ابررایانه سیمرغ
اخبار

ابررایانه سیمرغ به زودی رونمایی می‌شود

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  طبق اعلام محمدجواد آذری جهرمی ابررایانه سیمرغ موفق شده آزمون‌های خود را با موفقیت طی کند و به زودی به طور رسمی از آن رونمایی خواهد شد.

  هوش مصنوعی به هوشی گفته می‌‎شود که یک ماشین در شرایط مختلف از خود نشان می‌دهد. در دنیای مدرن امروز کاربردهای هوش مصنوعی به طور فزاینده‌ای مورد استفاده افراد در سراسر دنیا قرار می‎گیرند؛ فقط نکته این است که بسیاری از آن‌ها به عنوان کاربرد هوش مصنوعی شناخته نمی‌شوند، مثل استفاده از تلفن همراه و باز گردن قفل آن با فناوری تشخیص چهره یا جستجو در اینترنت با استفاده از موتور جستجوی گوگل که از الگوریتم‌ها و متدهای هوش مصنوعی بهره برده است.

  در تعریف ابررایانه اما باید گفت که به قدرتمندترین رایانه‌ها ابررایانه می‌گویند و آن‌ها توانایی حل مسائل پیچیده علمی و صنعتی را با توجه به قدرت محاسباتی و سرعت بالایشان دارند. توان محاسباتی یک ابررایانه هزاران بار بیشتر از یک رایانه معمولی است و از کاربردهای آن‌ها به عنوان مثال می‌توان به این موضوع اشاره کرد که می‌توانند در کمتر از چند ثانیه پیش‌بینی آب‌و‌هوا را انجام دهند. کاربردهای دیگر آن‌ها هم بسیارند و شامل تحلیل‌های مختلف از جمله زمین‌‎شناسی، تهیه خروجی از تصاویر، داده‌های ژنتیک، داده‌های هسته‌‎ای و موشکی و غیره هستند.

  حال در ایران و با راه‌اندازی ابررایانه سیمرغ، تحلیل داده‌ها بسیار سریع‌تر از قبل انجام خواهند شد و این ابر رایانه در خدمت هوش مصنوعی قرار خواهد گرفت.

  محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران، چندی پیش در توئیتر خود خبر از رونمایی رسمی از ابررایانه سیمرغ داد. او نوشت: «هوش مصنوعی پیشران آینده اقتصاد ایران و جهان است. جوانان ایرانی موفق شدند برای تامین ظرفیت پردازشی مورد نیاز خود، ابررایانه سیمرغ با ظرفیت پردازش پتافلاپسی را به بهره‌برداری برسانند که توانست آزمون‌های خود را با موفقیت طی کند. رونمایی رسمی، بزودی…»

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید.

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  هوش مصنوعی جدید مرتکب اشتباهات عمدی می‌شود

  مقاله قبلی

  آموزش تلفظ و شناسایی نام ها به دستیار صوتی گوگل

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.