Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 استفاده از هوش مصنوعی برای شناسایی مواد مشابه در تصویر

استفاده از هوش مصنوعی برای شناسایی مواد مشابه در تصویر

این روش یادگیری ماشینی می‌تواند به درک صحنه‌های رُباتیک، ویرایش تصویر و سامانه‌های پیشنهاد آنلاین، کمک کند تا فضای مورد مشاهده را بهتر درک کنند.

برای نمونه اگر رباتی در یک آشپزخانه کار کند، او نیاز خواهد داشت تا برای کار از اشیاء گوناگون استفاده کند و به همین خاطر نیز از درک اینکه چه نمونه‌هایی از مواد همانند تشکیل‌شده‌اند، سود می‌برد. با این توانایی، ربات می‌داند فرق چگونه برداشتن یک تکه کره کوچک از گوشه سایه‌دار پیشخوان با یک قالب کره بزرگ از داخل یخچال با نور مصنوعی، چیست و چگونه باید کار کند.

شناسایی اشیائی که از مواد یکسانی تشکیل‌شده‌اند و گزینش مواد شناخته‌شده از میان آن‌ها در صحنه‌های یکسان یا گوناگون، یک مشکل چالش‌برانگیز برای ماشین‌ها است؛ چراکه ظاهر یک ماده می‌تواند به‌شدت بر پایه ریخت جسم یا شرایط نور دگرگون باشد.

شناسایی مواد مشابه در تصویر با هوش مصنوعی

حال دانشمندان MIT و Adobe Research گامی در سوی حل این چالش برداشته‌اند. آنها تکنیکی را پیشرفت دادند که می‌تواند، تمام پیکسل‌های یک تصویر را که نشان‌دهنده یک ماده معین است، شناسایی کند؛ درنهایت این پیکسل‌ها در پیکسل انتخاب‌شده توسط کاربر نشان داده می‌شوند.

این روش چنان دقیق است که حتی زمانی که اشیاء «اشکال و اندازه‌های» متفاوتی دارند و مواد مشابه را متفاوت به نظر می‌رسانند، فریب سایه‌ها، شرایط نوری یا حتی پرسپکتیو و عمق میدان را نمی‌خورد و می‌تواند با کمک مدل یادگیری ماشینی که آن را توسعه داده است، تمام مواد را شناسایی کند.

اگرچه آنها الگوی خود را تنها با استفاده از داده‌های مصنوعی، (داده‌ها به‌دست رایانه‌ای که صحنه‌های سه‌بعدی را برای فرآوری نگاره‌های گوناگون تغییر می‌دهد، ساخته می‌شوند) آموزش داده‌اند؛ ولی این سامانه به‌طور کارآمد در صحنه‌های «درونی و بیرونی راستین» چنان خوب کار می‌کند، که پیشتر هرگز ندیده است.

این رویکرد همچنین می‌تواند برای فیلم و تصاویر متحرک نیز استفاده شود، هنگامی‌که کاربر یک پیکسل را در فریم اول شناسایی کرد، الگو می‌تواند اشیاء ساخته‌شده از همان مواد را در دیگر قاب‌های آن ویدیو نیز شناسایی کند.

شناسایی مواد مشابه در تصویر

همچنین می توان از تکنیک محققان برای انتخاب مواد مشابه در یک ویدیو استفاده کرد. کاربر یک پیکسل را در فریم اول شناسایی می کند (نقطه قرمز در تصویر سمت چپ روی پارچه زرد) و سیستم به طور خودکار اشیاء ساخته شده از همان مواد را در بقیه ویدیو شناسایی می کند.

علاوه بر کاربردهایی که این فناوری برای درک صحنه‌های روباتیک دارد، این روش می‌تواند برای ویرایش تصویر یا گنجاندن نگاره‌ها در سامانه‌های محاسباتی که پارامترهای مواد را در تصاویر استنتاج می‌کند، استفاده شود و همچنین می‌تواند برای سامانه‌های «توصیه وب مبتنی بر مواد» نیز مورداستفاده قرار گیرد. (مثلاً شاید یک خریدار به دنبال لباسی باشد که از نوع خاصی از پارچه ساخته‌شده باشد.)

پرافول شارما، دانشجوی فارغ‌التحصیل مهندسی برق و علوم رایانه و نویسنده اصلی این پژوهش در مورد این تکنیک می‌گوید: «دانستن اینکه با چه موادی در حال تعامل هستید اغلب بسیار مهم است. اگرچه ممکن است دو جسم بسیار شبیه به هم به نظر برسند، اما می‌توانند خواص مادی متفاوتی داشته باشند. روش ما می‌تواند انتخاب تمام پیکسل‌های دیگر در یک تصویر را که از همان ماده ساخته‌شده‌اند، تسهیل کند.»

نویسندگان این پژوهش عبارت‌اند از «جولین فیلیپ و مایکل وست»، پژوهشگران Adobe Research و همچنین نویسندگان ارشد «ویلیام تی فریمن، پروفسور توماس و گرد پرکینز» در مهندسی برق و علوم رایانه و عضو آزمایشگاه علوم رایانه و هوش مصنوعی CSAIL.

این تحقیق در کنفرانس SIGGRAPH 2023 ارائه خواهد شد.

بنر اخبار هوش مصنوعی

میانگین امتیاز / 5. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.