آبیاری
اخبار

یک ایرانی، آبیاری به کمک هوش مصنوعی را ابداع کرد

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  به گزارش تحریریه هوشیو و به نقل از پایگاه خبری تحلیل بازار، علی شکیبائیان، طراح یک سیستم آبیاری هوشمند که با استفاده از انرژی خورشیدی کار می‌کند، در گفتگو با این پایگاه خبری اظهار داشت، این ایده در داخل کشور مورد حمایت قرار نگرفت و به همین دلیل او کوشیده است تا آن را در خارج از کشور پیگیری و پیاده‌سازی کند.

  به نقل از گروه کشاورزی تحلیل بازار، امروزه به دلیل وضعیت آب در کشورمان و درگیرشدن با موج‌های متعدد خشکسالی در چند سال اخیر، و فراتر از آن استفاده نامناسب از منابع آبی زیرزمینی، با بحران آبی بی‌سابقه‌ای مواجه هستیم. در این شرایط کاربست هوش مصنوعی می‌تواند یک راهکار فناورانه مؤثر در جلوگیری از تعمیق یافتن این بحران باشد.

  آبیاری

  در همین راستا شکیبائیان، یک سامانه نوین طراحی کرده است که می‌کوشد قابلیت‌های هوش مصنوعی را در مکانیزم‌های آبیاری ادغام نماید. این سامانه از سه مکانیزم تشکیل شده است؛ در مکانیزم نخست داده‌های موردنیاز از مزرعه دریافت می‌شود. در مکانیزم دوم، هوش مصنوعی داده‌های دریافت شده را پردازش می‌کند. سپس در مکانیزم سوم دستورهای موردنیاز مبتنی بر توزیع آب در مزرعه از سوی هوش مصنوعی صادر می‌گردد. در واقع، بر اساس این سامانه، هوش مصنوعی قادر خواهد بود تا زمان تشنگی گیاهان را تشخیص داده و بر همین اساس می‌تواند آب را به‌صورت هوشمندانه در ساختار گیاهی مزرعه توزیع کند.

  علاوه بر آن، سامانه مورد بحث از نیروی خورشیدی استفاده می‌کند و نیز قابل ردیابی و غیرقابل سرقت است. با کاربست این سامانه نه‌تنها در مصرف آب، بلکه در استفاده بهینه هر چه بیشتر از ظرفیت‌های کشاورزی زمین در حال کشت نیز تأثیرات چشمگیری خواهد داشت.

  ایشان در انتها به وضعیت استقبال صنعت کشاورزی در کشورمان از این سامانه اشاره کرد و اظهار داشت که متأسفانه در ایران از این فناوری استقبال نشد. در حالی که می‌توان به کمک این فناوری به میزان قابل‌توجهی از هدررفتن منابع آبی کاست. این موضوع باعث شده است که ما در کاربست هوش مصنوعی در صنعت کشاورزی در ابتدای راه باشیم و لذا باید برای عملیاتی کردن آن برنامه‌ریزی‌های جدی‌تری را دنبال کنیم.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۱ میانگین: ۲]

  نگاهی به نقش هوش مصنوعی در سیستم های تشخیص چهره

  مقاله قبلی

  شرکت مخابرات ایران با آخرین روندهای فناوری جهانی، شانه‌به‌شانه پیش می‌رود

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.