40 گام به سوی آینده‌ای هوشمند - مجموعه وبینارهای رایگان در حوزه هوش مصنوعی
Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
تیتر یک
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
دوره
کارگاه
وبینار
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
وبینارها، کارگاره‌ها و دوره‌ها
 هوش مصنوعی با این ابزار تشخیص درد به کمک پرستاران می‌آید

هوش مصنوعی با این ابزار تشخیص درد به کمک پرستاران می‌آید

در حال حاضر در علوم پزشکی از روش‌های حدودی و ذهنی برای تخمین و ارزیابی میزان درد بیمار استفاده می‌شود. در این روش‌ها معمولا از مقیاس آنالوگ بصری (VAS) و ابزار مشاهده درد CPOT)) کمک می‌گیرند تا پزشک با بررسی حالت چهره، حرکت بدن، تنش‌های عضلانی و گزارشات خود بیمار بتواند میزان درد را تخمین بزند؛ اما تحول جدیدی در راه است!

AI در خدمت پزشکی

به گزارش هوشیو در نشست ANESTHESIOLOGY 2023  یافته‌هایی ارائه شد که نشان می‌دهند هوش مصنوعی می‌تواند برای تخمین میزان درد بیماران توسعه پیدا کند. سیستم تشخیص درد خودکار از دو شکل هوش مصنوعی یعنی بینایی کامپیوتری و یادگیری عمیق کمک می‌گیرد تا بتواند با تحلیل داده‌ها میزان درد بیمار را تخمین بزند.

محققان هوش مصنوعی برای این کار 143293 تصویر مختلف از صورت 69 بیمار را در زمان تحمل درد و حالت عادی ثبت کرده‌اند. سپس با ارائه تصاویر خام به هوش مصنوعی و ثبت این که آیا آن تصویر  خاص نشان دهنده درد است یا خیر به این سیستم تشخیص وضعیت درد را آموزش داده‌اند تا بتواند الگوها را بازشناسی کند. این مدل هوش مصنوعی برای تشخیص درد بیشتر روی نواحی خاصی از صورت مثل ابروها، لب‌ها و بینی تمرکز می‌کند و از طریق آن‌ها به ارزیابی میزان درد می‌پردازد.

سیستم تشخیص درد خودکار با هوش مصنوعی در راستی‌آزمایی خود عملکرد موفقیت‌آمیزی داشت. طبق پژوهش‌ها این سیستم تا 66 درصد با سیستم ارزیابی درد VAS و تا 88 درصد با سیستم CPOT هماهنگ است و این میزان قابل قبولی برای یک ابزار جانبی به حساب می‌آید.

فایده وهدف

ابزار‌های ارزیابی دردی که اکنون مورد استفاده قرار می‌گیرند، دقت بالایی ندارند و ممکن است تحت تاثیر سوگیری‌های نژادی و فرهنگی قرار گیرند. این موضوع مشکلات عظیمی در مراقبت‌های پزشکی به‌ویژه پس از عمل‌های جراحی سنگین ایجاد می‌کند. وجود یک مدل هوش مصنوعی که بتواند بی‌طرفانه و بدون این که تحت تاثیر هیجانات لحظه‌ای قرار بگیرد، میزان درد را بسنجد، می‌تواند تا حد زیادی در موارد اورژانسی کمک‌کننده باشد. علاوه بر این تشخیص زودهنگام درد اهمیت ویژه‌ای دارد؛ زیرا در عدم ایجاد درد‌های مزمن و طولانی‌مدت و بروز اضطراب و افسردگی پس از بیماری موثر است.

اگر این یافته‌ها تایید شوند، این فناوری جدید می‌تواند در مراقبت از بیماران به‌عنوان دستیاری برای پزشکان عمل کند. برای مثال از این مدل می‌توان در اتاق‌های ریکاوری پس از جراحی استفاده کرد تا میزان درد بیمار حتی زمانی که بی‌هوش است، ارزیابی شود و در صورت لزوم اقدامات لازم توسط تیم پزشکی انجام شود. این موضوع با سبک‎‌تر کردن وظایف پزشکان و پرستاران، به ارتقای سطح خدمات پزشکی کمک می‌کند و در حفظ ملاحظات حریم شخصی بیمار نیز موثر است.

جمع‌بندی

در نشست سال 2023 در ایالت سانفرانسیسکو آمریکا، یافته‌هایی منتشر شد که نشان می‌دهد هوش مصنوعی به زودی می‌تواند میزان درد بیماران را قبل، حین و پس از جراحی ارزیابی کند و به عنوان دستیاری برای پزشکان و پرستان در بیمارستان‌ها مورد استفاده قرار گیرد. در توسعه این سیستم از دو نوع هوش مصنوعی استفاده شده است و هدف غایی از طراحی آن کمک به مراقبت های پزشکی از بیماران است.

بنر اخبار هوش مصنوعی

فایده و هدف

میانگین امتیاز / 5. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.