Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
دوره
کارگاه
وبینار
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
وبینارها، کارگاره‌ها و دوره‌ها
 10 داستان برتر رباتیک و هوش مصنوعی سال 2020

10 داستان برتر رباتیک و هوش مصنوعی سال 2020

در سال 2020، رباتیک و هوش مصنوعی در بسیاری از موارد واقعاً به بهترین دوست و حتی ناجی انسان تبدیل شدند. این موضوع ثابت شده است که ربات‌ها چیزی فراتر از ابزارهای جالب هستند.

در شرایطی که دنیا در جدال برای کنترل کرونا و زندگی در شرایط همه‌گیری است، ربات‌ها قرار است با ایفای نقش به عنوان پزشک، مجری قانون و نیروی ساخت‌و‌ساز، به کمک ما بیایند. در ادامه مطلب می‌توانید جذاب‌ترین داستان‌های مربوط به رباتیک و هوش مصنوعی در سال 2020 را بخوانید. با خواندن این داستان‌ها به هوشمندی تکنولوژی در زمینه‌های کاربردی، هنری، موسیقی و مفهومی آن پی می‌برید.

فهرست مقاله پنهان

1- باس آترویک از هوش مصنوعی برای کشیدن پرتره شخصیت‌های مشهور تاریخی استفاده می‌کند

رباتیک و هوش مصنوعی

باس آترویک یک عکاس مستقل و مستقر در آمستردام هلند است که از GAN (شبکه مولد تخاصمی) برای تولید پرتره‌های واقع‌گرایانه از چهره‌های مشهور تاریخی استفاده می‌کند. این شبکه‌های یادگیری عمیق که با هزاران عکس آموزش دیده‌اند، قادر به تولید عکس‌هایی هستند که به چشم انسان واقعی به نظر می‌رسند؛ از دیوید میکلانژ گرفته تا مجسمه آزادی. همچنین آترویک با استفاده از هوش مصنوعی تصاویری از نوع عکس ایجاد می‌کند که ممکن است ایده‌ای از شکل واقعی این افراد به ما ارائه دهد.

2- ربات‌های خودکار که برای ضد‌عفونی اتاق‌های بیمارستان با نور UV غلیظ استفاده می‌شوند

رباتیک و هوش مصنوعی

یکی از مشکلات بزرگ دنیا در سال 2020 ویروس کرونا بوده است. همانطور که جهان با چالش کرونا و آغاز همه‌گیری روبه‌رو بود، ربات‌هایی برای ضد‌عفونی کردن اتاق‌های بیمارستان با نور UV غلیظ برای کمک به مبارزه طراحی شدند. ماشین‌های خودکار که توسط شرکت دانمارکی UVD robots تولید شده‌اند، به عنوان بخشی از چرخه‌های مداوم تمیز کردن مورد استفاده قرار می‌گیرند و به وسیله تجزیه ساختار DNA، در جلوگیری و کاهش شیوع بیماری‌های عفونی، عفونت‌های ویروسی، باکتری‌ها و سایر میکروارگانیسم‌های آلی مضر در محیط بسیار مفید است.

3 – دانشگاه ژاپن از ربات‌های کنترل از راه دور با قابلیت بزرگنمایی برای فارغ التحصیلی مجازی استفاده کرد

رباتیک و هوش مصنوعی

یکی از دانشگاه‌های توکیو که به دلیل ویروس کرونا مجاز به برگزاری مراسم فارغ التحصیلی سنتی نبود، از ربات‌های کنترل از راه دور برای مراسم فارغ التحصیلی مجازی استفاده کرد. همچنین دانش‌آموزان به عنوان ربات‌های آواتار خوانده می‌شوند و با استفاده از ابزار ویدئوکنفرانس زوم برای نمایش چهره خود در دستگاه‌های تلفن همراه به این مراسم دعوت می‌شوند. ربات‌های کنترل از راه دور جدید توسط گروه ANA طراحی شده‌اند و به عنوان آواتارهایی با قابلیت تنظیم از راه دور کار می‌کنند. ربات‌هایی که کلاه و روپوش فارغ التحصیلی به تن داشتند، از تبلت به جای صورت استفاده می‌کردند که به دانشجویان اجازه می‌داد یکدیگر را ببینند.

4 – سنگاپور سگ‌های ربات را برای یادآوری رعایت فاصله ایمنی به مردم استفاده می‌کند

رباتیک و هوش مصنوعی

سگ‌های ربات مشهور به «اسپات» یکی از دیدنی‌های سال 2020 بودند. پیش از این هم این سگ‌‎های ربات به کمک کادر درمان برای مواجه شدن با بیماران کرونایی آمده بودند. حالا هم در پارک‌های بزرگ سنگاپور از آن‌ها استفاده شده که به مردم درباره رعایت فاصله بهداشتی هشدار دهند.

5- فاستر پلاس و بوستون داینامیکس از ربات‌های سگ «اسپات» برای نظارت بر ساخت‌و‌ساز استفاده کردند

رباتیک و هوش مصنوعی

شرکت‌های مطرح معماری از سگ‌های ربات «اسپات» به عنوان ابزاری برای ضبط و نظارت بر پیشرفت ساخت و ساز در محل استفاده کردند. این شرکت‌ها به دنبال کشف پتانسیل ربات‌ها برای کار در محیط‌های پویا، مانند سایت‌های ساختمانی و ثبت منظم تغییرات بودند و می‌خواستند مدل‌های طراحی شده را با مدل‌های ساخته شده مقایسه کنند.

6- یک گروه متخصص برای پیشبرد آینده رباتیک و هوش مصنوعی به دنبال ساخت شهر هوش مصنوعی در چین هستند

رباتیک و هوش مصنوعی

ترمینوس، شرکت چینی فعال در حوزه رباتیک و هوش مصنوعی، از طرحی به نام شهر هوش مصنوعی رونمایی کرده است. قرار است در این برنامه به پروژه‌هایی در ارتباط با اینترنت اشیا، رباتیک، شبکه و داده‌های بزرگ پرداخته شود. فاز اول این برنامه «دره ابر» نام دارد که الهام گرفته از چشم‌انداز زیبای منطقه است.

7- ربات‌های دلفین نمایش اجرا می‌کنند و جای حیوانات زنده را گرفته‌اند

رباتیک و هوش مصنوعی

تیمی به سرپرستی کارمندان سابق بخش طراحی والت دیسنی بر روی دلفین رباتیکی کار کردند که بسیار شبیه به نمونه واقعی آن است. از این دلفین‌ها برای اجرای نمایش‌ها و سرگرم کردن مردم استفاده شده است. نمایش آن‌ها یک انیمیشن الکترونیکی بوده که در کنار عروسک‌های واقعی به کار گرفته شده‌اند.

8- غول‌های تکنولوژی از هوش مصنوعی برای ساخت نوعی از موسیقی استفاده کردند که با تغییرات آب و هوا تغییر می‌کند

رباتیک و هوش مصنوعی

بیورک در همکاری با مایکروسافت موسیقی‌ای مبتنی بر تغییر الگوی هوا و موقعیت خورشید تولید کرده است. نام این موسیقی korsafn است که به ایسلندی معنی آن «بایگانی گروه‌های کر» است. این آهنگ به طور مداوم در لابی هتلی در شهر نیویورک پخش می‎شود و آغاز آن از سال 2019 بوده است.

9- دستکش رباتیک نئومانو به افراد مبتلا به فلج دست کمک می‌کند

رباتیک و هوش مصنوعی

یک استارتاپ کره‌ای به نام نئوفکت یک دستکش رباتیک تولید کرده که می‌تواند به افراد دچار فلج دست کمک کند. برخی از افراد بعد از سکته مغزی دچار اختلال در حرکات می‌شوند. سکته باعث ضعف یا از دست دادن کامل عملکرد عضلات و از دست دادن احساس در بدن می‌شود و این دستکش قرار است به کمک افرادی بیاید که دچار اختلالات حرکتی هستند.

10- ربات غول‌پیکر «گاندام» وارد ژاپن شد

رباتیک و هوش مصنوعی

پیش از این در برخی از فیلم‌ها و انیمیشن‌ها از ربات غول‌پیکر «گاندام» استفاده شده بود. این ربات 18 متر قد دارد و متخصصان ژاپنی در شهر یوکوهاما مدت‌هاست که در حال کار بر روی ساخت آن هستند. تصاویری مربوط به این ربات غول‌پیکر و از مراحل ساخت تا پیاده‎سازی آن و ایستادنش بر روی زمین، برای اولین بار در ژاپن منتشر شد.

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

 

میانگین امتیاز / 5. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.