مشکلات حوزه‌ی هوش مصنوعی
اخبارهوش مصنوعی در ایران

کمبود داده‌های بسته‌بندی‌شده از مهم‌ترین مشکلات حوزه‌ی هوش مصنوعی

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  وحید یزدانیان، رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، در نشست خبری مجازی که به مناسبت پنجاه سالگی تاسیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد در بخش‌هایی از صحبت‌هایش به برخی از مشکلات حوزه‌ی هوش مصنوعی در ایران اشاره کرد.

  وی از کمبود داده‌های بسته‌بندی‌شده در حوزه‌ی هوش مصنوعی خبر داد و گفت: در خصوص هوش مصنوعی آنچه که در حوزه‌ی اختیار ماست در تعامل با اپراتورها و سازمان تنظیم مقررات اقدام کرده‌ایم، مثلاً داده‌های اپراتوری ما به‌صورت گسترده‌ای به‌وسیله‌ی تحلیلگران حوزه‌ی حمل‌ونقل استفاده می‌شود، و اگر بخواهیم ترافیک جاده‌ای را تحلیل کنیم، مسئولان حمل‌ونقل شهری می‌توانند تحلیل کنند که مثلاً در چه زمان و چه مسیری افزایش ترافیک داریم. یزدانیان همچنین از همکاری در حوزه‌ی داده‌های سلامت با وزارت بهداشت خبر داد و گفت: اگر این داده‌ها در اختیار قرار گیرد، شرکت‌های تحلیلگر می‌توانند خدمات خوبی ارائه کنند.

  چند وقتی می‌شود که برخی از سایت‌ها و صفحات در فضای مجازی از مضرات نسل پنجم تلفن همراه سخن می‌گویند. یزدانیان در پاسخ به سوالی  در این باره گفت: هیچ نشانه‌ای از این موضوع را رصد نکرده‌ایم و قطعاً نسل پنجم تلفن همراه اگر پوشش کاملی داده شود در عرصه‌های پزشکی و خودروی هوشمند اثرات قابل توجهی دارد.

  او از آغاز مطالعات درباره‌ی نسل ششم تلفن همراه خبر داد و گفت: این مطالعات در لبه‌ی فناوری است، اما دانش توسعه‌ی آن را در داخل کشور داریم و این شبکه اختلاف زیادی با نسل‌های قبلی ندارد.اینترنت اشیا نیز از موضوعات دیگری بود که رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در بخش‌هایی از سخنانشان بدان پرداختند و گفتند: در این خصوص با همکاری سازمان فناوری اطلاعات در موضوع خاموش کردن آتش‌سوزی جنگل‌ها اقدامی کرده‌ایم که برای گسترش آن نیازمند مطالعات امنیتی هستیم.

  او همچنین از راه‌اندازی سه مرکز جدید در حوزه‌های هوش مصنوعی، آموزش اقتصاد دیجیتال و مطالعات راهبردی در پژوهشگاه خبر داد که می‌تواند به حل بخشی از مشکلات حوزه‌ی هوش مصنوعی کمک کند.

   

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  توضیحات رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره هوش مصنوعی در ایران

  مقاله قبلی

  بررسی پتانسیل های هوش مصنوعی ، از تخیل تا واقعیت

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.