جامعه‌شناسان
اخبار

هوش مصنوعی به کمک جامعه‌شناسان کشورمان شتافت

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  به گزارش تحریریه هوشیو و به نقل از پایگاه خبری جهان نیوز و روزنامه صبح نو، به کمک فناوری داده‌کاوی که یکی از تکنولوژی‌های هوش مصنوعی به‌حساب می‌آید، هشتگ‌های به کاربر برده شده از سوی کاربران ایرانی مورد کاوش عمیق قرار گرفته و  به کمک جامعه‌شناسان آمده است.

  گفتنی است که فناوری داده‌کاوی این قابلیت را در اختیار سازمان‌ها، نهادهای کلان کشور و به‌خصوص جامعه‌شناسان کشورمان قرار داده است تا بتوانند با استفاده از آن، الگوهای رفتاری کاربران ایرانی در پلتفرم‌های گوناگون را مطالعه کنند. در همین رابطه، بر اساس مطالعه‌ای که انجام شده است، مشخص گردید که پس از هشتگ‌های «ایران»، «Iran»، هشتگ‌های مرتبط با انتخاب ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ بیش از سایر هشتگ‌ها موردتوجه کاربران قرار گرفته است.

  جامعه‌شناسان

  در ادامه مطالعه صورت‌گرفته در این زمینه، هشتگ‌های مربوط به مطالبات صنفی کنشگران اجتماعی، خاصه مدرسان دانشگاه آزاد اسلامی، جزو برترین موضوعات کاربران بوده است. همچنین، باتوجه‌به تقارن ایام اوج‌گیری کرونا با آزمون کنکور، هشتگ تعویق انداختن آزمون کنکور بسیار پُرتکرار شد. در تابستان سال گذشته نیز، با توجه بحران پدیدآمده حول موضوع آب در استان‌هایی نظیر خوزستان، در پلتفرم‌های پُرجمعیت نظیر تلگرام، توییتر و اینستاگرام هشتگ‌هایی همچون #خوزستان_تنها_نیست #خوزستان #خوزستان_آب_ندارد در صدر توجهات کاربران فضای مجازی قرار گرفت.

  با بررسی بیشتر هشتگ‌های صدریافته می‌توان اذعان داشت که داده‌کاوی هشتگ‌ها و استخراج پرکاربردترین‌ها، همواره بیانگر احساسات جامعه و واکنش‌های اجتماعی دررابطه‌با موضوعات مبتلا به کشور بوده است. همین خصیصه منجر گردیده که داده‌کاوی و خروجی‌های مطالعاتی آن برای متخصصین علم جامعه‌شناسی بسیار کاربردی و استراتژیک جلوه کند. به طور مثال در میان هشتگ‌های تکرارشونده در طول سال، هشتگ‌های مذهبی همچون #اربعین #حب_الحسین_یجمعنا #فقط_به_عشق_علی نیز به چشم می‌خورند. همچنین، در ایام شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی نیز پُرکاربردترین هشتگ زمستان همان سال #مرد_میدان #برای_سرباز #انقلاب_ایران صدر موضوعاتی بود که به دغدغه خاطر کنشگران فضای مجازی بدل گردید.

  در همین رابطه مرکز پژوهشی بتا گزارش داده است که از پاییز گذشته پس از هشتگ‌های مذهبی، اعتراضات اصفهان و حوادث آبان ۹۸ از هشتگ‌های صدریافته در فضای مجازی به‌حساب می‌آمد. اما همان‌طور که گفته شد، هشتگی که همواره در میان کاربران فضای مجازی، جزو پُرکاربردترین هشتگ‌ها به شما آمده، هشتگ‌های دینی بودند.

  بر اساس این گزارش می‌توان دریافت که هوش مصنوعی و فناوری داده‌کاوی می‌تواند یکی از پُرکاربردترین ابزارهای جامعه‌شناسان برای کاوش در عمق فضای مجازی به‌مثابه یک فضای اشتراک‌گذاری انگیزه‌های اجتماعی باشد.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۱ میانگین: ۵]

  آیا ترجمه ماشینی می‌تواند جایگزین مترجم شود؟

  مقاله قبلی

  در تولید علم هوش مصنوعی قوی و در توسعه ضعیف هستیم

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.