متخصصین
اخبار

متخصصین هوش مصنوعی کشورمان بر تبدیل این عرصه به یک صنعت پویا تأکید دارند

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  به گزارش تحریریه هوشیو و به نقل از خبرگزاری ایمنا، متخصصین هوش مصنوعی کشورمان بر این عقیده هستند که این حوزه، به‌تنهایی و به‌زودی به یک صنعت تبدیل پویا خواهد شد و می‌تواند سایر صنایع و رشته‌ها را نیز تحت‌تأثیر پیشرفت‌های خود قرار دهد.

  در همین رابطه خبرنگار این خبرگزاری با حامد شهبازی، دکترای هوش مصنوعی و رباتیک به گفتگو پرداخته تا در این زمینه چشم‌انداز روشن‌تری به دست آورد. شهبازی بر این عقیده است که هوش مصنوعی با پیشرفت‌های چشم‌گیری که در چند سال اخیر داشته می‌تواند به یک صنعت بی‌رقیب تبدیل شود. براین‌اساس کشورمان نیز باید بتواند در این زمینه باقدرت وارد شده و برای کسب جایگاه مطلوب برنامه‌ریزی کند.

  به نظر شهبازی هوش مصنوعی در حال حاضر توانسته است با رشته‌های گوناگونی پیوند برقرار کند، به رشد صنایع منجر شود و بسیاری از فرایندهای زندگی را هوشمندسازی کند. با این احتساب می‌توان انتظار داشت که هوش مصنوعی در آینده جزو سه رشته اصلی علم مهندسی محسوب شود. ایشان برای نمونه به یکی از شاخه‌های هوش مصنوعی اشاره داشت که می‌تواند با پردازش بسیار سریع و انجام محاسبات در کمترین زمان ممکن و به‌صورت Real Time به مدل‌سازی‌های منطقی، مطابق با واقع و حل بسیاری از مسائل محاسباتی بپردازد. یکی از مثال‌های مهم در این زمینه طراحی سیستم‌های خبره است که برای ساخت آن از دانش منطق نمادین استفاده می‌شود. فرایندهای این سیستم به نحوی است که محاسبات را شبیه به ذهن انسان و با سرعت بیشتری انجام می‌دهد.

  به عقیده شهبازی، زمانی که از نگاه کلی به هوش مصنوعی و تحولاتی که برای این حوزه از دانش و فناوری در حال وقوع است به‌دقت نگاه کنیم، دریافتن این موضوع که هوش مصنوعی به‌سرعت در حال تبدیل‌شدن به یک صنعت پرنفوذ است، کار دشواری نیست. این کارشناس هوش مصنوعی از دلایل و نمونه‌های متعددی در ضمن گفتگو با این خبرگزاری یاد می‌کند که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از: شتاب‌دار و تکاملی بودن روند تحولات حوزه هوش مصنوعی، مدل‌سازی‌های پیشرفته و دقیق در عرصه‌های متفاوت صنعتی، آموزشی، تحقیقاتی و مدیریتی و یا حتی تکنولوژی‌های الهام گرفته از بیولوژیک نظیر سیستم‌های شبکه عصبی مصنوعی.

  در واقع با درنظرگرفتن کلیت تحولات در حال وقوع در این عرصه است که متخصصین هوش مصنوعی کشورمان آینده آن را صنعتی قدرتمند و مستقل تعریف می‌کنند.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  آشنا ساختن شهروندان ایرانی با هوش مصنوعی در رادیو

  مقاله قبلی

  شرکت Data Monster برگزار می‌کند: وبینار بین‌المللی رایگان هوش مصنوعی صنعتی

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.