بازار کار
اخبارهوش مصنوعی در جهان

در سال جدید ۱.۴ میلیون شغل در بازار کار بریتانیا می‌تواند خودکار شود

0
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

بنابر پیش‌بینی Faethm AI، فقط در سال جاری بیش از ۱.۴ میلیون شغل در بازار کار بریتانیا می‌تواند خودکار شود.

ماموریت Faethm این است که با استفاده از موتورهای AI- که بر اساس میلیون‌ها داده مربوط به بازار کار آموزش دیده‌اند- جهان را برای «آینده بازار کار» آماده کند. این شرکت با استفاده از هوش مصنوعی پیش‌بینی می‌کند که چه شغل‌هایی به‌جای بالا بردن مهارت به یادگیری مهارت جدید نیاز دارند.

James McLeod می‌گوید: «کارفرمایان و کارمندان نیاز دارند به‌طور یکسان دیدگاهشان را تغییر دهند. آینده بازار کار اکنون همین‌جاست و ورود تکنولوژی‌های جدید به‌صورت یکدست بازار کار را تحت‌تاثیر قرار نخواهد داد. باید بپذیریم که این فناوری‌ها مکمل کارهای موجودند. باید به سراغ رهیافت مهارت‌آموزی دوباره رفت. رهیافتی که نقش تکنولوژی‌های جدید را به رسمیت می‌شناسد و تضمین می‌کند که کار ماشین و انسان مکمل همدیگر هستند.

انجام این کار نه‌تنها به‌ کسب‌وکارها کمک می‌کند تا ظرفیت خود را افزایش دهند و بهره‌وری را بالا ببرند، بلکه اطمینان می‌دهد که نیروی کارشان آماده بهره‌گیری از تکنولوژی‌های آینده محیط کار است»

Faethm در آخرین گزارش پیش‌بینی وضعیت نیروی کار خود آورده است که انتظار می‌رود ۴.۸ درصد از کار- معادل ۱.۴ میلیون موقعیت شغلی تمام‌وقت- در دوازده ماه آینده خودکار خواهند شد. بنابر همین گزارش در ۲.۹ درصد از مشاغل نیز به‌سوی تقویت ابعاد مربوط به هوش مصنوعی خواهیم رفت.

اگر این اعداد را با جمعیت وفق دهیم، ولز (با ۵.۳ درصد)، ایرلند شمالی (با ۵.۲ درصد) و شمال انگلستان (با ۵.۱ درصد) بالاترین درصد مشاغل در خطر خودکار شدن را دارند.

یادگیری پیوندی در سیستم‌های جدید هوش مصنوعی

Nan Craig، تحلیل‌گر داده در شرکت Faethm، می‌گوید:

«حتی رکودهای اقتصادی معمولی نیز خودکار شدن کسب‌وکارها را افزایش می‌دهد، چرا که شرکت‌ها وسوسه می‌شوند کارگران گران‌قیمت را با سیستم‌های ارزان‌تر خودکار جایگزین کنند. با این حال، شرایط جدیدی که کووید۱۹ به وجود آورده است- و نیازی که به کاهش تعاملات انسانی در مکان‌های عمومی احساس می‌شود- گزینه خودکار کردن کسب‌وکارها را در مقایسه‌ با دوره‌های عادی رکود جذاب‌تر ساخته است.

به‌علت مسائل ایمنی مربوط به محیط کسب‌وکار، PPE، و نیاز به گرفتن مرخصی برای قرنطینه، کارگر انسانی حضوری را رفته‌رفته گران‌تر می‌کند. درحالی‌که، می‌توان بدون نگرانی از خطرات افزایش همه‌گیری با هزینه‌ای به‌مراتب کمتر بر تعداد ماشین‌ها و سیستم‌های خودکار افزود.

تغییرات بلندمدت در رفتار مصرفی نیز می‌تواند تفاوت‌هایی پدید آورد. هر چقدر تعاملات به‌سوی روابط آنلاین حرکت کند، به این معناست که کسب‌وکارها به استفاده از سیستم‌های خودکار بیشتر راغب‌اند تا دوران بدون بحران کرونا»

مشاغل مربوط به عمده‌فروشی‌، خرده‌فروشی، و بخش مالی از این بابت بیشترین خطر را احساس می‌کنند. این بخش‌ها مجموعاً در انگلستان ۹درصد از نیروی کار- در حدود ۵میلیون نفر- را شامل می‌شود و Faethm تخمین زده است که معادل نهصدوسی‌دو هزار شغل تمام‌وقت در این بخش‌ها می‌تواند خودکار شود.

بررسی‌های Faethm نشان می‌دهد که بسیاری از مشاغل در بریتانیا در خطر خودکار شدن هستند و ممکن است این مشاغل در آینده وجود نداشته باشند. با این حال، ورود فناوری‌های جدید می‌تواند در حدود سیصدوهشتاد و دوهزار شغل ایجاد کند.

همچنین Faethm می‌خواهد، هم‌زمان با فروکش کردن بحران کرونا در کشور، تمرکز‌ها بر تلفیق هوش مصنوعی و مشاغل انسانی برود و نه جایگزینی آن. بسیاری از کارهای معمولی، روزمره و حوصله‌سربر را می‌توان خودکار کرد و در مقابل افراد می‌توانند روی بخش‌هایی تمرکز داشته باشند که به خلاقیت، هم‌دلی و مهارت‌های بین‌فردی نیاز دارد.

کاهش هزینه‌های اکتشاف معدن در کشور با هوش مصنوعی

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

مجوز ایجاد رشته «هوش مصنوعی در علوم پزشکی» در ایران صادر شد

مقاله قبلی

گفتگوی ویژه با دکتر علی رسولی زاده: پشتیبانی و مانع زدایی در شرکت‌های دانش‌بنیان

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

بیشتر در اخبار

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.