Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 افزایش تاب‌آوری خودرو‌های خودران، در شرایط نامساعد آب‌و‌هوایی

افزایش تاب‌آوری خودرو‌های خودران، در شرایط نامساعد آب‌و‌هوایی

وضعیت آب‌وهوا از‌جمله عوامل تأثیرگذار بر سفر با خودرو بوده و خودروهای خودران نیز از این قاعده مستثنی نیستند. شرایط آب‌وهوایی نامساعد می‌توانند برای خودروهای خودران بسیار چالش‌زا باشند، البته این موضوع مانند تمامی مسائلی که روزی رفع آن‌ها در حوزه این خودروها بعید به نظر می‌رسید، بُعدی واقعی به‌خود گرفته است. شرکتی با نام Waymo در‌تحقق این رویا نقش داشته و تاب‌آوری خودروی خودران در شرایط نامساعد آب‌و‌هوایی همچون مِه و گردوغبار را ارتقاء بخشیده است.

به گزارش هوشیو، بازتاب نور از سطوح خیس خیابان‌ها پدیده‌ به‌ظاهر ساده‌ای است که به‌راحتی دوربین‌ها را به‌اشتباه می‌اندازد. گردوغبار یا مِه نیز از دیگر عواملی هستند که می‌توانند عملکرد حسگرها را مختل سازند. در‌چنین‌شرایطی، خودرو به‌سختی می‌تواند محیط اطراف خود را درک کند. علاوه‌بر این‌ها، برف و باران نیز از دیگر عواملی هستند که دست‌به‌دست هم داده و بر فرسودگی لاستیک‌ها و عملکرد خودرو تأثیر می‌گذارند.

در‌این‌میان، شرکتی با نام Waymo، شرکت تولید‌کننده خودروهای خودران از آلفابت مادر گوگل اعلام کرده، برنامه‌ای برای روشن‌ نگه‌داشتن مسیر خود دارد و در‌این‌راستا از محصولی به ‌نام Waymo Driver استفاده می‌کند. Waymo Driver که مجموعی از فناوری‌های مرکزی به‌کاررفته در خودروهای خودران را در‌بردارد، به‌عنوان ایستگاه آب‌وهوایی متحرک عمل‌ می‌کند، تا درک بهتری از جزئیات شرایط آب‌وهوایی حاکم بر خودروهای خودران این شرکت به‌دست آورد.

داده‌های آب‌وهوایی معمولاً از‌طریق چندین منبع، از‌جمله ایستگاه‌های ساکن، رادارها، بالن‌ها، ماهواره‌ها و ربات‌ها گردآوری می‌شوند. کامپیوترها مسئول تلفیق این داده‌ها و آماده‌سازی‌شان برای کاربرد در مدل‌های پیش‌بینی وضعیت آب‌وهوایی هستند.

خودروهای خودران

با‌این‌حال، ساختارها و موقعیت‌های مکانی گوناگون شهرهای مختلف شرایط را پیچیده‌تر می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، در محیط‌های شهری همچون نیویورک، قرارگیری ساختمان‌ها و محیط‌های سبز شهری به‌نحوی‌ است که وضعیت آب‌وهوا از محله‌ای به محله‌ دیگر متفاوت می‌سازد. از‌سوی‌دیگر، در شهری همچون سان‌فرانسیسکو، مِه سنگین باعث ایجاد شرایط آب‌وهوایی متغیر می‌شود.

سال گذشته، Waymo برای تسهیل تردد خودروهایش در سان‌فرانسیسکو، رادارها را به‌روزرسانی کرد تا برای سنجش سرعت از ریزموج‌ها استفاده کنند و در شرایط مِه‌آلود نیز دید داشته باشند.

مهندسان این شرکت سیستم دیگری برای تمیز‌کردن حسگرهای به‌کاررفته در خودروها طراحی کردند، تا آن‌ها را از ذرات گردوغبار در‌ امان نگه دارند. محصول دیگر دستگاه شبه‌بوقی بود که بالای خودروها نصب می‌شد، تا به‌عنوان ایستگاه آب‌وهوایی متحرک عمل کند و داده‌های مربوط به مِه، مانند تراکم ذرات را جمع‌آوری کند. این محصول که مجموعی از حسگرهای جدید است، به خودرو اجازه می‌دهد وضعیت آب‌وهوای محلی را تشخیص داده و رفتارهای خود را مطابق با این شرایط سازگار سازد.

به گزارش وب‌سایت رسمی Waymo، با اطلاعات حاصل از حسگرهای سیستم جدید، که با ‌ادغام اطلاعاتی از وضعیت پنجره‌ها، دوربین‌ها، رادارها و سیستم lidar به دست می‌آیند، معیار کمی هواشناسی در‌اختیار رانندگان خودروهای Waymo قرار می‌‌گیرد. این اطلاعات شامل «تخمین‌هایی درباره وضعیت آب‌وهوا فعلی و شرایط محیطی که خودرو تحت آن شرایط کار می‌کند» بوده و به رانندگان اجازه می‌دهد شرایط فعلی اطراف‌شان را برآورد نمایند. این فناوری در‌حال‌حاضر در خودروهای خودران Waymo برای شهر سان‌فرانسیسکو به کار گرفته شده‌اند و به‌گفته‌ خود شرکت، نقشه‌های آب‌وهوایی مشابه برای شهرهای دیگر نیز به‌زودی منتشر خواهند شد.

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

میانگین امتیاز / 5. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.