نخبگان علمی کشور
اخبارهوش مصنوعی در ایران

تاکید رهبر معظم انقلاب ‌بر اهمیت هوش مصنوعی در دیدار نخبگان علمی کشور

  4
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  به گزارش تحریریه هوشیو و به نقل از پایگاه خبری Khamenei.ir، رهبر انقلاب صبح امروز با جمعی از نخبگان علمی کشور دیدار کردند. در طی این دیدار ایشان بر اهمیت و ارجمندی نخبگان کشور نزد ملت و نظام اسلامی صحبت کردند و آن‌ها را «نور چشم» کشور خواندند. ایشان بر این نظر بودند که نخبگان ما می‌توانند شکاف علمی ایجاد شده بین خط مقدم فناوری در جهان با وضعیت علم و فناوری داخل را پُر کنند.

  ایشان ادامه دادند علاوه بر اینکه نخبگان باید به دلیل اینکه خداوند این استعداد و شایستگی را به ایشان اعطا کرده است شکرگزار باشند، بلکه سایرین، از جمله دولتمردان، اساتید و والدین ایشان نیز باید نسبت به وجود این استعداد فطری سپاس‌گزار باشند.

  رهبر انقلاب در فراز دیگری از نکاتشان فرمودند سال‌ها بود که استعمارگران کوشیدند اراده ملت ایران را با تحقیر این کشور از بین ببرند. اما با انقلاب اسلامی روشن شد که این ملت به اراده خود باور دارد. ایشان تأکید کردند که در برابر استعمار باید مراقب غفلت و غارت باشیم. زیرا استعمارگران برای غارت کشورها، آن‌ها را از اراده و نیروهایشان غافل می‌کنند و سپس به غارتشان می‌پردازند.

  هوش مصنوعی و نخبگان

  ایشان تأکید کردند که دانشمندان ما باید بتوانند برای آینده علمی کشور برنامه‌ریزی کنند. در واقع نقطه مطلوب ما در نظر ایشان زمانی است که سایر کشورها و فرهنگ‌ها برای فراگیری علوم و فنونی که به دست متخصصان ایرانی خلق شده است به فراگیری زبان فارسی نیاز پیدا کنند.

  ایشان برای رسیدن به این نقطه سه مرحله را تعریف کردند. اول، پرکردن شکاف بین علم و فنون داخل با خط مقدم علم در جهان. دوم، عبور از مرزهای فعلی دانش و کشف فنون جدید. سوم، بنا کردن تمدن نوین اسلامی بر مبنای دستاوردهای داخلی.
  ایشان تأکید کردند که در علم باید آفرینشگر باشیم. در واقع برای اینکه علم بتواند پاسخی برای بحران‌های کشور داشته باشد، نیازمند آن است تا آن را آفرینشگرانه بشناسیم و به کار بگیریم. با توجه به بحران‌های امروز نظیر آب، ترافیک، مشکلات زیست‌محیطی، آسیب‌های اجتماعی، تخلیه روستاها، ضعف در نظام پولی، مالی، مالیاتی، بانکی، نظام تولید و توزیع ثروت و همگی آن‌ها باید به برکت علم و آفرینشگری در این حوزه راهکارهای لازم را استخراج کرد.

  به نظر ایشان از میان فنون عالیه جهان برای مدیریت کشور و حل بحران‌ها، هوش مصنوعی به‌راستی جایگاهی آینده‌ساز دارد. به همین دلیل تأکید کردند که با دریافت خط‌مشی‌ها باید آن‌گونه کار کنیم که در چند سال آینده جزو ۱۰ کشور برتر هوش مصنوعی جهان باشیم. در حال حاضر سهم هوش مصنوعی از تولید ناخالص داخلی ۱ درصد است. ایشان اشاره داشتند که مطلوب است این میزان به ۵ درصد برسد.

  رهبر معظم انقلاب در ادامه نکات و رهنمون‌هایشان بر عقیده بودند که اگر نخبه‌ای برای تجهیز شدن مهاجرت کند و بازگردد، هیچ منعی ندارد. همچنین، در نظر داشتند که موانع جدی تولید و رفع بحران‌های کشور، عنصری فرهنگی است. در واقع احساساتی نظیر ناامیدی، بی‌آیند‌گی، بی‌همتی، بی‌حوصلگی، راحت‌طلبی، حس ناتوانی و عدم خطر پذیربودن از جمله این موانع فرهنگی به حساب می‌آید.

  ایشان همچنین از رشد روزافزون شرکت‌های دانش‌بنیان ابراز خرسندی کرده و اعلام کردند: برای رعایت ضوابط دانش‌بنیان بودن، سخت‌گیری‌های لازم صورت گیرد.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید.

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۶ میانگین: ۳.۷]

  دومین دوره کارآموزی هوش مصنوعی همتک

  مقاله قبلی

  پیشرفت هوش مصنوعی به استفاده کمتر، و نه بیشتر، از داده ها بستگی دارد

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  4 نظرات

  1. پذیرش هوش مصنوعی قطعا خیلی میکنه به پیشرفتش در کشور کمک کنه. خصوصا که این پذیرش از سمت تصمیم گیرندگان اصلی کشور باشد

   1. بله قطعا همین طوره دوست عزیز

  2. به نظرم هوشیو وظیفه ای که داره این وسط اینه که بیاد مشکلاتی که در کشور های دیگه با کمک هوش مصنوعی رفع شدن رو تبیین کنه

   1. بله دوست عزیز، در هوشیو به این موضوع هم پرداختیم

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.