دستگاه بررسی افت بویایی
اخبارهوش مصنوعی در ایران

اولین دستگاه بررسی افت بویایی با استفاده از هوش مصنوعی در ایران ساخته شد

  0
  زمان مطالعه: ۲ دقیقه

  محمدجواد صدقی‌زاده، فارغ‌التحصیل دانشگاه صنعتی شریف و مجری طرح «دستگاه بررسی افت بویایی با استفاده از هوش مصنوعی و سیگنال‌های مغزی» خبر از موفقیت در طراحی این دستگاه در مرکز فناوری‌های همگرای دانشگاه شریف داده است.

  به گزارش هوشیو، صدقی‌زاده در توضیح درباره این طرح ابتدا به این مورد اشاره کرد که هریک از حواس پنج‌گانه انسان با روش‌های مختلفی بررسی می‌شوند و تا به امروز برای حس بویایی روش دقیقی وجود نداشته است. همین موضوع باعث شده تا انگیزه لازم برای طراحی دستگاهی را به دست آورند که با استفاده از سیگنال‌های مغزی و هوش مصنوعی، افت بویایی در افراد را مورد بررسی قرار می‌دهد. او معتقد است با استفاده از این روش نه‌تنها می‌توان میزان بویایی افراد را بررسی کرد، بلکه به پیش‌بینی بیماری‌های مربوطه هم پرداخت.

  دستگاه بررسی افت بویایی

  تابه‌حال روشی بومی برای تشخیص افت بویایی در کشور وجود نداشته و این برای اولین بار است که دستگاهی با چنین قابلیتی در کشور طراحی شده است. دستگاه ‌‌‌‌بررسی‌ افت بویایی نه‌‎تنها نمونه ایرانی، بلکه نمونه خارجی هم ندارد. کاربرد دستگاه بررسی افت بویایی در بیمارستان‌ها، پزشکی قانونی، تشخیص کرونا، آلزایمر و غیره خواهد بود.

  صدقی‌زاده مدعی شده که تاکنون کیت‌هایی برای تشخیص میزان بویایی و بررسی بویایی افراد ساخته شده و ارزیابی بویایی فرد با این کیت‌ها با نظر شخصی پزشک انجام می‌شده است و طبیعتا این روش درصد خطایی بالاتر دارد. از طرفی این کیت‌ها برای درمان و بازگشت بویایی فرد قابلیتی ندارند.

  به گفته طراح دستگاه‌‌‌‌‌ بررسی‌‌‌‌ افت بویایی، بسیاری از افرادی که دچار آلزایمر می‌شوند، ۱۰ تا ۲۰ سال قبل از آن بویایی‌شان را از دست می‌دهند و در نتیجه این دستگاه می‌تواند به طور غیرمستقیم برای جلوگیری از ابتلای فرد به آلزایمر هم مفید باشد.

  روش کار به این صورت است که در زمان بررسی افت بویایی، بوهای مختلف توسط بیمار تست می‌‎شوند و به طور همزمان دستگاه با سیگنال‌های مغزی به صورت نوار مغز eeg یا fmra و هوش مصنوعی، میزان بویایی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. با این روش دستگاه می‌تواند بدون خطا افت بویایی یک فرد را تشخیص دهد. همین تشخیص دقیق است که باعث می‌شود دستگاه بررسی افت بویایی در پزشکی قانونی و بیمارستان‌ها کاربرد زیادی داشته باشد. این دستگاه همچنین برای تحریک حس بویایی افراد برای بازگرداندن آن هم کاربرد دارد و در حال حاضر در برخی از بیمارستان‌های کشور مورد استفاده قرار گرفته است.

  جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

  این مطلب چه میزان برای شما مفید بوده است؟
  [کل: ۰ میانگین: ۰]

  پژوهش‌ها نشان می‌دهد توقف اخبار جعلی با هوش مصنوعی پیچیده است

  مقاله قبلی

  چهار روش ساده برای نگاشت داده های مربوط به موقعیت خودروها با OmniSci Free

  مقاله بعدی

  شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

  بیشتر در اخبار

  نظرات

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.