Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
دوره
کارگاه
وبینار
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
وبینارها، کارگاره‌ها و دوره‌ها
 سرمایه‌گذاری‌های هوش مصنوعی پس ‌از موفقیت Chat GPTسر‌به‌فلک‌کشیده

سرمایه‌گذاری‌های هوش مصنوعی پس ‌از موفقیت Chat GPTسر‌به‌فلک‌کشیده

سرمایه‌گذاری در هوش مصنوعی به‌دلیل موفقیت چت‌بات GPT-3 به‌طرز چشمگیری افزایش یافته. این موضوع باعث ایجاد نگرانی‌هایی مبنی‌بر ایجاد یک «حباب سفته‌بازی» در بازار هوش مصنوعی گردیده است.

به گزارش هوشیو، تحلیل‌گران نسبت به ایجاد «حباب سفته‌بازی» در بازار هوش مصنوعی هشدار داده‌اند، زیرا موفقیت ChatGPT باعث هجوم سرمایه‌گذاری‌ها در شرکت‌های کوچک‌تر هوش مصنوعی شده. این امر به‌صورت بالقوه باعث می‌شود بازار بیش‌از‌حد واقعی آن ارزش‌گذاری شود. «حباب سفته‌بازی» با وعده پتانسیل‌های بکر در فضا ایجاد می‌شود.

افزایش در دسترس‌بودن داده‌ها و قدرت محاسباتی، توسعه و استقرار محصولات را برای استارتاپ‌های هوش مصنوعی آسان‌تر کرده است. در‌نتیجه، سرمایه‌گذاران خطرپذیر پول به این بخش سرازیر می‌شوند که منجر به افزایش ارزش‌گذاری برای استارتاپ‌های هوش مصنوعی می‌گردد. با‌این‌حال، برخی از تحلیل‌گران هشدار می‌دهند که اگر سرمایه‌گذاران مراقب نباشند، این اتفاق می‌تواند منجر به ایجاد حباب ناپایدار شود.

«حباب سفته‌بازی» پدیده‌ای اقتصادی است که در آن قیمت دارایی‌هایی مانند سهام، اوراق قرضه یا مستغلات به‌سرعت و فراتر از ارزش ذاتی آن‌ها افزایش می‌یابد.

 این امر می‌تواند زمانی رخ دهد که هجوم سرمایه‌گذاری‌ها در یک بخش یا طبقه دارایی خاص وجود داشته باشد که منجر به سطح ناپایدار سفته‌بازی و افزایش قیمت‌ها می‌شود.

 در مورد هوش مصنوعی، هجوم سرمایه‌گذاری‌ها منجر به نگرانی تحلیل‌گران مبنی بر شکل‌گیری «حباب سفته‌بازی» در بازار هوش مصنوعی شده است، زیرا سرمایه‌گذاران خطرپذیر در‌حال سرازیر‌کردن پول به این بخش هستند که منجر به افزایش ارزش‌گذاری برای استارت‌آپ‌های هوش مصنوعی می‌شود.

این امر زنگ هشداری برای سرمایه‌گذاران است زیرا اگر مراقب نباشند حباب ناپایدار ایجاد می‌گردد. دلیل شکل‌گیری این حباب این است که به سرمایه‌گذاران وعده پتانسیل‌های بکر و فراتر از حد انتظار داده می‌شود. این وعده‌ها می‌تواند منجر به انتظارات غیرواقعی و ارزش‌گذاری بیش‌از‌حد نسبت به سهام استارتاپ‌های هوش مصنوعی گردد. زیرا هوش مصنوعی در‌حال‌حاضر در مراحل اولیه خود است و هنوز به پتانسیل کامل خود دست پیدا نکرده.

طبق گزارش UBS، ChatGPT در ماه ژانویه حدود 100 میلیون کاربر فعال ماهانه را در آمار خود ثبت کرد، به‌طوری‌که بسیاری از کمپانی‌ها اذعان کردند، «ما تاکنون رشدی سریع‌تر از آن‌چه در مورد ChatGPT مشاهده شده را در یک برنامه اینترنتی به یاد ‌نمی‌آوریم.»

همچنین، شرکت وانداترک (Vandatrack) که در زمینه‌ مانیتورینگ و بررسی داده‌های مربوط به سهام و صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل مبادله(ETF) فعالیت دارد نیز براساس شرایط کلان اقتصادی، «ادامه فعالیت‌های سفته‌بازی» را در هوش مصنوعی پیش‌بینی کرده است.

بنر اخبار هوش مصنوعی

میانگین امتیاز / 5. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.