انرژی
اخبار

تمرکز محققان کشورمان برای کاربرد هوش مصنوعی در مدیریت و مصرف بهینه انرژی

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  به گزارش تحریریه هوشیو و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیروی جمهوری اسلامی ایران، یادداشتی تحت عنوان «کاربرد هوش مصنوعی در شبکه‌های انرژی» به قلم مژگان الیکائی منتشر شده است که نشان از اهتمام محققان کشور در راستای هوشمندسازی روندهای صنعت نیرو و امکان‌های کاربست هوش مصنوعی برای مدیریت و بهینه‌سازی مصرف انرژی در کشور دارد.

  بر طبق این یادداشت یکی از مؤلفه‌های الگوی مصرف ما ایرانیان در حوزه انرژ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی، اتلاف نیرو و مصرف بیش از اندازه یا غیرضروری آن است. به‌نحوی‌که امروزه در زندگی غالب ایرانیان، گرم‌کردن بیش از حد منازل و یا استفاده بی‌رویه از آب یا نیروی گاز و برق امری عادی به‌حساب می‌آید. در همین رابطه مطلوب است که متخصصین فناوری‌های نوین، برای بهینه‌سازی مصرف انرژ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی، از قابلیت‌هایی که هوش مصنوعی می‌تواند در این زمینه در اختیار متولیان مدیریت انرژی کشور قرار دهد، استفاده کنند. در ضمن این مقاله اذعان شده است که از ۷۰ درصد انرژی تولید شده توسط کارخانه‌ها و ساختمان‌های مسکونی، ۶۰ درصد آن هدر می‌رود. زیرا نظارت هوشمندی بر روی روندهای توزیع انرژی وجود ندارد.

  ایشان در ادامه مقاله اشاره کرده‌اند که کارخانه‌ها و شهرک‌های صنعتی انرژ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی بسیار زیادی مصرف می‌کنند، اما همچنان به قابلیت‌های هوش مصنوعی برای بهینه‌سازی مصرف انرژ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی در این مراکز توجهی نشده است. الیکائی تأکید کرد که می‌توان به کمک فناوری داده‌کاوی و هوش مصنوعی فرایندهای مصرف انرژی را اندازه‌گیری کنیم و از این طریق موفق به مدیریت بهینه این فرایندها شویم.

  به عقیده الیکائی به سه طریق می‌توان به کمک هوش مصنوعی مصرف انرژ‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی از سوی کارخانجات و مراکز صنعتی را هوشمندسازی کرد. نخست از طریق داده‌کاوی برای شناسایی فرایندهای بهینه. دوم از طریق به‌کارگیری الگوریتم‌های تحلیلگر و همچنین یافتن بهترین نقطه عملیاتی برای توزیع انرژی. در نهایت به کمک داده‌کاوی و هوش مصنوعی می‌توان داده‌های دریافتی از مطالعه فرایندها را برای به حداکثر رساندن استفاده از انرژی به کار برد.

  با کاهش مصرف انرژی در مراکز تولیدی و صنعتی، می‌توان بر چالش‌ها و موانع موجود بر سر راه هوشمندسازی روندهای صنعت نیرو غالب شد. تحقق این موضوع یکی از ضروریات مهم زمان ما به‌حساب می‌آید، زیرا در عین وابستگی ما به انرژی، در مصرف آن هیچ‌گونه مدیریت کارآمدی اعمال نمی‌شود.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۱ میانگین: ۲]

  حمایت مرکز تحقیقات از مسابقات هوش مصنوعی امیرکبیر

  مقاله قبلی

  مفاهیم داده کاوی به‌مثابه ابزارهای مفهومی در راستای توسعه پلتفرم‌های هوشمند

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.