40 گام به سوی آینده‌ای هوشمند - مجموعه وبینارهای رایگان در حوزه هوش مصنوعی
Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
تیتر یک
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
دوره
کارگاه
وبینار
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
وبینارها، کارگاره‌ها و دوره‌ها
 ساخت سنسور عواطف صوتی با استفاده از یادگیری عمیق

ساخت سنسور عواطف صوتی با استفاده از یادگیری عمیق

انسان‌ها به صورت پیچیده و به طرق مختلف احساسات و عواطف خود را ابراز می‌کنند. برای مثال، فردی که در حال صحبت است، علاوه بر کلمات از آهنگ صوت، زیر و بمی صدا، حالات چهره و زبان بدن نیز برای انتقال پیام استفاده می‌کند. به همین دلیل است که جلسات کاری حضوری را به ویدئوکنفرانس و ویدئوکنفرانس­‌ها را به ایمیل و پیام نوشتاری ترجیح می‌دهیم. هرچه نزدیکی بیشتر باشد، گستره‌ی ارتباط نیز افزایش خواهد یافت.

نرم‌افزارهای تشخیص صدا در سال‌های اخیر پیشرفت زیادی داشته‌اند. این فناوری می‌تواند به خوبی اصوات را تشخیص داده و آن‌ها را برای تولید کلمات و جملات کنار هم قرار دهد. اما صرفاً تبدیل گفتار به نوشتار نمی‌تواند پیام گوینده را منتقل کند. حتی صرف نظر از حالات چهره و زبان بدن نیز نوشتار در مقایسه با صدا محدودیت زیادی در دریافت حالت عاطفی افراد دارد.

تشخیص عواطف از روی صدا

در ابتدا تصمیم گرفتیم یک سنسور عواطف صوتی بسازیم، چون پروژه‌ی جالب و مهیجی به نظر می‌رسید. با بررسی دقیق‌تر مسئله متوجه شدیم تشخیص عواطف از روی صدا می‌تواند کاربردهای جالبی داشته باشد؛ تصور کنید تلفن همراه هوشمند شما می‌توانست متناسب با عواطف شما آهنگی انتخاب کند، مثلاً وقتی ناراحت هستید موسیقی پرانرژی پخش کند؛ یا واحدهای خدمات مشتری می‌توانستند برای آموزش کارکنان یا اندازه‌گیری میزان رضایت و خشنودی مشتریان از تماس، از فناوری تشخیص عواطف استفاده کنند.

داده‌ها

برای ساخت طبقه­‌بندی عواطف از دیتاست‌های RAVDESS، TESS و SAVEE استفاده کردم که همگی به صورت آزاد در دسترس عموم قرار دارند (برای استفاده از SAVEE یک ثبت‌نام ساده لازم است). در این دیتاست‌ها فایل‌های صوتی در هفت دسته قرار دارند: خنثی، خوشحال، ناراحت، عصبانی، ترسیده، منزجر و متعجب. با استفاده از این داده ها در کل به بیش از 160 دقیقه صوت (4500 فایل صوتی برچسب‌خورده) دسترسی خواهید داشت که توسط 30 مرد و زن تولید شده‌اند؛ در این فایل‌ها، افراد یک عبارت کوتاه و ساده را با یک حالت عاطفی خاص بیان می‌کنند.

شرکت‌کنندگان در دیتاست
شرکت‌کنندگان در دیتاست SAVEE

استخراج ویژگی

در مرحله‌ی بعد باید ویژگی‌های مفیدی را تشخیص می‌دادیم که بتوان آن‌ها را از فایل صوتی استخراج کرد. در ابتدا قصد داشتیم از تبدیلات فوریه زمان‌کوتاه Short-time Fourie transforms برای استخراج اطلاعات مربوط به فرکانس استفاده کنیم. با این حال برخی از تحقیقاتی که در این حوزه انجام شده‌ نشان می‌دهند کاربرد تبدیلات فوریه در برنامه‌های تشخیص صدا مشکلات و نواقص زیادی دارد؛ زیرا با این‌که بازنمایی فیزیکی بسیار خوبی از صدا به دست می‌آورد، قادر به درک حالت فرد نیست.

[irp posts=”19199″]
استخراج ویژگی
شکل موجی صوت خام. این حالت از صوت کاربردی در مسئله‎ی رده‌بندی ندارد.

 

راه بهتر برای استخراج ویژگی از فایل صوتی استفاده از ضریب کپسترال فرکانس مل یا MFCC است. برای آشنایی با  نحوه‌ی تهیه‌ی MFCC‌ها به این لینک مراجعه کنید. هدف ضرایب MFCC بازنمایی فایل صوتی به نحوی است که همخوانی بهتری با احساس فرد داشته باشد.

برای تولید MFCC از صوت باید بدانیم می‌خواهیم از چند مقدار فرکانس استفاده کنیم و پهنای گام زمانی Temporal step که برای قطعه‌بندی استفاده می‌کنیم چقدر است؛ این موارد سطل‌بندی Granularity داده‌های خروجی MFCC را تعیین می‌کنند. در برنامه‌های تشخیص صدا متداول است 26 سطل فرکانسی 20 هرتز تا 20 کیلوهرتز اجرا کرده و تنها از 13 مورد اول برای رده‌بندی متداول استفاده کنیم. بیشتر اطلاعات مفید در بازه‌های فرکانسی پایین قرار دارند و استفاده از بازه‌ی فرکانسی بالاتر می‌تواند منجر به عملکرد ضعیف‌ شود. اندازه‌ی گام زمانی نیز معمولاً مقادیر بین 10 تا 100 میلی ثانیه دارند؛ ما در این پروژه تصمیم گرفتیم از گام 25 میلی‌ثانیه استفاده کنیم.

بانک فیلتر مل
بانک فیلتر مل که برای مقداردهی به محتوای فرکانسی صوت استفاده شد.

 

بعد از تولید ضرایب MFCC می‌توانیم برای مصورسازی صوت، آن‌ها را روی یک نقشه‌ی حرارتی رسم کنیم. با انجام این کار نمی‌توان تفاوت‌های آشکار بین دسته‌های عاطفی مختلف را مشخص کرد؛ نه به دلیل کمبود الگوها، بلکه بدین خاطر که افراد در مورد شناسایی تفاوت‌های عاطفی نهان به صورت دیداری آموزش ندیده‌اند. با این وجود، این نقشه‌های حرارتی می‌توانند به راحتی تفاوت بین گوینده‌های زن و مرد را مشخص کنند.

مصورسازی ضرایب MFCC

مصورسازی ضرایب MFCC برای گویندگان زن و مرد
مصورسازی ضرایب MFCC برای گویندگان زن و مرد با عاطفه‌ی خوشحال. در صدای زن‌ها مؤلفه‌هایی قوی‌تر با فرکانس بالاتر وجود دارد که با رنگ‌های روشن‌تر در نواحی بالایی نقشه‌ی حرارتی مشخص شده‌اند.

 

آموزش یک شبکه‌ی عصبی پیچشی

وقتی ضرایب MFCC را تولید می‌کنیم، مسائل دسته­‌بندی صوت در اصل به مسائل بازشناسی تصویر تبدیل می‌شوند. در نتیجه ابزار، الگوریتم‌ها و تکنیک‌هایی که در حوزه‌ی بازشناسی تصویر کاربرد دارند، در مسئله‌ی ما یعنی دسته­‌بندی صدا نیز کارآمد خواهند بود. برای حل مسئله‌ی دسته‌­بندی عواطف تصمیم گرفتیم از یک CNN (شبکه‌ی عصبی پیچشی) استفاده کنیم زیرا این شبکه‌ها در بازشناسی صوت و همچنین تصویر عملکرد خوبی داشته‌اند.

قبل از آموزش CNN، داده‌های دیتاست را با نسبت 80/20 و به صورت تصادفی به فایل‌های آموزشی و آزمایشی تقسیم کردم. سپس چند گام پیش‌پردازشی روی فایل‌های آموزشی اجرا کردم. این فرآیند برای هر فایل بدین صورت پیش رفت:

 1. حذف سکوت
 2. انتخاب چندین پنجره‌ی 0.4 ثانیه‌ای به صورت تصادفی
 3. تعیین MFCC برای هرکدام از پنجره‌ها و تولید یک آرایه‌ی 13×16
 4. ضریب MFCC را بین 0 تا 1 مقیاس‌بندی می‌کنیم (این گام بسیار مهم است، زیرا از برازش مدل در تناسب با درجه‌صدای صوت‌های ضبط شده جلوگیری می‌کند)
 5. برچسب‌های عاطفی فایل‌های اصلی را به هرکدام از پنجره‌ها اختصاص می‌دهیم.

بعد از تکمیل گام پیش‌پردازش، به 75000 پنجره‌ی 0.4 ثانیه‌ای برچسب‌خورده برای آموزش دست یافتم؛ هر پنجره توسط یک آرایه‌ی 13×16 بازنمایی می‌شود. سپس CNN را با استفاده از این داده‌ها 25 دور آموزش دادیم.

[irp posts=”7552″]

آزمایش مدل

فرآیندی مشابه با آنچه بالاتر توضیح داده شد را بر روی مجموعه‌ی آزمایشی نیز اجرا کردیم. سپس از این مجموعه برای محک مدل استفاده کردیم. فرآیند انجام شده برای هر فایل در مجموعه‌ی آزمایشی بدین شکل بود:

 1. حذف سکوت
 2. تهیه‌ی پنجره‌های لغزان 0.4 ثانیه‌ای با گام‌های زمانی 0.1 ثانیه‌ای (برای نمونه، اولین پنجره از 0.0 ثانیه تا 0.4 ثانیه و دومین پنجره از 0.1 تا 0.5 ثانیه)
 3. تعیین ضریب MFCC، در مقیاس 0 تا 1، برای هرکدام از پنجره‌ها
 4. دسته‌بندی هر پنجره و تولید خروجی تابع softmax
 5. جمع پیش‌بینی‌های مربوط به هر پنجره
 6. پیش‌بینی نهایی، دسته‌ای است که بعد از جمع مقدار بیشینه را دارد.

با اجرای این فرآیند روی 899 فایل موجود در مجموعه‌ی آزمایشی، به میزان دقت 83% دست یافتیم؛ مقداری که رسیدن به آن حتی برای یک انسان هم دشوار به نظر می‌رسد. دقت مربوط به شناسایی هر عاطفه در نمودار پایین نشان داده شده است:

آزمایش مدل

برداشت نهایی

شاید با خواندن این نوشتار فکر کنید ساخت، آموزش و آزمایش مدل کار ساده‌ای بوده، اما در واقعیت اینطور نیست. قبل از دستیابی به دقت 83% نسخه‌های زیاد دیگری از مدل بودند که عملکرد ضعیفی از خود نشان دادند؛ یا در یکی از دفعات اجرا (تکرارها) ورودی‌ها را به درستی مقیاس‌بندی نکردیم و این باعث شد مدل به همه‌ی فایل‌ها برچسب «متعجب» اختصاص دهد. اما نکته‌ی مهم  آن چیزی است که از این تجارب می‌آموزیم.

اولاً این پروژه به خوبی نشان داد جمع‌آوری داده تا چه حد می‌تواند نتایج را بهبود بخشد. اولین اجرای موفقیت‌آمیز مدل زمانی بود که مدل تنها از دیتاست RAVDESS (شامل حدود 1400 فایل صوتی) استفاده کرد؛ بهترین دقتی که مدل با استفاده از این دیتاست به دست آورد 67% بود. برای رسیدن به دقت نهایی 83% اندازه‌ی دیتاست را افزایش داده و به 4500 فایل رساندیم.

عواطف

دومین درسی که از این پروژه گرفتیم این بود که پیش‌پردازش داده‌های رده‌بندی صوتی ضروری است؛ زیرا صوت خام و حتی تبدیلات فوریه زمان‌کوتاه تقریباً به کل بلااستفاده هستند. نکته دیگیری که به سختی متوجه شدیم این بود که مقیاس‌بندی نقشی تعیین‌کننده برای مدل دارد. اگر نتوانیم سکوت را حذف کنیم نیز مشکل دیگری پیش‌ می‌آید. بعد از تبدیل صوت به ویژگی‌های آگاهی‌بخش، ساخت و آموزش مدل یادگیری عمیق تا حد زیادی تسهیل می‌شود.

در جمع‌بندی مطلب می‌توانم بگویم ساخت یک مدل دسته­بندی برای تشخیص عواطف صوتی تجربه‌ای چالش‌برانگیز اما آموزنده بود. در آینده‌ای نزدیک احتمالاً به این پروژه برخواهیم گشت و آن را گسترش می‌دهیم. از برخی عواملی که شاید به آن اضافه کنیم می‌توانم به این موارد اشاره کرد: آزمایش مدل روی ورودی‌های بیشتر، سازگار کردن مدل با عواطف بیشتر و پیاده‌سازی مدل برای تشخیص عاطفه در فضای ابری به صورت لحظه‌ای.

میانگین امتیاز / 5. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.