Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
دوره
کارگاه
وبینار
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
وبینارها، کارگاره‌ها و دوره‌ها
 مزایای هوش مصنوعی برای کسب و کارها

مزایای هوش مصنوعی برای کسب و کارها

مزایای هوش مصنوعی برای کسب و کارها و کاربردهای آن در میان مردم و کسب‌وکارها برای بهبود تجربه مشتریان روزبه‌روز افزایش می‌یابد. یکی از مطالعات انجام‌شده توسط مؤسسه تحقیقاتی گارتنیرپیش‌بینی کرده است
که ارزش بازار هوش مصنوعی تا سال ۲۰۲۲ به ۲.۹ میلیارد دلار خواهد رسید. هوش مصنوعی می‌تواند روند کسب‌وکار را تسهیل کند، زیرا  تاثیر و مزایای هوش مصنوعی رشد و نمو کسب‌وکارهای جدید کمک می‌کند. در ادامه به مواردی اشاره خواهیم کرد که هوش مصنوعی در آن‌ها به کمک کارآفرینان شتافته است.

تاثیر هوش مصنوعی در افزایش کارآیی (Increase efficiency)

برای آن‌که بتوان یک تجارت را به‌طور کارآمد مدیریت کرد و به پیش برد، باید از حداکثر منابع استفاده کرد. علاوه براین، کارآیی بالا در بلندمدت، زمان و هزینه موردنیاز برای اداره کسب‌وکار را کاهش می‌دهد. هوش مصنوعی در افزایش کارآیی عملیاتی به کارآفرینان کمک می‌کند و انقلابی در عملیات تجاری ایجاد کرده است.

برای مثال، با کمک هوش مصنوعی می‌توان یک نرم‌افزار کاربردی تبدیل گفتار به نوشتار طراحی کرد که در زمان یادداشت‌برداری از سخنرانی‌ها به کمک تیم پزشکی آمده و صدای سخنران را به متن تبدیل نماید. در واقع، با اتوماسیون مبتنی بر هوش مصنوعی سازمان‌ها می‌توانند، وظایف تکراری و زمان‌بر را ساده‌سازی کرده و به کارمندان اجازه دهند بر روی فعالیت‌های استراتژیک و ارزش افزوده‌تر تمرکز نمایند. از ورود داده‌ها تا مدیریت موجودی، هوش مصنوعی می‌تواند فرایندها را تسریع بخشد، خطای انسانی را به حداقل برساند و منجر به بهبود کارایی عملیاتی کلی می‌شود.

ai in marketing

مزایا هوش مصنوعی در افزایش بهره‌وری (Increase Productivity)

یکی از مزایای هوش مصنوعی برای کسب‌و‌کارها این است که به آنها برای دستیابی به سطوح بالاتر بهره‌وری قدرت می‌دهد. با خودکارسازی فعالیت‌های روزمره، کارمندان می‌‌توانند زمان و مهارت‌های خود را به انجام کارهای پیچیده‌تر و خلاقانه‌تر اختصاص دهند. برای مثال، با کمک هوش مصنوعی می‌توان نرم‌افزاری برای کسب‌وکارها طراحی کرد که به فرایند کنترل و مدیریت موجودی در انبارها یا تأسیسات تولیدی سرعت می‌بخشد. علاوه براین، هوش مصنوعی می‌تواند بهره‌وری سازمان‌ها در جذب مشتریان را نیز افزایش دهد. فناوری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی مانند چت‌بات‌ها و دستیاران مجازی می‌توانند به سؤالات مشتریان رسیدگی کنند، زمان پاسخگویی سریع‌تر را ممکن ‌سازند و بار کاری منابع انسانی را کاهش می‌دهند. این جنبه از تاثیر هوش مصنوعی در افزایش بهره‌وری در واقع همان استفاده بهینه از منابع و بهبود عملکرد کلی کسب‌و‌کارها است.

هوش مصنوعی و اتوماسیون فرایندها (Automation of processes)

اتوماسیون کارهای دستی، هزینه‌ها و زمان موردنیاز برای انجام کارها را کاهش داده و امکان رشد مداوم را برای کسب‌وکارها فراهم آورده است. با به‌کارگیری نرم‌افزارهای کاربردی مبتنی بر هوش مصنوعی، انتظار می‌رود که روند اتوماسیون کسب‌وکارها تسریع گردد. برای مثال، می‌توان با توسعه یک نرم‌افزار کاربردی برای کسب‌وکارها، بخشی از فرایندها را به‌صورت خودکار اجرا کرد و زمان موردنیاز برای انجام کارهای دستی را کاهش داد. الگوریتم‌های هوش مصنوعی می‌توانند حجم وسیعی از داده‌ها را تجزیه‌و‌تحلیل کرده، از آن بیاموزند و امکان تصمیم‌گیری هوشمند و گردش کار خودکار را فراهم آورند. هوش مصنوعی و اتوماسیون فرایندها در جنبه‌های مختلفی مانند مدیریت زنجیره تامین خودکار، پردازش صورتحساب یا تعاملات خدمات مشتری می‌تواند، فرایندهای یکپارچه و عاری از خطا را تسهیل نماید و کارایی عملیاتی و صرفه‌جویی در هزینه‌ها را افزایش ‌دهد.

ai در بازار کار

هوش مصنوعی و بهبود تجربه مشتریان (Customer experience)

از دیگر مزایای هوش مصنوعی برای کسب‌و‌کارها، می‌توان به بهبود تجربه مشتریان اشاره کرد. زمانی که از هوش مصنوعی و بهبود تجربه مشتریان سخن می‌گوییم، منظور ارائه خدمات و پشتیبانی از آنها در هر زمانی است که به کمک نیاز دارند. البته، کمتر کسب‌و‌کاری است که با استفاده از نیروی انسانی خود بتواند به‌صورت شبانه‌روزی به مشتریان خدمات ارائه دهد. زیرا راه‌اندازی بخش پشتیبانی و حمایت از مشتری و استخدام نیروهای شیفتی برای انجام این کار می‌تواند، هزینه هنگفتی برای سازمان‌ها به همراه داشته باشد، به ویژه اگر کسب‌وکاری به‌تازگی راه‌اندازی شده باشد. در این راستا، چت‌بات‌ها می‌توانند توانایی‌های کارمندان را تقویت کرده و تجربه مشتری را بهبود بخشند. برای مثال، می‌توان با استفاده از ربات‌های پاسخ‌گو، خدمات بهتری به مشتریان ارائه کرد. نرم‌افزارها و الگوریتم‌های هوش مصنوعی قادرند در زمان‌هایی که نیروی کار انسانی در محل کار حضور ندارد، سؤالات پرتکرار مشتریان و مراجعین را پاسخ دهند و به برخی امور رسیدگی نمایند. الگوریتم‌های هوش مصنوعی به کسب‌وکارها امکان تجزیه‌و‌تحلیل داده‌ها و اولویت‌های مشتری را می‌دهند و ضمن آنکه برگزاری کمپین‌های بازاریابی شخصی‌سازی شده، توصیه‌های محصول متناسب و رضایت و وفاداری مشتری را نیز بهبود می‌بخشند.

تاثیر هوش مصنوعی برای کاهش خطا (Probability of error)

خطاهای انسانی ممکن است هر کسب‌وکاری را متحمل هزینه‌های هنگفت نماید و پیامدهای قابل‌توجهی در عملیات تجاری داشته باشد، اما با استفاده از هوش مصنوعی برای کاهش خطا می‌توان احتمال رخ دادن این خطاهای انسانی را کاهش داد. با کمک هوش مصنوعی می‌توان یک نرم‌افزار کاربردی طراحی کرد که این خطاها را کاهش داده و دقت انجام امور اداری، وارد کردن اطلاعات و بررسی اسناد و مدارک را افزایش دهد. با کمک الگوریتم‌های یادگیری ماشین، هوش مصنوعی می‌تواند الگوها را شناسایی کرده، نتایج را پیش‌بینی کند و ناهنجاری‌ها را شناسایی نماید و به این ترتیب، احتمال وقوع خطا را در تصمیم‌گیری‌های حیاتی و تجزیه‌و‌تحلیل داده‌ها کاهش دهد.

مزایای هوش مصنوعی برای کسب و کارها

تاثیر هوش مصنوعی بر خلاقیت (Creativity)

چنانچه کسب‌وکاری نخواهد از دنیای تجارت حذف گردد، باید خلاقیت داشته باشد. برخلاف تصور رایج، هوش مصنوعی نه‌تنها وظایف را خودکار می‌سازد، بلکه می‌تواند زمینه‌ساز بروز خلاقیت نیز باشد. از مزایای هوش مصنوعی برای کسب‌و‌کارها این است که با بر عهده گرفتن وظایف تکراری و پیش پا افتاده، زمان کارمندان را آزاد می‌کند و به آنها اجازه می‌دهد، بر نوآوری و حل خلاقانه مشکلات تمرکز نمایند. ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی می‌توانند توصیه‌هایی مبتنی بر داده ارائه دهند و حتی به تولید ایده‌های جدید کمک کنند و به این ترتیب خلاقیت انسان را تقویت کرده و مرزهای نوآوری را در سازمان‌ها به پیش ببرند. براین اساس می‌توان گفت، تأثیر هوش مصنوعی بر خلاقیت در محیط‌های کسب‌و‌کاری بسیار مهم است.

هوش مصنوعی برای بهبود بازگشت سرمایه (return on investment)

نقشی حیاتی هوش مصنوعی برای بهبود بازگشت سرمایه برای کسب‌و‌کارها غیر قابل انکار است. سرمایه‌گذاری‌های هوش مصنوعی می‌تواند بازده قابل‌توجهی برای کسب‌و‌کارها داشته باشد. با بهینه‌سازی فرایندها، بهبود بهره‌وری، افزایش تجربه مشتری و کاهش خطاها، هوش مصنوعی به بازده کلی سرمایه (ROI) کمک می‌کند. بینش‌های حاصل از تجزیه‌و‌تحلیل مبتنی بر هوش مصنوعی، کسب‌وکارها را قادر می‌سازد تا تصمیمات مبتنی بر داده اتخاذ کنند، جریان‌های درآمدی جدید را شناسایی نمایند و تخصیص منابع را بهینه کنند، که در نهایت منجر به افزایش سودآوری و رشد آن کسب‌وکار می‌شود.

هوش مصنوعی در بازاریابی (Marketing)

هوش مصنوعی در بازاریابی چشم‌انداز آن را تغییر داده و به کسب‌وکارها برای ارائه تجربیات شخصی و کمپین‌های هدفمند قدرت می‌دهد. با تجزیه‌و‌تحلیل مبتنی بر هوش مصنوعی، سازمان‌ها می‌توانند حجم وسیعی از داده‌ها را تجزیه‌و‌تحلیل نمایند، الگوهای رفتاری مشتری را شناسایی کنند و تصمیمات مبتنی بر داده اتخاذ نمایند. الگوریتم‌های هوش مصنوعی بازاریابان را قادر می‌سازد تا محتوا را بهینه‌سازی کنند، تقسیم‌بندی مشتری را تقویت نمایند و توصیه‌ها را شخصی‌سازی کنند، که این امر در نهایت منجر به بهبود بازگشت سرمایه، افزایش نرخ تبدیل‌ها، بهبود بازاریابی و تعامل قوی‌تر با مشتری می‌شود.

افزایش فروش با هوش مصنوعی (Sales)

افزایش فروش با هوش مصنوعی، از دیگر مزایای هوش مصنوعی برای کسب‌و‌کارها است که با خودکارسازی فرایندها، بهبود تعاملات مشتری و بهینه‎سازی درآمدزایی، فروش را متحول می‌سازند. چت‌بات‌ها و دستیاران مجازی، پشتیبانی شخصی، رسیدگی به سوالات معمول و کمک به مشتریان در طول فرایند خرید را ارائه می‌دهند. به‌منظور افزایش فروش بیشتر، الگوریتم‌های هوش مصنوعی داده‌های مشتریان را برای پیش‌بینی اولویت‌ها، بهینه‌سازی استراتژی‌های قیمت‌گذاری و شناسایی فرصت‌های فروش متقابل و افزایش فروش، تجزیه‌و‎تحلیل می‌کنند که منجر به افزایش کارایی فروش، افزایش رضایت‌مندی مشتری و رشد درآمد می‌شود.

تحقیق‌وتوسعه با هوش مصنوعی (Research and Development (R&D))

تحقیق‌وتوسعه با هوش مصنوعی علاوه بر تغییر فرایندها، نوآوری را تسریع می‌بخشد و توسعه محصول را به پیش می‌برد. با الگوریتم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، سازمان‌ها می‌توانند حجم عظیمی از داده‌ها را تجزیه‌و‌تحلیل کنند، روندها را شناسایی نمایند و بینش‌های عملی در این زمینه به دست آورند. هوش مصنوعی به مدل‌سازی، شبیه‌سازی و آزمایش پیش‌بینی کمک می‌کند و امکان تصمیم‌گیری سریع‌تر و دقیق‌تر را برای سازمان‌ها فراهم می‌آورد. با استفاده از قابلیت‌های هوش مصنوعی، کسب‌وکارها می‌توانند زمان ورود به بازار را کاهش دهند، کیفیت محصول را افزایش دهند و فرهنگ نوآوری را تقویت نمایند که تمامی این‌ها منجر به مزیت‌های رقابتی برایشان می‌گردد.

عملیات‌ فناوری اطلاعات با هوش مصنوعی (IT Operation)

عملیات فناوری اطلاعات با هوش مصنوعی در حال تغییر شکل است و سازمان‌ها را قادر می‌سازد وظایف‌شان را خودکار سازند، عملکرد سیستم‌هایشان را بهبود بخشند و امنیت سایبری را افزایش دهند. ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی، بر زیرساخت‌های شبکه نظارت دارند، ناهنجاری‌ها را شناسایی می‌کنند، مشکلات احتمالی را پیش‌بینی می‌نمایند، تعمیر و نگهداری پیشگیرانه را تسهیل می‌کنند و زمان خرابی را به حداقل می‌رسانند. با اتوماسیون مبتنی بر هوش مصنوعی، وظایف معمول را می‌توان ساده‌تر کرده و زمان متخصصان فناوری اطلاعات را آزاد کرد تا بر روی ابتکارات استراتژیک، بهینه‌سازی عملیات و اطمینان از زیرساخت‌های قوی IT تمرکز نمایند.

هوش مصنوعی در منابع انسانی (Human Resources)

وقتی در میان مزایای هوش مصنوعی برای کسب‌و‌کارها جستجو می‌کنیم در می‌یابیم که هوش مصنوعی در منابع انسانی می‌تواند شیوه‌های کاری این واحد را تغییر ‌دهد، فرایندها را برای آنها ساده‌سازی نماید و تجربیات کارکنان را در این زمینه افزایش دهد. چت‌بات‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، به سوالات کارکنان رسیدگی می‌کنند، آنها را در ورود به سیستم یاری می‌رسانند و توصیه‌های یادگیری شخصی‌سازی‌شده‌ای را به آنها ارائه می‌دهند. الگوریتم‌های هوش مصنوعی داده‌های کارکنان را برای پیش‌بینی فرسایشی شدن کار، شناسایی شکاف‌های مهارتی و بهینه‌سازی مدیریت استعدادها، تجزیه‌و‌تحلیل می‌کنند. با استفاده از هوش مصنوعی، بخش‌های منابع انسانی می‌توانند مشارکت کارکنان را افزایش دهند، برنامه‌ریزی نیروی کار را بهینه کنند و محیط کاری کارآمدتر و فراگیرتری ایجاد نمایند.

کاربرد هوش مصنوعی در مراکز تماس (Contact Centers)

هوش مصنوعی در مراکز تماس به طرز قابل‎توجهی تاثیرگذار بوده و خدمات و پشتیبانی بهتری را برای مشتریان ارائه می‌دهد. چت‌بات‌های مجهز به هوش مصنوعی و نمایندگان مجازی، به سوالات مشتریان پاسخ‌های سریع و دقیقی ارائه می‌دهند. پردازش زبان طبیعی و تجزیه‌و‌تحلیل احساسات، امکان تعاملات همدلانه و آگاهانه از زمینه گفتگو را فراهم می‌آورد و رضایت مشتری را افزایش می‌دهد. تجزیه‌و‌تحلیل مبتنی بر هوش مصنوعی، بینشی در مورد احساسات مشتری ارائه می‌دهد و برای کسب‌وکارها این امکان را فراهم می‌آورد تا پیشنهادات خود را اصلاح کنند و تجربیات استثنایی به مشتری ارائه دهند.

مزایا هوش مصنوعی در تعمیر و نگهداری ساختمان (Building Maintenance)

هوش مصنوعی با داشتن قابلیت‌های بسیار در تعمیر و نگهداری پیش‌بینی‌شده و بهینه‌سازی مصرف انرژی، انقلابی در تعمیر و نگهداری ساختمان ایجاد کرده است. حسگرها و تجزیه‌و‌تحلیل‌های مجهز به هوش مصنوعی ناهنجاری‌ها را تشخیص می‌دهند، خرابی تجهیزات را پیش‌بینی می‌کنند و تعمیر و نگهداری پیشگیرانه را تسهیل می‌سازند و به این ترتیب زمان خرابی و هزینه‌های تعمیر و نگهداری را کاهش می‌دهند. الگوریتم‌های هوش مصنوعی مصرف انرژی را بهینه می‌کنند، پایداری و کارایی عملیاتی را در مدیریت ساختمان بهبود می‌بخشند. یکی از مزایای هوش مصنوعی در تعمیر و نگهداری ساختمان برای دست‌اندرکاران این حوزه کاهش قابل‌توجه هزینه‌ها است.

تاثیر هوش مصنوعی در ساخت و تولید (Manufacturing)

مزایای هوش مصنوعی برای کسب‌و‌کارها در حوزه ساخت و تولید آن است که فناوری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی قادرند کارایی، بهره‌وری و کنترل کیفیت را به نحو قابل‌توجهی در این حوزه افزایش ‌دهند. ربات‌های مجهز به هوش مصنوعی و سیستم‌های خودکار، فرایندهای تولید را ساده می‌سازند، خطاها را کاهش می‌دهند و توان عملیاتی را بهبود می‌بخشند. الگوریتم‌های یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی در ساخت و تولید، در حال انجام کار‌های باورنکردنی در تجزیه‌و‌تحلیل حجم وسیعی از داده‌های حسگرها و ماشین‌آلات هستند. با انجام این کار، بهینه‌سازی تولید اکنون قابل دستیابی شده، نیازهای تعمیر و نگهداری را می‌توان پیش‌بینی کرد، ناهنجاری‌ها را به سرعت شناسایی نمود و تصمیمات به موقعی اتخاذ کرد.

کاربرد هوش مصنوعی در حوزه حسابداری و امور مالی (Accounting and Finance)

 هوش مصنوعی با خودکار‌سازی فرایندهای دستی و افزایش دقت، عملکردهای حسابداری و مالی را بهبود می‌بخشد. نرم‌افزار مجهز به هوش مصنوعی، ورود داده‌ها را خودکار می‌کند، حساب‌ها را تطبیق می‌دهد و گزارش‌های مالی بلادرنگی ایجاد می‌نماید. الگوریتم‌های یادگیری ماشینی ناهنجاری‌ها را شناسایی کرده، تقلبات را تشخیص می‌دهند و بینش‌های ارزشمندی را برای تصمیم‌گیری‌های مالی ارائه می‌دهند. با استفاده از هوش مصنوعی در حسابداری و امور مالی، سازمان‌ها کارایی، انطباق و شفافیت مالی خود را بهبود می‌بخشند.

مزایا هوش مصنوعی در بهبود تجربه مشتری (Customer Experience)

هوش مصنوعی در بهبود تجربه مشتری نقش مهمی ایفا می‌کند. شخصی‌سازی مبتنی بر هوش مصنوعی، به کسب‌وکارها این امکان را می‌دهد تا پیشنهادات خود را بر اساس اولویت‌های فردی، ارائه توصیه‌های سفارشی‌شده و کمپین‌های بازاریابی هدفمند تنظیم نمایند. تجزیه‌و‌تحلیل احساسات مبتنی بر هوش مصنوعی و چت‌بات‌ها، امکان پشتیبانی سریع و شخصی‌سازی‌شده مشتری را فراهم می‌آورند و رضایت مشتری را تضمین می‌کنند. با استفاده از هوش مصنوعی، سازمان‌ها می‌توانند تجربیات بی‌نظیر، شخصی و استثنایی مشتری را ارائه دهند، وفاداری مشتریان خود را تقویت کرده و موفقیت کسب‌وکارشان را افزایش دهند.

میانگین امتیاز / 5. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.