها و کاستی‌‌‌های این نوع سیستم‌‌‌ها نیز روزبه‌‌روز بیشتر و بیشتر مشخص می‌‌شود. چرا که هر چقدر یک سیستم نتایج مطلوب و مورد قبولی در آزمون‌‌‌ها و ارزیابی‌‌‌های آزمایشی به دست دهد، باز هم مواردی هست که با به‌کارگیری یک سیستم به‌صورت عملی و در جهان واقعی مشخص می‌‌گردد. یکی از این نمونه‌‌‌ها به کاربردهای هوش مصنوعی در فوتبال برمی‌‌گردد. اخیرا طی یک اتفاق غیرمنتظره، یک تیم فوتبال در اسکاتلند هنگامی که دوربین‌‌‌های استادیوم خود را برای بازی‌‌‌های زنده مجهز به فناوری هوش مصنوعی کرد، به مشکل تازه‌ای برخورد. مسئولان باشگاه بعد از به‌‌کارگیری یک ردیاب هوشمند توپ و دوربین مجهز به هوش مصنوعی متوجه شدند که هوش مصنوعی سر تراشیده یا طاس داور را با توپ فوتبال اشتباه می‌‌گیرد! در حقیقت رایانه با دیدن تصاویر نمی‌‌‌تواند تشخیص دهد که با یک سر تراشیده و تقریباً طاس مواجه است یا یک توپ فوتبال!

  اما داستان از جایی آغاز شد که به دلیل همه‌گیری بیماری کرونا و حساسیت‌‌‌های بهداشتی درباره افزایش فاصله اجتماعی و حفظ سلامت هواداران، باشگاه فوتبال اسکاتلندی Inverness Caledonian Thistle FC چند هفته پیش اعلام کرد تمام بازی‌‌‌های خانگی را که در استادیوم کالدونیان برگزار می‌‌شود، به صورت مستقیم برای هواداران پخش خواهد کرد. این بازی از طریق سرویس پرداخت اینترنتی به ازای هر نمایش قابل رویت شد، تا کسانی که بلیط بازی‌‌‌های فصل را از پیش خریداری کرده بودند و نیز کسانی که مایل به تماشای بازی به صورت زنده بودند، بتوانند بازی تیم خود را ببینند. این باشگاه همچنین به عنوان ابتکار عمل، بیان داشت که سیستم‌‌‌های هوشمند ضبط تصاویر بازی، جایگزین اپراتورهای انسانی و فیلمبرداران شده‌اند. به طوری که کل بازی با یک سیستم جدید دوربین اتوماتیک هوشمند به طور زنده ضبط و به نمایش درمی‌‌آید. این سیستم از طرف یک شرکت هوش مصنوعی به نام Pixellot پشتیبانی می‌‌شد که از فناوری هوش مصنوعی و یادگیری ماشین برای ردیابی توپ در زمین استفاده می‌‌کند و دوربین اصلی که در حال پخش برای مخاطبان است را به طور خودکار روی تصویری نگه می‌‌دارد که توپ را نشان می‌دهد. یا حداقل می‌‌توانیم بگوییم طرح اصلی برنامه قرار بود این‌طور باشد، اما در عمل اتفاق دیگری افتاد.

  طبق اعلام وب سایت Pixellot، تا به امروز بیش از ۵۰۰۰۰۰ رویداد ورزشی با استفاده از فناوری دوربین‌‌‌های مجهز به هوش مصنوعی ضبط و پخش شده است، اما به هر دلیلی، این مسابقه اخیر بین Inverness Caledonian Thistle و Ayr United چالش بزرگی را پیش روی سیستم هوشمند تشخیص دهنده توپ نمایان کرد. به طوری که همه چیز را تحت‌الشعاع قرار داد و عملکرد دوربین‌‌‌ها را با مشکل مواجه کرد. معمولا در اسکاتلند اولین مشکلی که برای ضبط بازی‌‌‌ها در فضای آزاد وجود دارد، شرایط آب و هوا یا مه و رطوبت است؛ این بار اما هوا نبود که همه چیز را پیچیده می‌‌کرد، بلکه یکی از داوران حاضر در زمین بازی سر طاسی داشت که به اندازه کافی روشن و کاملاً گرد بود، تا حدی که هوش مصنوعی آن را با توپ فوتبال اشتباه می‌‌گرفت!

  یکی از کاربران یوتیوب به نام  Chuckiehands با ویرایش تصاویر بازی، ویدئویی را تولید کرده که تلاش‌‌‌های سیستم Pixellot  را نشان می‌‌دهد که می‌‌خواهد در طول بازی تمرکز خود را روی توپ واقعی حفظ کند. این تلاش‌‌‌ها در نهایت موفقیت‌آمیز بود به طوری که سیستم حجم زیادی از وظایف خود را آن طور که باید، انجام می‌‌داد؛ اما هر از چند گاهی، هنگامی که توپ پشت بازیکنان یا در سایه‌‌‌ها پنهان می‌‌شد، دوربین سریعاً روی سر داور تنظیم می‌‌شد و قبل از این‌که دوباره تمرکز کند و بتواند توپ اصلی را تشخیص دهد، به سرعت روی داور حرکت می‌‌کرد.

  این اتفاق همان‌قدر که برای طرفداران تیمی که می‌‌خواستند در خانه بازی تیم محبوبشان را تماشا کنند ناامیدکننده بود و تناسبی با هزینه‌ای که آن‌‌‌ها برای تماشای بازی پرداخت کرده بودند نداشت، یک مثال جالب و البته سرگرم‌کننده از این است که چرا اتکا به هوش مصنوعی در فوتبال به‌ویژه در دوره‌ای که این فناوری تازه در حال شکوفایی است، بهترین روش نیست. اما این یک داستان هشداردهنده نیز می‌تواند باشد: اگر رایانه‌ای در تشخیص سر انسان از یک توپ فوتبال تا این حد مشکل دارد، آیا واقعاً درست است که بخواهیم اتومبیل‌‌‌های خودمختار در جاده‌‌‌ها رانندگی کنند؟

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید.

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  هوش مصنوعی Loon برای ناوبری بالن اینترنتی گوگل در حال آزمایش است

  مقاله قبلی

  مدرسه زمستانی کالج تخصصی هوش مصنوعی پارت

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.