معاونت علمی
اخبار

گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری از اقدامات صورت گرفته برای توسعه و تعمیق هوش مصنوعی

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  به گزارش تحریریه هوشیو و به نقل از فارس نیوز، پرویز کرمی، سخنگوی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، درباره عملکرد این دستگاه در صد روز نخست دولت سیزدهم گزارش می‌دهد.

  سخنگوی این نهاد درباره اقدامات صورت گرفته از سوی این سازمان، آن را در راستای توسعه زیست‌بوم فناوری کشور، ارتقای نظام ملی نوآوری و نیز رشد سهم شرکت‌های دانش‌بنیان در اقتصاد و توسعه ناخالص ملی دانست. ایشان افزودند مأموریت این نهاد، فراسازمانی بوده و در صدد ایجاد شرایط و زمینه‌های مساعد برای تحقق اقتصاد مقاومتی و دانش‌بنیان است.

  ایشان در ادامه نکات خود افزودند که در یک‌صد روز گذشته کوشش شده است تا فناوری‌های نوظهور در ابعاد مختلف جامعه توسعه یابد. به طور مثال در نهادهای آموزشی، زمین‌های صنعتی و ابزارها یا سامانه‌های خدماتی. این مقام مسئول در ادامه اشاره کرد که برای پیاده‌سازی برنامه‌های تدوین شده این نهاد، یک ستاد توسعه فناوری و نیز یک کارگروه تخصصی تشکیل شده است. تاکنون نیز ۱۹۶ طرح فناورانه مورد بررسی و تصویب قرار گرفته که ۱۵ مورد آن با توجه به اولویتی که برای شرایط کشور داشت، عملیاتی شدند.

  معاونت علمی

  همچنین، ۲۳ رویداد تخصصی، در قالب کنفرانس، وبینار و نشست تخصصی برگزار شده که به نوبه خود توانسته است گفتمان هوش مصنوعی را در کشور تقویت و جامعه را با فناوری‌های نوظهور آشنا سازد. این ستاد در راستای تحقق اهدافش، ۱۷ طرح جدید را با شرکت‌های دانش‌بنیان منعقد کرده است که ارزش آن به میزان ۴۲۵۶ میلیارد تومان خواهد بود. علاوه بر این، ۱۶۳ طرح جدید نیز در دست اجرا و اقدام بوده که ارزش کل اعتبار آن به ۱۴۹۱ میلیارد تومان می‌رسد.

  کرمی، سخنگوی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری در ادامه بررسی اقدامات صورت گرفته در راستای توسعه هوش مصنوعی در کشور، به تأسیس شش خانه خلاق و نوآوری به نام‌های گرگان، همارا، راه ابریشم، دانا دل، جامپا و همشهری اشاره داشت و افزود که در مجموع این اقدامات گام‌های مهمی برای تولید پیکره‌های مورد نیاز کشور برای تقویت زیرساخت‌ها و توسعه هوش مصنوعی برداشته شده است. ایشان اشاره داشتند که معاونت علمی و فناوری، با اعطای تسهیلات بلاعوض و وام به شرکت‌های دانش‌بنیان، از طرح‌های متعددی حمایت کرده است تا پیکره‌های هوش مصنوعی از جمله پردازشگرهای متنی، پردازشگرهای تصویری، پردازشگرهای گفتاری، داده‌کاوی و حوزه‌های پزشکی در کشور توسعه و تعمیق یابند.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  نگرانی از موج مهاجرت نخبگان ؛ تور طلایی امارات به دنبال صید مغزهای ایرانی

  مقاله قبلی

  مسیر هوش مصنوعی کوآنتومی، از طریق کشفیات جدید هموار می‌شود

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.