محصولات هوش مصنوعی در ایران
اخبارهوش مصنوعی در ایران

محصولات هوش مصنوعی در ایران بیشتر در این ۳ استان تولید می‌شوند

  0

  بر اساس آمار ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال، استان‌های تهران، اصفهان و خراسان رضوی بیشترین محصولات هوش مصنوعی در ایران را تولید کرده‌اند.
  به نقل از تسنیم، ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تهران، اصفهان و خراسان رضوی را برترین استان‌های کشور از لحاظ فناوری هوش مصنوعی عنوان کرد.
  این ستاد مسئول کاربردی کردن تکنولوژی هوش مصنوعی در ایران است. در همین راستا تاکنون ۲۲۵ شرکت دانش‌بنیان در ایران شکل گرفته که تلاش می‌کنند با اتکا توان نیروی انسانی، کاربردهای هوش مصنوعی را به بهترین شکل در استان‌ها پیاده‌سازی کنند.
  خدمات دیجیتال در صدر این کاربردها قرار گرفته و بعد از آن دستیار هوشمند است. همچنین ابزارهای ذخیره‌سازی و تجزیه و تحلیل داده‌ها، فناوری اطلاعات و فضای سایبری هم از دیگر محصولاتی هستند که توسط بهترین شرکت‌های هوش مصنوعی ایران توسعه داده شده‌اند.
  این فناوری با این که در ایران نوپا است و هنوز جای کار دارد اما به شدت مورد توجه شرکت‌ها و کارآفرینان قرار گرفته است. شرکت‌های مستقر در تهران با ۱۵۵ محصول هوش مصنوعی توانسته‌اند بیشتر سهم از بازار هوش مصنوعی در ایران را به خودشان اختصاص دهند. در رتبه بعدی شرکت‌های اصفهانی با ۱۵ محصول و شرکت‌های واقع در خراسان رضوی با ۱۲ محصول بخش‌های کوچکتری از این بازار را در اختیار گرفته‌اند.
  شایان ذکر است توسعه هوش مصنوعی در ایران از جنبه‌های متفاوتی دنبال شده است. در این بین هم مشتریان حقیقی و هم حقوقی از محصولات هوش مصنوعی در ایران که توسط شرکت‌های داخلی تولید شدند، استقبال کرده‌اند. مرکز تحقیقات هوش مصنوعی پارت به عنوان یکی از سازما‌ن‌های پیشرو در عرصه هوش مصنوعی توانسته محصولاتی مثل فراشناسا را توسعه بدهد که می‌تواند توسط نهادهای قانونی برای احراز هویت مورد استفاده قرار بگیرد. دیگر محصول این شرکت سهاب است که مجموعه‌ای از سرویس‌های هوشمند ابری است و می‌تواند برای توسعه محصولات مختلف مورد بهره‌برداری قرار گیرد.
  انتظار می‌رود در آینده نزدیک شرکت‌های بیشتری به ارائه محصولات در حوزه هوش مصنوعی روی بیاورند و بازار استفاده از فناوری‌های تشخیص چهره و تشخیص گفتار داغ‌تر شود.

   

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  کارشناسی ارشد رشته هوش مصنوعی دانشگاه اراک راه‌اندازی شد

  مقاله قبلی

  ۱۰ داستان برتر رباتیک و هوش مصنوعی سال ۲۰۲۰

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *