Filter by دسته‌ها
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 سرمایه گذاری هوش مصنوعی ؛ کدام فناوری ‌ها بیشترین سهم و کمترین سهم را دارند؟

سرمایه گذاری هوش مصنوعی ؛ کدام فناوری ‌ها بیشترین سهم و کمترین سهم را دارند؟

هوش مصنوعی با اشتیاق زیادی در حال تغییر دادن بسیاری از حوزه‌ها است ، اما مساله اینجاست که  آن حوزه‌ها به همان اندازه  روی خوش  نشان نمی‌دهند. گسترش هوش مصنوعی بیش از همه به این موضوع ارتباط دارد که جامعه در حال حاضر چه چیزی را جذاب می‌داند. شاخص هوش مصنوعی اخیراً گزارشی را منتشر کرده است که نشان می‌دهد سرمایه گذاری هوش مصنوعی به سمت کدام بخش‌ها سرازیر شده است . نتایج شگفت‌انگیز است.

اهمیت معنادار اتومبیل‌های خودران

ما هنوز در جستجوی یک اتومبیل اسطوره‌ای هستیم، حتی با وجود شکست‌های قابل توجه و خطرناکی که در این مسیر با آنها مواجه شده‌ایم. اتومبیل‌ها این پتانسیل را دارند تا در شهرهای کوچک از بار سنگین ترافیک بکاهند حتی اگر جمعیت بیشتر شود. آنها همچنین می‌توانند هزینه های ارسال و تحویل بار را کاهش دهند.اما مسئله بیش از چند الگوریتم ساده است. درواقع رایانه‌ها هنوز هم تا حد زیادی در انتقال یادگیری در شرایط مختلف ناکارآمد هستند. توسعه اتومبیل‌های خودران مانند توسعه کامپیوتری است که قرار است همانند یک انسان رفتار کند. با اینکه این الگوریتم‌ها روز به روز در حال بهترشدن هستند اما در حال حاضر کماکان می‌توان پردازنده‌های رایانه‌ای را به راحتی  فریب داد و این چیزی است که باید تغییر کند.

همزمان که ما در تلاش برای خلق یک نمونه کامل از اتومبیل های خودران هستیم  به طور کلی به دنبال استفاده از منحنی یادگیری  learning curve برای ماشین‌ها نیز هستیم. یادگیری ماشین مفهومی است که برای صنایع و سازمان‌ها آشنا و با ارزش است. رانندگی خودران قسمت عمده سرمایه گذاری هوش مصنوعی را به خود اختصاص می‌دهند زیرا در این حوزه ریسک زیادی وجود دارد.این گزارش اضافه می‌کند که ربات‌های خودران که به همین موضوع مرتبط هستند نیز رشد خوبی را نشان داده‌اند.

 

تحول بیوتکنولوژی و داروسازی

داروها و مطالعه سرطان در رده‌ی بعدی بیشترین سرمایه گذاری هوش مصنوعی است. اگرچه از نظر حجم و تعداد در حد اتومیبل های خودران  نیست اما به دلایل مختلفی حوزه‌ بسیار مهمی است. تلاش هایی که در این زمینه معطوف به کاهش هزینه آزمایش‌ها است در صورت صحیح بودن الگوریتم‌ها یک سرمایه گذاری با ارزش به شمار می‌رود. شرکت‌های داروسازی سال‌ها بابت افزایش قیمت داروها و عدم عرضه‎ی مداوم داروهای بی عارضه مورد انتقاد قرار گرفته‌اند. اکنون فرصت خوبی است تا  تلاش‌هایشان به سرانجام برسد و انتقادات را خنثی کنند.

همکاری هوش مصنوعی و متخصصان داروسازی بهترین فرصت را برای ساختن روش‌های جدید کشف دارو و پیشرفت در تحقیقات سرطان فراهم می‌کند. از آنجا که سرطان کماکان برای ما ناشناخته است، هوش مصنوعی می‌تواند با پردازش داده‌های بزرگ -کاری که انسان نمی‌تواند انجام دهد– تمامی الگوهایی را که ناشناخته مانده‌اند برای ما آشکار کنند. شرکت‌هایی همچون مراقبت‌های پزشکی Fresenius ، Flatiron Health و داروسازی Alexion اهمیت و نحوه عملکرد هوش مصنوعی را در آینده مراقبت‌های بهداشتی، بیوتکنولوژی و داروسازی درک می‌کنند. آنها امسال در کنفرانس علم داده یا ODSC  حضور خواهند داشت تا با تبادل نظر و حضور در کارگاه‌هایی که برگزار می‌شوند دانش خود را افزایش دهند.

 

موضوع مناقشه برانگیز فناوری تشخیص چهره

فناوری تشخیص چهره به طور مداوم در صدر اخبار است و سرمایه‌گذارها همچنان به حمایت از نرم‌افزارهای این حوزه ادامه می‌دهند. جالب اینکه علی‌رغم اختلاف‌نظرها این سرمایه‌گذاری‌ها از جاهای مختلفی از دولت‌ها گرفته تا نیروی انتظامی و آژانس‌های تبلیغاتی انجام می‌شود.

نمی‌توان به فناوری تشخیص چهره به چشم یک موضوع خطرناک و ویران کننده نگاه کرد. این بستگی به منشا سرمایه‌گذاری‌ها و استفاده‌ای که از این فناوری برای نسل‌های بعدی می‌شود دارد. درواقع هنوز کاملا شبیه داستان فیلم گزارش اقلیت نشده است اما با ادامه این سرمایه‌گذاری‌ها و پیشرفت‌ها باید به فکر متعادل‌کردن نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی خود از سویی و امنیت عمومی و قراردادهای اجتماعی از سوی دیگر باشیم.

همزمان که که این فناوری به پیشرفت خود ادامه می‌دهد دولت‌ها در تلاشند تا در مورد نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی موضع بگیرند و قوانینی را برای کنترل نرم‌افزارهایی که می‌توانند کاربرد نظامی داشته باشند تصویب کنند.

 

سرمایه‌گذاری‌های شگفت‌آور

محتوای دیجیتالی یکی از جذاب‌ترین حوزه‌ها در سرمایه گذاری هوش مصنوعی است. برای مدت‌های زیادی تصور می‌شد که نوشتن یک تلاش انسانی است، اما ماشین‌ها به طور مداوم ما را با کیفیتی که دارند غافلگیر می‌کنند. در حال حاضر تعداد اندکی از سازمان‌های بزرگ از هوش مصنوعی برای نوشتن محتوایی که نیروی انسانی به اندازه کافی در آن سریع نیست استفاده می‌کنند.

در انتهای این طیف، زنجیره تامین وجود دارد که علی‌رغم وعده‌های زیادی که در جهت افزایش کارایی و کاهش خطا داده‌اند همچنان پایین‌ترین سطح سرمایه‌گذاری هوش مصنوعی را به خود اختصاص داده‌اند. برخلاف انتظار، بازاریابی از طریق چت‌بات‌ها که نسل بعدی بازاریابی در جهان به شمار می‌رود، شاهد کمترین رشد سرمایه‌گذاری در این حوزه بوده است.

این‌ها به چه معنا است؟

رسانه‌های دیجیتالی تلاش کرده‌اند تا در دوران فروش آنلاین سودآوری داشته باشند و یکی از راه‌حل‌های موجود، تولید محتوایی باب میل خریداران است بدون اینکه مجبور شوند بودجه بیشتری برای استخدام نویسنده‌ها اختصاص دهند.

اما در مورد زنجیره تأمین، این بخش همچنان بر اساس اصول انقلاب صنعتی استوار است که دیگر جواب نمی‌دهد. هنوز هم مدیران باید زمان زیادی را صرف سروکله زدن با ارقام و اعداد مربوط به ضایعات محصولات، خرابی و موانع پیش‌بینی نشده صرف کنند. تا زمانی که در بر این پاشنه بچرخد احتمالا با سرمایه‌گذاری زیادی مواجه نمی‌شوند.

به لطف پردازش زبان طبیعی، چت‌بات‌ها میتوانند با مشتریان ارتباط برقرار کنند اما چون نوآوری بیشتر از این صورت نگرفته طبعا سرمایه‌گذاری‌های این حوزه هم با رکود مواجه شده است.

رو به جلو با هوش مصنوعی

سرمایه‌گذاری معمولا از یک روند قابل انتظار تبعیت نمی‌کند، به عنوان مثال در برخی زمان‌ها مشکل بزرگ‌تر از آن می‌شود که با راه‌حل‌های موجود بتوان به آن پاسخ داد، اما همه سرمایه‌گذاری‌ها به این سمت هدایت نمی‌شوند و این تعجب برانگیز است.

آنچه ما می بینیم تعهد مداوم به توسعه هوش مصنوعی برای خودکارسازی، ایجاد کارآیی و کاهش اتلاف منابع است؛ مواردی که انسانها همیشه در آن خوب ظاهر نمی‌شوند. حتی در زمینه‌های خلاقانه مانند محتوای دیجیتال، هوش مصنوعی می‌تواند بار سنگین مطالب چاپی را کاهش دهد و مسیری را برای ارائه‌دهندگان اطلاعات فراهم کند تا در دنیای در حال تغییر دیجیتال سود آور باشند.

شما فکر می‌کنید در کدام بخش‌های هوش مصنوعی باید سرمایه‌گذاری ببیشتری شود؟

مقاله ما چطور بود؟

میانگین امتیاز / 5. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.