هوش مصنوعی در منابع انسانی
کاربردهای هوش مصنوعی

کاربرد هوش مصنوعی در مدیریت منابع انسانی

  2
  زمان مطالعه: ۵ دقیقه

  هوش مصنوعی در حال نزدیک‌تر کردن انسان‌ها و ماشین‌‌ها به یکدیگر است؛ هیجان‌انگیز است. پس از ورود هوش مصنوعی به بسیاری از حوزه‌های دیگر، هم‌اکنون تأثیرات هوش مصنوعی در مدیریت منابع انسانی نیز احساس می‌شود. هوش مصنوعی در این زمینه برای خودکارسازی فرایندهای تجاری، افزایش کارایی و کاهش سوگیری مورداستفاده قرار می‌گیرد. در حقیقت، آخرین پیش‌بینی مک کینزی در مورد تأثیر هوش مصنوعی بر اقتصاد جهانی این است که تا سال ۲۰۳۰ هوش مصنوعی باعث ایجاد ۱۳ تریلیون دلار فعالیت اقتصادی در سراسر جهان می‌شود.

  اما کماکان جای پیشرفت وجود دارد و مدیران ارشد به دنبال هوش مصنوعی هستند. یک نظرسنجی جدید که از طرف پرایس واترهاوس کوپر انجام‌شده نشان می‌دهد که ۷۲٪ از مدیران معتقدند هوش مصنوعی در آینده‌ی نزدیک مزایای قابل‌توجهی در کسب‌وکار و تجارت ایجاد خواهد کرد. در نظرسنجی دیگری از ۶۶ درصد از مدیران عامل IBM معتقدند که هوش مصنوعی می‌تواند ارزش چشم‌گیری برای منابع انسانی به وجود آورد و برخی از آن‌ها در حال بررسی این فرصت‌ها هستند. به‌عنوان ‌مثال اوبر با استفاده از کامیونی که توسط هوش مصنوعی کنترل می‌شد توانست اولین محموله بار در جهان را به مقصد برساند.

  هوش مصنوعی در منابع انسانی

  وضعیت هوش مصنوعی در مدیریت منابع انسانی

  هوش مصنوعی به‌عنوان یک ابزار

  ادغام هوش مصنوعی در مباحث و ابزارهای حرفه‌ای منابع انسانی جای تعجب ندارد. با استفاده از دستیار صوتی اپل یا اکو آمازون، مردم در زندگی روزمره از هوش مصنوعی در خانه‌های خود استفاده می‌کنند. بنابراین منطقی است که هوش مصنوعی آن را به محیط کار تبدیل کرده است. در بیشتر محیط‌های حرفه‌ای، هوش مصنوعی برای انجام کارهای پیش‌پا افتاده مانند پاسخ دادن به سؤالات مربوط به آب‌وهوا یا روشن کردن چراغ‌ها مورداستقاده قرار نمی‌گیرد. بلکه از هوش مصنوعی کاربردهای بیشتری انتظار می‌رود.

  کاهش سوگیری انسانی

  انسان‌ها ذاتاً دارای سوگیری هستند. حتی وقتی هم تلاش می‌کنند تا این ویژگی را در تصمیم‎های خود دخالت ندهند، برخی از  متخصصان منابع انسانی ممکن است ناخودآگاه به سمت یک مصاحبه شونده خاص متمایل شوند؛ به‌عنوان‌مثال، شخصی که بیشتر شبیه استخدام‌کننده است. سوگیری  بالقوه دیگر، در مورد زبان است. تداعی کلمات ناخودآگاه در افراد می‌تواند یک ترجیح خاص را نشان دهد.

  اکنون، به لطف هوش مصنوعی الگوریتم‌ها می‌توانند برای کمک به کارفرمایان در شناسایی و حذف این سوگیری‌ها طراحی شوند. این به معنای استخدام بهتر و جذب گروه متنوع‌تری از کاندیداها است.

  همین الگوریتم‌ها همچنین می‌توانند نامزدهایی را پیدا کنند که ممکن است به دلیل سوگیری انسانی کنار گذاشته ‌شده باشند. هوش مصنوعی به مدیران این امکان را می‌دهد تا فراتر از احساس و غریزه خود عمل کنند و به ارزیابی‌های مبتنی بر داده اعتماد کنند.

  خودکارسازی هوش مصنوعی

  هوش مصنوعی در مدیریت منابع انسانی برای خودکار کردن کارهای تکراری و کم‌ارزش در نظر گرفته می‌شود، درنتیجه تمرکز روی کارهای استراتژیک بیشتر می‌شود. ابزارهای هوش مصنوعی وظایف مشترک منابع انسانی مانند مدیریت مزایا یا رسیدگی به سؤالات یا درخواست‌های معمول را خودکار می‌کنند.

  جذب نیرو از طریق هوش مصنوعی

  متقاضیان کار انتظار تجربه‌های مرسوم را دارند. زمانی که آن‌ها برای کار جدید متقاضی می‌شوند، مزایای مناسب را انتخاب می‌کنند یا به جستجوی فرصت‌های بیشتر می‌پردازند. از طریق هوش مصنوعی این موارد متناسب با نیازهای منحصربه‌فرد آن‌ها طراحی می‌شوند.

  شرکت‌ها “استخدام‌کنندگان هوش مصنوعی” را برای خودکار کردن مصاحبه‌های زمان‌بندی شده، ارائه بازخورد مداوم به نامزدها و پاسخ به سؤالات آن‌ها به‌صورت برخط، پیاده‌سازی کرده‌اند. این موضوع به افراد استخدام‌کننده اجازه می‌دهد تا زمان بیشتری را برای بررسی کاندیداها صرف کنند.

  نگه‌داشت نیروی انسانی

  برخی از شرکت‌ها از سیستم‌عامل‌های هوش مصنوعی برای یافتن کارمندانی که ممکن است تمایل به استعفا داشته باشند استفاده می‌کنند. این سیستم‌عامل‌ها فعالیت‌های رایانه‌ای کارمندان، ایمیل‌ها، مرورگر اینترنت و موارد دیگر را ردیابی می‌کنند و آن را ذخیره می‌کنند. سپس هوش مصنوعی داده‌ها را تجزیه‌وتحلیل می‌کند تا به معیاری از الگوی فعالیت طبیعی در سازمان دست یابد. بر اساس این دانش، افراد بی‌انگیزه در سازمان مشخص می‌شوند و به کارفرما اطلاع داده می‌شود. هوش مصنوعی همچنین برای تشخیص تغییرات در تغییر رفتار کلی کارکنان مورداستفاده قرار می‌گیرد تا پیش‌بینی شود چه زمانی کارکنان در حال فکر کردن به ترک کار هستند.

  هوش مصنوعی منابع انسانی را به سمت انسانی‌تر شدن می‌برد

  برای هر متخصص منابع انسانی در برهه‌ای از کار خود این سال مطرح می‌شود: چگونه منابع انسانی می‌توانند انسانی‌تر شوند؟ حداقل یک شرکت معتقد است که جوابی برای این سؤال دارد. شرکت کانادایی Best Buy  می‌گوید این کار با استفاده بیشتر از هوش مصنوعی و ماشین‌ها ممکن می‌شود. کریس تیلور مدیر ارشد منابع انسانی Best Buy معتقد است به‌کارگیری هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی در مدیریت سرمایه انسانی یک سرمایه‌گذاری الزامی در آینده است.

  حال سؤال این است چرا ماشین‌های بیشتری برای انسانی‌تر کردن منابع انسانی لازم است؟

  به این دلیل که خودکارسازی وظایف از طریق فناوری هوش مصنوعی این امکان را فراهم می‌کند تا متخصصان منابع انسانی وقت بیشتری داشته باشند تا بر جنبه‌های دیگری  از توانایی‌های منحصربه‌فرد انسان مانند تفکر انتقادی، خلاقیت و همدلی متمرکز شوند. هم‌زمان که آن‌ها با ویژگی‌های انسانی بیشتری درگیر هستند، فناوری نیز می‌تواند از عهده کارهای پیش‌پا افتاده برآید.

  با تمام این گفته‌ها، از بسیاری جهات هوش مصنوعی کماکان در حال رشد و یادگیری است.

  این جمله به چه معناست؟ هوش مصنوعی قادر است بر اساس کلماتی که استفاده می‌کنید، یک جستجوی مبتنی بر کوئری انجام دهد و به شما پاسخ بدهد، اما این پاسخ  وابسته به متن نیست. هرچند هوش مصنوعی در حال رفتن به این سمت است.

  به‌جای نوشتن یک پاسخ خاص برای ورودی‌های خاص … شما فقط یک پایگاه داده عظیم زبان در اطراف یک حوزه دانش خاص دارید و هوش مصنوعی می‌تواند به آن حوزه دانش وارد شود و به سؤالات کاربر پاسخ دهد. متخصصان منابع انسانی که علاقه‌مند به بکارگیری هوش مصنوعی هستند، می‌خواهند هوش مصنوعی کاری فراتر از پاسخ‌گویی صرف به سؤالات بدهد و به کاوش بپردازد. آن‌ها می‌خواهند از هوش مصنوعی به‌عنوان یک بستر یادگیری استفاده کنند.

  اما هنوز این مرحله فرا نرسیده است. هوش مصنوعی می‌تواند به خودش یاد بدهد تا کاری را انجام دهد، اما هنوز در مرحله‌ای نیست که بتواند در مقام جایگزین انسان به‌عنوان “محرک آموزش” عمل کند. در آینده، ممکن است همچنین استفاده‌ای از هوش مصنوعی بشود، اما به سازگاری زیادی نیاز است.

  تیلور می‌گوید Best Buy Canada تا آنجا که بتواند از فناوری استفاده می‌کند. به ‌عنوان ‌مثال، این شرکت سرمایه‌گذاری در راه‌حل‌های مبتنی بر ابر را که از هوش مصنوعی، فناوری صوتی و یادگیری ماشین استفاده می‌کنند آغاز کرده است. این شرکت کانادایی امیدوار است که به‌کارگیری  این فناوری‌ها تجربه کارمندان را بهبود ببخشد.

  نتیجه‌گیری‌

  چشم‌انداز فناوری در منابع انسانی به‌گونه‌ای است که در آینده به طور گسترده‌ای تحت لوای هوش مصنوعی قرار خواهد گرفت و لازم است گروه‌های منابع انسانی راه‌هایی  شفاف برای تعادل این پیشرفت‌ها پیدا کنند. این موضوع برای اطمینان از موفقیت‌آمیز بودن فناوری هوش مصنوعی ضروری است. بدیهی است که هوش مصنوعی پاسخی برای همه مسائل مربوط به منابع انسانی ندارد. هوش مصنوعی یک ابزار است و نه بیشتر. ابزاری که حتی ممکن است عملکرد نامناسبی نیز از خود برجای بگذارد، آن‌ هم باوجود تمام داده‌های درستی که به آن داده‌شده است. حتی با این‌وجود کاربردهای هوش مصنوعی بسیار بوده و می‌تواند یک منبع ارزشمند باشد.

  انواع کاربردهای هوش مصنوعی در صنایع مختلف را در هوشیو بخوانید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  برگزاری مدرسه استارتاپی هوش مصنوعی

  مقاله قبلی

  هوش مصنوعی آمازون از صدای آمیتا باچان استفاده می‌کند

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  2 نظرات

  1. چقد خوب
   من نمیدونستم که کاربردهای هوش مصنوعی میتونه تا این اندازه گسترده باشه

   1. بله دوست عزیز
    کاربردهای هوش مصنوعی در دنیای ما بی شماره

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.