40 گام به سوی آینده‌ای هوشمند - مجموعه وبینارهای رایگان در حوزه هوش مصنوعی
Filter by دسته‌ها
chatGTP
آموزش هوش مصنوعی و انواع آن
آموزش‌های پایه‌ای هوش مصنوعی
اصول هوش مصنوعی
پایتون و ابزارهای یادگیری عمیق
کتابخانه‌ های یادگیری عمیق
یادگیری با نظارت
یادگیری بدون نظارت
یادگیری تقویتی
یادگیری عمیق
یادگیری نیمه نظارتی
آموزش‌های پیشرفته هوش مصنوعی
بینایی ماشین
پردازش زبان طبیعی
پردازش گفتار
چالش‌های عملیاتی
داده کاوی و بیگ دیتا
رایانش ابری و HPC
سیستم‌‌های امبدد
علوم شناختی
دیتاست
اخبار
تیتر یک
رسانه‌ها
آموزش پردازش زبان طبیعی
آموزش علوم داده
اینفوگرافیک
پادکست
ویدیو
رویدادها
کاربردهای هوش مصنوعی
کسب‌و‌کار
تحلیل بازارهای هوش مصنوعی
کارآفرینی
هوش مصنوعی در ایران
هوش مصنوعی در جهان
 یک ایرانی، آبیاری به کمک هوش مصنوعی را ابداع کرد

یک ایرانی، آبیاری به کمک هوش مصنوعی را ابداع کرد

به گزارش تحریریه هوشیو و به نقل از پایگاه خبری تحلیل بازار، علی شکیبائیان، طراح یک سیستم آبیاری هوشمند که با استفاده از انرژی خورشیدی کار می‌کند، در گفتگو با این پایگاه خبری اظهار داشت، این ایده در داخل کشور مورد حمایت قرار نگرفت و به همین دلیل او کوشیده است تا آن را در خارج از کشور پیگیری و پیاده‌سازی کند.

به نقل از گروه کشاورزی تحلیل بازار، امروزه به دلیل وضعیت آب در کشورمان و درگیرشدن با موج‌های متعدد خشکسالی در چند سال اخیر، و فراتر از آن استفاده نامناسب از منابع آبی زیرزمینی، با بحران آبی بی‌سابقه‌ای مواجه هستیم. در این شرایط کاربست هوش مصنوعی می‌تواند یک راهکار فناورانه مؤثر در جلوگیری از تعمیق یافتن این بحران باشد.

آبیاری

در همین راستا شکیبائیان، یک سامانه نوین طراحی کرده است که می‌کوشد قابلیت‌های هوش مصنوعی را در مکانیزم‌های آبیاری ادغام نماید. این سامانه از سه مکانیزم تشکیل شده است؛ در مکانیزم نخست داده‌های موردنیاز از مزرعه دریافت می‌شود. در مکانیزم دوم، هوش مصنوعی داده‌های دریافت شده را پردازش می‌کند. سپس در مکانیزم سوم دستورهای موردنیاز مبتنی بر توزیع آب در مزرعه از سوی هوش مصنوعی صادر می‌گردد. در واقع، بر اساس این سامانه، هوش مصنوعی قادر خواهد بود تا زمان تشنگی گیاهان را تشخیص داده و بر همین اساس می‌تواند آب را به‌صورت هوشمندانه در ساختار گیاهی مزرعه توزیع کند.

علاوه بر آن، سامانه مورد بحث از نیروی خورشیدی استفاده می‌کند و نیز قابل ردیابی و غیرقابل سرقت است. با کاربست این سامانه نه‌تنها در مصرف آب، بلکه در استفاده بهینه هر چه بیشتر از ظرفیت‌های کشاورزی زمین در حال کشت نیز تأثیرات چشمگیری خواهد داشت.

ایشان در انتها به وضعیت استقبال صنعت کشاورزی در کشورمان از این سامانه اشاره کرد و اظهار داشت که متأسفانه در ایران از این فناوری استقبال نشد. در حالی که می‌توان به کمک این فناوری به میزان قابل‌توجهی از هدررفتن منابع آبی کاست. این موضوع باعث شده است که ما در کاربست هوش مصنوعی در صنعت کشاورزی در ابتدای راه باشیم و لذا باید برای عملیاتی کردن آن برنامه‌ریزی‌های جدی‌تری را دنبال کنیم.

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

میانگین امتیاز / 5. تعداد ارا :

مطالب پیشنهادی مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
[wpforms id="48325"]