Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 می‌اندیشد و می‌بیند: بازوی بایونیک مجهز به هوش مصنوعی

می‌اندیشد و می‌بیند: بازوی بایونیک مجهز به هوش مصنوعی

«سکای ماسکوت» بیشتر عمر خود را تنها با استفاده از یک دست سَر کرده است. او زمانی که در زیمبابوه بزرگ می‌شد، بخشی از بازوی چپش را از دست داد؛ چیزی شبیه جایگزینی اندام بایونیک برای او و بسیاری دیگر که به آن نیاز داشتند «فراتر از تصور» بود.

اکنون، پس از دریافت اولین پروتز کاربردی خود در ۴۴ سالگی، این مادر و کارآفرین ساکن انتاریو می‌گوید که زندگی او هرگز مثل قبل نخواهد بود.

ماسکوت که در منطقه دریاچه‌های «کاوارتا» زندگی می‌کند، می‌گوید: «پیش‌ازاین، من فقط به‌عنوان یک زن بااندام متفاوت و بدون دست مصنوعی زندگی می‌کردم و هر کاری که می‌توانستم برای داشتن یک زندگی عادی انجام می‌دادم. زندگی پس از این بازوی هوشمند برایم دیوانه کننده است. من مدام چیزهایی را پیدا می‌کنم که هرگز فکر نمی‌کردم برای انجام آن‌ها به بازوی (دیگری) نیاز داشته باشم.»

ماسکوت اولین دریافت‌کننده بازوی هوشمند SmartArm است، یک بازوی بایونیک که با پرینت سه‌بعدی ساخته‌شده و توسط یک شرکت نوپا در تورنتو تولید می‌شود؛ این بازوی هوشمند برای کنترل خود از هوش مصنوعی Azure مایکروسافت استفاده می‌کند.

بازوی بایونیک

نکته جالب در مورد این محصول این‌جاست که این پروتز نه‌تنها چندین برابر ارزان‌تر از رقبای مشابه است، بلکه سازندگان آن می‌گویند این اولین بازویی است که می‌تواند با استفاده از دوربین داخلی و الگوریتم‌های یادگیری ماشینی، خودش «فکر کند و ببیند».

در همین راستا «همایال چودری»، بنیان‌گذار و مدیرعامل ۲۵ ساله شرکت «اسمارت آرم» می‌گوید: «بازوی هوشمند یک مثال عالی از این است که چگونه مردم می‌توانند، برای همیشه از هوش مصنوعی استفاده کنند. هدف ما این است، اندامی بسازیم که نه‌تنها برای مردم در دسترس و مقرون‌به‌صرفه باشند، بلکه درواقع کاربردی و قدرتمند نیز باشند.»

دست SmartArm دارای پنج انگشت مفصلی است که می‌توانند به‌صورت جداگانه حرکت کنند و روی یک مچ قابل چرخش نصب‌شده‌اند. یک دوربین کوچک نیز در کف دست می‌تواند شکل و ویژگی‌های هر شیئی را که کاربر تلاش می‌کند آن را بردارد، شناسایی کند. سپس این اطلاعات به هوش مصنوعی مایکروسافت داده می‌شود که طبق دستور کاربر، انگشتان دست و مچ را برای گرفتن یا دستکاری طبیعی آیتم هماهنگ می‌کند.

چودری می‌گوید: «وقتی کسی که بازوی گوشتی دارد و می‌خواهد چیزی را بردارد، لزوماً به تک‌تک رشته‌های ماهیچه‌ای کوچکی که باید برای برداشت حرکت کنند تا به درستی آن را بردارند فکر نمی‌کند، بلکه ناخودآگاه این کار را انجام می‌دهد. هدف سیستم کنترل هوش مصنوعی ما نیز همین است. دست به‌جای تو فکر و عمل می‌کند، پس این جای سیستم لامسه را می‌گیرد.»

بنر اخبار هوش مصنوعی

میانگین امتیاز / 5. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.