اخبار

طراحی سامانه آموزش مجازی زبان فارسی

0
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

سامانه آموزش مجازی زبان فارسی با نام سامانه فارسی‌آموز دهخدا جهت استفاده علاقه‌مندان به فراگیری زبان فارسی در موسسه دهخدا طراحی شده و در مسیر اجرا و بهره‌برداری قرار گرفته است. این سامانه در بستر الکترونیکی تحت وب پیاده‌سازی شده و برای آموزش برخط (آنلاین) طراحی گردیده است.

در دنیای امروز بر اساس پیشرفت‌های فناوری در شاخه‌های هوش مصنوعی و هوشمندسازی و گسترش فضاهای مجازی، امر خطیر آموزش نیز دستخوش تغییرات و تحولات رو به جلویی بوده است. به‌ویژه پس از فراگیری جهانی بیماری کرونا، بر حسب ضرورت بسیاری از مؤسسات آموزشی اعم از مدارس و دانشگاه‌ها حوزه کاری خود را از آموزش حضوری به بخش غیرحضوری منتقل کردند و در این زمینه از فناوری روز و آموزش برخط (آنلاین) بهره بردند.

اما با کمتر شدن محدودیت‌های بهداشتی و رفت و آمد، باز هم از اهمیت و محبوبیت آموزش مجازی کاسته نشده است؛ زیرا با این شیوه ضمن صرفه‌جویی در هزینه و وقت، می‌توان از امکانات نوین آموزشی سود جست. علی‌الخصوص درباره آموزش زبان فارسی به غیر ایرانیان و کسانی که زبان مادری آن‌ها فارسی نیست، به علت بعد مسافت و دشواری‌های آموزش حضوری،‌ می‌توان به شیوه‌ای کارآمدتر و به‌صرفه‌تر از آموزش مجازی استفاده کرد.

شایان ذکر است که ستاد اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری ضمن اینکه به پشتیبانی خود از طرح‌های نیمه‌تمام حوزه فناوری اطلاعات، با حمایت ویژه از طرح‌های فناورانه این حوزه، ادامه می‌دهد در تلاش است زمینه‌های توسعه هر چه بیشتر فناوری‌های پیشرو و کاربردی و هوشمندسازی را نیز فراهم آورد. در همین راستا یکی از برنامه‌های فناورانه‌ای که طی سال گذشته در این زمینه مورد پشتیبانی جدی قرار گرفته است، سامانه آموزش مجازی زبان فارسی یا همان سامانه فارسی‌آموز دهخدا است.

تشخیص غیر دیداری آتش روشی در مقابل تشخیص دیداری در باستان‌شناسی

طراحی سامانه فارسی‌آموز دهخدا به منظور همسو شدن با تحولات دنیای امروزی در زمینه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی، و مقوله فناوری اطلاعات، که در تمامی ابعاد زندگی انسان رسوخ کرده، به انجام رسیده است. از اهمیت فناوری اطلاعات زمانی بیشتر آگاه می‌شویم که بدانیم این شاخص امروز در بسیاری از علوم، دارای کاربرد گسترده است و در پیشرفت و تعالی آن حوزه‌ها نقشی عمده ایفا می‌کند.

سامانه آموزش مجازی زبان فارسی که در حال حاضر نیز در مرحله اجرا قرار دارد، طراحی و پیاده‌سازی فرآیند آموزش مجازی زبان فارسی موسسه دهخدا را تحت پوشش قرار می‌دهد. به علت وجود امکانات صوتی و تصویری و شرایط آموزش برخط که با این سامانه برای زبان‌آموزان فراهم آمده است انتظار می‌رود موسسه دهخدا، که آموزش زبان فارسی به غیر فارسی‌زبانان را سال‌هاست در دستور کار قرار داده است، بتواند به شکلی پیشرفته‌تر خود را به اهداف تعیین‌شده در زمینه آموزش زبان فارسی نزدیک کند.

در سامانه آموزش مجازی زبان فارسی دهخدا امکان بهره‌برداری از ارتباط صوتی و تصویری فراهم شده است تا علاقه‌مندان به فراگیری زبان فارسی با استفاده از این سامانه پس از گذراندن مراحل مقدماتی آموزش زبان، یعنی آموزش الفبا، و همچنین آموزش زیرمهارت‌های دوگانه شامل واژه و دستور، بتوانند مهارت‌های چهارگانه زبان، یعنی مهارت خواندن، شنیدن، نوشتن و مکالمه را به دست آورند و این مهارت‌ها را با تمرین و ممارست تقویت کنند.

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
[کل: ۲ میانگین: ۴.۵]

۶ مورد از برترین دوره های هوش مصنوعی اخلاقی

مقاله قبلی

کاربردهای داده ‌کاوی در بازاریابی کدامند؟

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

بیشتر در اخبار

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.