شرکت پکتوس در حوزه پردازش گفتار
کسب‌و‌کارهوش مصنوعی در ایران

دستاوردهای شرکت پکتوس در حوزه پردازش گفتار

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  پکتوس فعالیت خود را از سال ۱۳۶۹ در حوزه کامپیوتر برای نابینایان آغاز کرد. شرکت پکتوس در حوزه پردازش گفتار در زمینه دستیارهای هوشمند فعال بوده و تاکنون ۱۰ دستگاه خود را ثبت اختراع کرده‌ است. عمده محصولات فناورانه این شرکت عبارتند از نرم‌افزار تبدیل متن به گفتار فارسی، صفحه کلید و نمایشگر لمسی بریل، سیستم انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان، سامانه خدمات بانکی نابینایان،  سامانه نابینایان برای موز‌ه‌ها که در زمینه دسترس‌پذیری متون نوشتاری، آموزش مفاهیم تصویری، آموزش مهارت‌های رایانه، تحرک، جهت‌یابی و اشتغال نابینایان فارسی زبان اقدامی‌ را به انجام رسانده‌ است. یکی از مهم‌ترین پروژ‌ه‌های پکتوس طراحی و اجرای سامانه خدمات بانکی نابینایان است که حدود ۱۷۰ شعبه سراسر کشور به آن مجهز شده ‌است.

  از جمله برخی افتخارات این شرکت شامل مبتکر برگزیده در ارائه خدمات کامپیوتری ویژه نابینایان نمایشگاه بین‌المللی تهران، برگزیده ویژه هشتمین نمایشگاه بین‌المللی اطلاع‌رسانی و فرهنگ، کسب مقام اول در زمینه خدمت به نابینایان از کمیته بزرگداشت مقام دکتر محمد خزائلی، واحد تحقیق و توسعه نمونه کشور در سال ۱۳۸۲، دریافت تندیس بلورین اقتصاد سبز، دریافت ۷ مورد گواهینامه تائیدیه طرح ابتکاری از سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، دریافت ۹ مورد گواهینامه ثبت اختراع و صادرات ۹ دستگاه برجسته‌نگار به کشورهای افغانستان و آلمان می‌شود.

  در سال‌های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه‌هایی را نیز در جهت دسترس‌پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده ‌است. از جمله تولیدات سخت‌افزاری پکتوس می‌توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار)، ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد)، تولید اولین نسل از مانیتور بریل در ایران به نام دستگاه برجسته‌نگار، نرم‌افزار تبدیل متن به گفتار نوید و مبدل رایانه شخصی نوید اشاره کرد.

  مبدل نوید، کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم‌افزار‌های تبدیل متن به گفتار، زمینه‌ی ‌استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می‌کند. دستگاه برجسته‌نگار نیز با هدف استفاده انفرادی کاربران نابینا تولید شده‌ است.

  از سال ۱۳۹۲، در کنار تولیدات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری برای نابینایان، دسترس‌پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته ‌است. این برنامه‌ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می‌شود. در همین راستا، دسترس‌پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال ۱۳۹۴ در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم‌افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می‌توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک‌ها را خود به صورت مستقل انجام دهند.


  شرکت دانش‌بنیان پکتوس در یک نگاه

  شرکت پکتوس در حوزه پردازش گفتار


  ما فهرستی از شرکت‌های فعال در حوزه پردازش گفتار را گردآوری کرده‌ایم تا در اختیار علاقه‌مندان و مخاطبان این حوزه قرار دهیم. در صورتی که شما نیز اطلاعات تکمیلی در خصوص این شرکت‌ها یا کسب‌و‌کارهای دیگری که از قلم افتاده‌اند دارید می‌توانید از طریق صفحه تماس با ما ارسال نمایید و ما را در تکمیل این فهرست یاری نمایید.
  هوشیو به عنوان پایگاه جامع هوش مصنوعی در ایران، ارائه‌دهنده به‌روزترین اخبار و مقالات این حوزه است.
  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  نرم‌افزار تبدیل گفتار به نوشتار بیانک

  مقاله قبلی

  پارت، حامی کنگره مشترک هوش محاسباتی ۲۰۲۰

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در کسب‌و‌کار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.