40 گام به سوی آینده‌ای هوشمند - مجموعه وبینارهای رایگان در حوزه هوش مصنوعی
Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
تیتر یک
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
دوره
کارگاه
وبینار
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
وبینارها، کارگاره‌ها و دوره‌ها
 هوش مصنوعی به کمک هواشناسان می‌آید

هوش مصنوعی به کمک هواشناسان می‌آید

پیش‌بینی آب و هوا که اکنون به‌کمک ابررایانه‌های غول‌پیکر و شبیه‌سازی‌های طولانی‌مدت انجام می‌شود، به‌زودی روند جدیدی در پیش خواهدگرفت. گوگل اخیرا اعلام کرده‌است که از یادگیری ماشینی برای پیش‌بینی آب و هوا استفاده می‌کند. این یکی از پروژه‌های آزمایشگاه تحقیقاتی هوش مصنوعی DeepMind این شرکت است. گوگل در ادامه افزود که به کمک این ابزار هوش مصنوعی قرار است برنامه پیش‌بینی آب و هوای 10 روزه را در کمتر از یک دقیقه با دقتی بی‌سابقه ارائه دهد.

هوش مصنوعی در رقابت با مدل‌های سنتی

به گزارش هوشیو، استیون ایستبروک، استاد علوم کامپیوتر و مدیر دانشکده محیط زیست دانشگاه تورنتو، طی مصاحبه ای گفت: «در سال گذشته پیشرفت فوق‌العاده‌ای حاصل شد.» ایستبروک این طور توضیح داد که: «هوش مصنوعی برای پیش‌بینی آب و هوا به همان روشی عمل می‌کند که در برنامه‌های دیگر مثل ChatGPT دارد.» او همچنین در ادامه افزود: «برنامه GraphCast گوگل از داده‌های آب و هوای چهار دهه گذشته با حجم بالا استفاده می‌کند و با تحلیل روند آب و هوا در گذشته، به سمت پیش‌بینی آن می‌رود. این موضوع تقریبا شبیه همان کاری است که ChatGPT انجام می‌دهد. این چت‌بات هم نمی‌داند دقیقا چه می‌گوید؛ اما پیش‌بینی می‌کند که احتمالا کدام کلمه با توجه به ادبیات استفاده‌شده، بعد از کلمات قبلی قرار می‌گیرد. GraphCast نیز همین شیوه را الگوبرداری می‌کند. درواقع تقلید دقیقی از ابررایانه‌ها انجام می‌دهد و نتایج را با سرعت بیشتری در اختیار کاربران قرار خواهدداد.» طبق تحلیل‌‌های ایستبروک این پروژه می‌تواند با سرعت زیادی به نتیجه برسد. او خاطر نشان کرد که پتانسیل هوش مصنوعی تا حدی بالا است که می‌تواند سیستم‌های آب و هوایی اصلی را زودتر از ابررایانه‌ها تشخیص دهد. مثلا در یک بررسی آزمایشی، GraphCast توانست نه روز قبل طوفان لی به نوا اسکوشیا را پیش‌بینی کند که این شش روز قبل از پیش‌بینی مدل‌های سنتی بود.

این ابزار هوش مصنوعی می‌تواند تمام الگوهایی را که در سیستم سنتی پیش‌بینی آب و هوا استفاده می‌شود، بیاموزد و از آن‌ها با دقت بسیار بالایی استفاده نماید. طبق پیش‌بینی‌های ایستبروک به‌‎زودی سیستم‌های سنتی نیز از این ابزار هوش مصنوعی بهره خواهندبرد و این تحول عظیمی در پیشرفت این حوزه ایجاد خواهدکرد.

آنتونی فارنل، کارشناس هواشناسی گلوبال نیوز، در واکنش به این موضوع گفت که از پتانسیل هوش مصنوعی در پیش‌بینی آب و هوا هیجان زده‌است و شنیده‌است که این مدل می‌تواند مدل‌های عددی معمولی را شکست دهد. با این حال او نگران جایگزینی متخصصان هواشناسی با یک ربات نیست؛ زیرا به گفته او، همیشه به فردی نیاز است که به مردم توضیح دهد چه اتفاقی قرار است بیفتد.

جمع‌بندی

هوش مصنوعی در حوزه پیش‌بینی آب و هوا پیشرفت‌های زیادی داشته‌است و به‌زودی قرار است که به کمک هواشناسان بشتابد. این ابزار هوش مصنوعی از تکنیک یادگیری ماشینی استفاده می‌کند و با بررسی و تحلیل داده‌های هواشناسی در چهار دهه گذشته، پیش‌بینی دقیقی از وضعیت آن ارائه می‌دهد که دقت بالاتری نسبت به مدل‌های سنتی دارد. این ابزار همچنین با سرعت تحلیل بالای خود به سیستم‌های مدیریت بحران کمک می‌کند تا با تخلیه به‌موقع مناطق در خطر، از آسیب‌های مالی و جانی جبران‌ناپذیر پدیده‌های طبیعی مثل طوفان جلوگیری نمایند.

بنر اخبار هوش مصنوعی

میانگین امتیاز / 5. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.