جنبه اثباتی
اخبار

موضوع نشست هوش مصنوعی و دین: فراتر از جنبه اثباتی

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  به گزارش تحریریه هوشیو و به نقل از خبرگزاری حوزه، چهارمین نشست «هوش مصنوعی و دین» با حضور سخنران این نشست، دکتر جیمز مکگراث از دانشگاه باتلر آمریکا برگزار شد. اگرچه موضوع این نشست هوش مصنوعی و الهیات بود، اما دکتر مکگراث کوشید تا از این موضوع فراتر رفته و مباحث روز را که با توسعه عمیق هوش مصنوعی ایجاد شده، به مرکز گفتگوها هدایت کند. مکگراث اذعان داشت که برای صحبت درباره هوش مصنوعی و دین، باید از جنبه اثباتی فراتر رفت. وی در این نشست به طور کامل صحبت از جنبه اثباتی برای خداباوری اصول اخلاقی و نیز نسبت‌شناسی آن با هوش مصنوعی را کنار گذاشت. اما در ادامه پیشنهاد داد که روی موضوعاتی نظیر اصول مشترک اخلاقی که میان همه ادیان مورد اتفاق است گفتگو شود.

  جنبه اثباتی

  بحث در سه سطح

  به نظر ایشان موضوع هوش مصنوعی و خداباوری یا دین، در سه سطح قابل بحث و گفتگو خواهد بود. نخست در سطح تحلیل نسبت بین علم و دین. در این سطح می‌کوشیم تا گزاره‌های بدیهی علمی و گزاره‌های هنجاری یا اثباتی دینی را با یکدیگر مقایسه کنیم. اما در سطح دیگری تلاش می‌کنیم تا ارتباط مباحث دینی را با موضوعات تخیلی و پیشاعلمی به بحث بگذاریم. در این سطح از بررسی تطبیقی، درمی‌یابیم که علم سیال و متغیر است، اما دین گزاره‌های ثابت دارد و بیشتر در حوزه اخلاق ورود کرده است.

  بنابراین از نظر مکگراث در نسبت‌شناسی الهیات و هوش مصنوعی، باید از اخلاق و هوش مصنوعی صحبت کرد. او در سطح سوم از آینده‌پژوهی اخلاق و هوش مصنوعی صحبت می‌کند. آینده‌پژوهی نزدیک که ناظر بر تحلیل اخلاقی رخدادهایی است که در آینده نزدیک به وقوع می‌پیوندند. همچنین، آینده‌پژوهی دور که در آینده‌ای دورتر و چشم‌اندازی وسیع‌تر رخ می‌دهد.

  ایشان به طور خاص به اخلاق ربات‌ها اشاره می‌کند و به الزامات اخلاقی آن‌ها در آینده نزدیک. آینده‌ای که در آن ربات‌ها با انسان هم‌نشین هستند. به طور مثال از جمله موضوعاتی که در این حوزه طرح شده و جدید نیز است، الگوریتم‌های گوگل هستند که این سؤال را ایجاد می‌کنند که آیا این ربات‌ها بدون تعصب، نتایج جستجوی کاربران را نمایش می‌دهند.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۲ میانگین: ۲.۵]

  با یادگیری بدون نظارت برای سفر به پاریس برنامه‌ریزی کنید

  مقاله قبلی

  افق‌گشایی مسیرهای جدید برای تبلیغ دین به کمک هوش مصنوعی

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.