کتابخانه Pandas
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعیآموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعیپایتون و ابزارهای یادگیری عمیقداده کاوی و بیگ دیتا

کتابخانه Pandas و ۶ گزینه برای نمایش فرمت در آن که باید به خاطر بسپارید

  0
  زمان مطالعه: ۵ دقیقه

  یکی از کتابخانه‌هایی که متخصصان علوم‌ داده، تحلیل‌گران داده و مهندسان داده به صورت متدوال از آن در استفاده می‌کنند، ‌ کتابخانه Pandas است. این کتابخانه می‌تواند فریم داده را با فرمت HTML چاپ کند و اگر شما هم مثل من از JupyterLab/ Jupyter Notebook یا Colab گوگل استفاده می‌‌کنید، می‌دانید که این ویژگی کتابخانه Pandas یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های این کتابخانه است.

  کتابخانه Pandas از HTML و CSS از پیش تعریف‌شده استفاده می‌کند و به همین دلیل نگرانی در مورد فرمت‌های بی‌مورد است. اما گاهی اوقات هم می‌خواهیم این کتابخانه (خروجی) را با فرمتی به غیر از فرمت‌های پیش‌فرض را نمایش دهد. همان‌طور که احتمالاً می‌دانید برای انجام این کار می‌توانید از pd.options.display  استفاده کنید.

  بسیاری از افراد با قابلیت‌های بی‌شمار کتابخانه Pandas آشنایی دارند، اما در هنگام استفاده از ان، گزینه‌های آن را به خاطر نمی‌آوردند. بیش از ۳۰ گزینه مختلف فقط در  pd.options.display  وجود دارد. به همین دلیل لامز است حتماً آن‌ها را به خاطر بسپارید.

  در مقاله پیش‌رو مربوط به یکی از کتابخانه‌‎های یادگیری عمیق است و قرار است ۶ گزینه مختلف کتابخانه Pandas را به شما معرفی می‌کنم و به شما توصیه می‌کنم برای ارتقای مهارت‌تان در کدنویسی آن‌ها را به خاطر بسپارید. در این صورت لازم نیست هر بار که می‌خواهید از آن‌ها استفاده کنید وقت‌تان را با جست‌و‌جو در گوگل و Stack Overflow هدر دهید.

  توجه داشته باشید که من از pdبه عنوان نام مستعار Pandas استفاده می‌کنم و فکر می‌کنم افراد زیادی مثل من از import pandas as pd  استفاده می‌کنند.

  ۱-تعیین حداکثر تعداد ردیف‌ها

   

  اگر یک دیتافریم با تعداد زیادی ردیف داشته باشید، کتابخانه Pandas خلاصه ردیف‌ها را در وسط صفحه نمایش می‌دهد. عدد پیش‌فرض ۶۰ است.

  کتایخانه Pandas

  همان‌گونه که در تصویر فوق مشاهده می‌کنید، اگر دیتافریمی با بیش از ۶۰ ردیف داشته باشید، ۵۰ ردیف میانی نشان داده نمی‌شوند.

   

  کتایخانه Pandas

  اگر عددی انتخابی ما بیشتر از تعداد ردیف‌های دیتافریم باشد، تمامی ردیف‌ها نشان داده می‌شوند. برای مثال، اگر تعداد ردیف‌ها را بر روی ۱۰۰ تنظیم کنیم:

   

  کتایخانه Pandas

   

  ۲- تعیین حداکثر تعداد ستون‌ها

   

  علاوه بر ردیف‌ها، ستون‌ها را هم می‌توانیم خلاصه کنیم و آن‌ها را نشان ندهیم. عدد پیش‌فرض برای حداکثر تعداد ستون‌ها ۲۰ است:

  کتایخانه Pandas

  اگر این عدد پیش‌فرض را تغییر ندهیم و دیتافریمی با بیش از ۲۰ ستون داشته باشیم، باز هم نمی‌توانیم ستون‌های میانی را ببینیم.

   

  کتایخانه Pandas

  اگر بخواهیم تمامی ستون‌ها نمایش داده شوند باید مقدار حداکثر تعداد ستون‌ها را افزایش دهیم:

   

  کتایخانه Pandas

   

  ۳- تعیین پهنای حداکثری سلول‌ها

   

  علاوه بر تعداد ردیف‌ها و ستون‌ها، پهنای هر سلول‌ را هم می‌توان مشخص کرد. به طور پیش‌فرض کتابخانه Pandas فقط محتوای سلول‌هایی را نشان می‌دهد که حداکثر پهنای آن‌ها ۵۰ باشد. به عبارت دیگر، سلول‌هایی که بیش از ۵۰ کاراکتر در آن‌ها وجود داشته باشد، خلاصه می‌شوند.

   

  کتایخانه Pandas

  من در کد فوق فقط رشته “Towards Data Science” را سه بار تکرار کردم که در مجموع ۶۳ کاراکتر دارد و به همین دلیل بخش آخر آن نشان داده نشده است.

  اگر حداکثر پهنای ستون‌ها را بر روی ۸۰ تنظیم کنیم، کل متن نمایش داده می‌شود.

  کتایخانه Pandas

   

  ۴- تعیین حداکثر تعداد ستون‌هایی که در ()info  نمایش داده می‌شوند

   

  افراد زیادی از ()df.info  برای چک کردن پروفایل دیتافریم استفاده می‌کنند. با این حال برخی مواقع این کد تمامی ستون‌ها را در نتایج نمایش نمی‌دهد.  و دلیل آن هم این است که در متد ()info  حداکثر تعداد ستون‌هایی که خلاصه می‌شوند، محدود است. تعداد این ستون‌ها برابر با ۱۰۰ است.

  در این قسمت به صورت تصادفی یک دیتافریم تصادفی با بیش از ۱۰۰ ستون ایجاد می‌کنیم و برای خلاصه کردن آن از متد ()info  استفاده می‌کنیم.

   

  کتایخانه Pandas

  انتظار چنین چیزی را نداشتیم. برای دیدن “Dtype” و “Non-NullCount” تمامی ستون‌ها می‌توانیم از طریق گزینه max info columns اقدام کنیم.

   

  کتایخانه Pandas

  ۵- تعیین Display Precision

   

  اگر توجه کرده‌ باشید، کتابخانه Pandas بر تعداد اعداد اعشاری که می‌توانند در یک دیتافریم نشان داده شوند، محدودیت اعمال کرده است. در این قسمت از دیتافریم df ،که در قسمت قبلی ایجاد کردیم، استفاده می‌کنیم:

  کتایخانه Pandas

  به اولین ستون، یعنی عدد اعشاری ۹۳۹۶۶۵ / -۰   نگاه کنید. دلیل عدم نمایش کامل این عدد این است که کتابخانه Pandas بعد از رقم اعشاری فقط ۶ عدد را نشان می‌دهد. اگر عدد را به طور کامل از دیتافریم بگیریم، خواهیم دید که تعداد اعداد اعشاری آن بیشتر است: ۹۳۹۶۶۴۵۱۶۷۵۵۴۳۰۸ / -۰

   

  کتایخانه Pandas

   

  البته جای نگرانی نیست و این ویژگی بر اعدادی که بعداً در الگوریتم‌های‌تان استفاده خواهید کرد، اثر نمی‌گذارد و فقط در نمایش اعداد خلاصه می‌شوند. اگر بخواهیم اعداد را با جزئیات بیشتری ببینیم چه؟ عدد این گزینه را بر روی ۵ تنظیم می‌کنیم.

   

  کتایخانه Pandas

  در این حالت عدد به طور کامل نمایش داده می‌شود.

  ۶- تنظیم فرمت اعشاری

   

  ممکن است بخواهیم کارِمان را به فرد دیگری نشان دهیم و یا اینکه دیتافریم شکیل‌تری داشته باشیم. به عقیده من این موضوع اهمیت زیادی دارد زیرا هرچه ارائه دیتافریم منظم‌تر و شکیل‌تر باشد، به بینش‌های بهتری دست پیدا خواهیم کرد. و در مقابل ارائه‌‌ای نامنظم منجر به اتلاف منابع و فرسودگی ذهنی می‌شود.

  فرض کنید اعدادی را که در نمونه دیتافریم فوق استفاده کردیم، باید به درصد باشند و فقط دو عدد بعد از ممیز اعشاری برای ما اهمیت دارد. در این حالت می‌توانیم از این گزینه برای تنظیم فرمت نمایش استفاده کنیم.

   

  کتایخانه Pandas

  این فرمت به اندازه کافی انعطاف‌پذیری دارد و شما می‌توانید آن را متناسب با نیازتان، برای مثال بر روی {(۲f.,:)$}  تنظیم کنید تا پول رایج را نشان دهید.

  کتایخانه Pandas

  جمع‌بندی

  در این مقاله ۶ گزینه نمایشی یکی از کتابخانه های یادگیری عمیق یعنی کتابخانه Pandas را به شما معرفی کردم و بهتر است که آن‌ها را به خاطر بسپارید. این کتابخانه بیش از ۳۰ گزینه نمایشی دارد اما فکر می‌کنم کاربران بیشتر از این سه مورد استفاده می‌کنند. اگر نمی‌خواهید وقت‌تان را با جست‌و‌جو در گوگل هدر دهید، بهتر است این ۶ گزینه را به خاطر بسپارید.

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۱ میانگین: ۵]

  تشخیص بیماری آلزایمر به کمک الگوریتم‌های یادگیری ماشین

  مقاله قبلی

  با ۵ ویژگی پیشرفته زبان پایتون و نحوه استفاده از آن‌ها آشنا شوید

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.