زلزله
اخبار

رونمایی از سامانه‌ای ملی که می‌تواند زلزله را پیش‌بینی کند

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  به گزارش تحریریه هوشیو و به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران، در طی برگزاری کنفرانس آینده‌پژوهشی، از سامانه‌ای ملی که قادر است زلزله را پیش‌بینی کند، رونمایی شد.

  در طی این کنفرانس که در روز یادبود جان‌باختگان زلزله بم، در دانشگاه خواجه‌نصیر طوسی برگزار شد، فرهاد سمندری معطوف، متخصص شبکه و کارشناس حوزه بلایای طبیعی، به ارائه این طرح و مزیت‌های بالقوه آن در رقابت با سایر شرکت‌های دانش‌بنیان خارجی اشاره کرد. ایشان افزودند سیستم‌های پیش‌نشانگر زلزله باواسطه به‌کارگیری یک شبکه کامپیوتری مجهز به الگوریتم هوش مصنوعی، می‌تواند رفتار و الگوی ذهنی حیوانات را تشخیص دهد و از این طریق وقوع زلزله را پیش‌بینی نماید. در واقع ایده ساخت این سامانه بر اساس پذیرش این باور است که حیوانات به جهت قدرت خدادادی می‌توانند سریع‌تر از انسان به تشخیص زلزله پی ببرند.

  سمندری اشاره داشت که این فناوری می‌تواند با بررسی الگوهای رفتاری و ذهنی موجوداتی نظیر مار و سگ، قادر خواهد بود تا وقوع زلز‌‌‌‌‌‌‌له را تشخیص دهد. ایشان تأکید کردند، از دیرباز در میان ما ایرانیان این قول رایج بوده که حیوانات به دلیل خصیصه‌های ذهنی‌شان می‌توانند زلزله را چند ساعت قبل از وقوع آن پیش‌بینی نمایند. این خصیصه برای ما ناشناخته است. جالب است بدانید که مارها توانایی شنیدن ندارند، اما می‌توانند ریزترین ارتعاشات زمین را حس کنند. این جانور، محل زندگی خود را در درون زمین ایجاد می‌کند و ساعت‌ها قبل وقوع از زلز‌‌‌‌‌‌‌‌له می‌تواند آن را تشخیص داده و به‌سرعت محل زندگی‌اش را ترک کند. سمندری اشاره کرد که جانوران دیگری مانند سگ‌ها، ماهی‌ها و چندین گونه دیگر نیز از این خصیصه برخوردار هستند و در صورت رصد الگوهای رفتاری و ذهنی آن‌ها می‌توان به‌راحتی وقوع زلزله را تشخیص داد.

  سمندری در ادامه افزود، به طور مثال در طی زلز‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌له رودبار که حدود سی هزار نفر از هم‌وطنانمان جان باختند، پیش از وقوع زلز‌‌‌‌‌‌‌‌‌له صیادان چندبرابر روزهای عادی صید داشتند. این به معنای آن است که جانوران پیش از وقوع زلزله می‌توانند آن را درک کنند. ایشان افزودند این سیستم می‌تواند با استفاده از علوم مهندسی پزشکی، هوش مصنوعی و شبکه کامپیوتری، از رفتار جانوران به تشخیص احتمال وقوع زلزله برسد.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۱ میانگین: ۵]

  اجرای موفق هوش مصنوعی در شرکت‌ها و عوامل تعیین‌کننده در دستیابی به آن

  مقاله قبلی

  تشخیص بیماری‌ها را به کپسول هوشمند بسپارید

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.