اخبار

لزوم توجه بیشتر مسئولان حوزه هوش مصنوعی به دغدغه رهبر انقلاب

0
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

دکتر بهروز مینایی مشاور مدیر حوزه‌های علمیه در زمینه هوش مصنوعی، بر لزوم توجه بیشتر مسئولان حوزه هوش مصنوعی به دغدغه‌های رهبر انقلاب در این زمینه تأکید کرد.

او در جریان برگزاری چهارمین نشست فراخوان بررسی نقشه راه کلان هوش مصنوعی کشور، عصر پنجشنبه در سالن آیت‌الله حائری واقع در مرکز مدیریت حوزه علمیه، از پراکندگی و نامتمرکز بودن فعالیت‌ها در تهیه اسناد مربوط به حوزه فناوری هوش مصنوعی انتقاد کرد و ضمن اشاره به شمارِ سندهای متعدد ارائه‌شده در این زمینه اظهار کرد: تشتت در فرماندهی هوش مصنوعی در کشور و نظرگاه حاکمیت بر این مسئله اذیت‌کننده خواهد بود.

مشاور آیت‌الله علیرضا اعرافی در هوش مصنوعی و فضای مجازی، از اهمیت و اثرگذاری فراوان هوش مصنوعی در شاخه‌های مختلف علمی، از جمله علوم انسانی و علوم پایه یاد کرد و گفت: هوش مصنوعی در علوم انسانی و حتی در علوم پایه ممکن است تاثیرگذار باشد و حتماً در این زمینه‌ها نیز تحولاتی به وجود خواهد آورد. ما باید از ظرفیت‌های هوش مصنوعی هم در آموزش و هم در بحث تبلیغ و پژوهش استفاده کنیم و تحولاتی نسبت به این مسئله در این امور ایجاد کنیم.

او در اشاره به کارهای مطالعاتی به انجام رسیده در زمینه هوش مصنوعی گفت: قریب به دو سال است که مطالعه تطبیقی کشور ما با کشورهای دیگر شروع شده است تا معلوم شود که کشورهای دیگر چگونه به مسئله هوش مصنوعی پرداخته‌اند و در آن پیشرفت کرده‌اند.

دکتر مینایی همچنین بیان کرد: هوش مصنوعی از نظر فقهی، اجتماعی و اخلاقی به مدت یک سال در دستور کار قرار گرفته، ولی با وجود این، بیشتر نظر اقتصادی به آن بوده، اما در حوزه به دنبال دستیار فقیه در مسائل مختلف علمی و پژوهشی هستیم.

ربات های خط تولید ارتقا پیدا می‌کنند

مشاور مدیر حوزه‌های علمیه در زمینه هوش مصنوعی، خاطرنشان کرد: یکی از مسائل مهم در هوش مصنوعی مسئله فرماندهی است و نظر حاکمیت این است که هر گونه نظر در مورد هوش مصنوعی تنها در جای واحد یعنی شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شود.

مینایی درباره منویات مقام معظم رهبری در مورد هوش مصنوعی و پیشرفت کشور در این حوزه چنین توضیح داد: از آنجا که هوش مصنوعی اهمیت و کاربردهای متنوع و پیچیده‌ای در مسائل گوناگون سیاسی، اقتصادی، فرهنگ، اجتماعی و دفاعی دارد دغدغه رهبر انقلاب است و ایشان خواهان بررسی بیشتر این امر مهم در دانشگاه‌ها و مراکز علمی هستند تا بر اثر فعالیت علمی و کار بیشتر کشور در زمینه هوش مصنوعی به رتبه بالایی در سطح جهانی دست پیدا کند.

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
[کل: ۱ میانگین: ۴]

نقشه توسعه فناوری هوش مصنوعی در دست بازبینی و تدوین مجدد است

مقاله قبلی

برنامه جدید بریتانیا برای شکل دادن به استانداردهای جهانی هوش مصنوعی

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

بیشتر در اخبار

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.